Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-05-08 07:43:17

Honza22
Člen/ka

Fakturace plateb soukromých osob ze zahraničí

Dobrý den,

nejsem plátce DPD a daním paušálně.
Prodávám soukromým osobám do zahraničí výrobky v ceně okolo 2000,-.
Zákazníci mi nejprve složí zálohu 1000,- a po zhotovení výrobku doplatí 1000,-
Zákazníci mi platí na PayPal.

Rád bych se zeptal na toto:

1. Mohu vystavovat místo faktury paragon?
2. Jak se vlastně liší faktura a paragon ... jde mi jen o úsporu místa.
3. Musí být na paragonu/faktuře adresa plátce?
4. Předpokládám, že fakturu/paragon vystavuji ihned po složení zálohy a poté po složení doplatku.
    Nebo mohu vystavit až celkovou fakturu na závěr?

Mnohokrát děkuji za případnou pomoc.

Offline

 

#2 2013-05-09 00:16:31

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace plateb soukromých osob ze zahraničí

Jako neplátce DPH máte celkem jednoduchý živost. Podle ustanovení §31 odst. 14 živnostenského zákona jste povinen vystavit doklad o prodeji zboží pouze na žádost zákazníka. Řídila bych se tedy přáním zákazníka, pokud nežádá žádný doklad, tak nemusíte nic vystavovat.

1. Paragon se vystavuje při platbě v hotovosti. Ale některé eshopy vkládají do balíčku paragon i při bezhotovostní platbě.

2. Vzor paragonu najdete např. zde:  http://www.ucetnitiskopisy.cz/paragon_49.html
    Uvádíte údaje o sobě (jméno, příjmení, místo podnikání, IČ, plátci uvádějí i DIČ), dále o zboží či službě a jejich ceně a datum prodeje nebo poskytnutí služby.
Vzor a náležitosti faktury pro neplátce najdete např. zde: http://www.euroekonom.cz/podnikani-faktura-vzor.php
     Na faktuře by měla být uvedena i poznámka o zápisu do živnostenského rejstříku. Uvádí se způsob platby, při bezhotovostních úhradách číslo účtu.

3. Na paragonu se neuvádějí údaje o zákazníkovi, na faktuře ano, ale kolonka může zůstat prázdná.

4. Můžete vystavit až celkovou fakturu, ve které odečtete zálohu.

Offline

 

#3 2013-05-09 06:41:08

Honza22
Člen/ka

Re: Fakturace plateb soukromých osob ze zahraničí

Děkuji Vám za odpověď.

Rád bych se ještě zeptal na toto - z hlediska neplátce DPH:

1. Mám faktury označené jako "Faktura - daňový doklad". Může z toho být problém v případě kontroly FU? Mám na starých fakturách "daňový doklad" škrtnout?
    Na každé faktuře mám uvedeno, že nejsem plátce DPH.
   
2. Mám na razítku DIČ místo IČ. Mohl by to být také problém? Domníval jsem se, že vzhledem k tomu, že je na mém DIČ moje rodné číslo, je identifikace jednoznačná.

Editoval Honza22 (2013-05-09 06:43:26)

Offline

 

#4 2013-05-09 09:45:40

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace plateb soukromých osob ze zahraničí

1. Jestli jste uvedl, že nejste plátcem DPH, tak nemusíte škrtat slova daňový doklad.

2. Razítko není povinnou náležitostí žádného dokladu, takže si do něj můžete dát, co chcete. Razítko se používá hlavně proto, abyste nemusel ručně vyplňovat své identifikační údaje. Pokud vystavíte doklad, tak by na něm mělo být IČ. Ale pochybuji, že by někdo dělal problém z toho, že místo IČ uvádíte DIČ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB