Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-04-22 11:56:54

IvoBartoš
Člen/ka

re: příjmy nezávislých povolání

Děkuji moc paní Zdeně za odpovědˇ, tahle Vaše věta bude jistě dotyčnou zajímat: Při obnovení činnosti by platila vyšší zálohy.

Pokud tedy při přiznání příjmu za rok 2012 v částce 65 000 Kč platila minimální zálohy, tak v roce 2013 při obnovení podnikání to bude kolik?

...podle interaktivního formuláře čssz mně vyšla záloha 5694 Kč/měsíčně při obnovení podnikání, je toto možné, tak velká částka?

..pokud zaplatí z "neinformovanosti"pouze mnimální měsíční zálohu 1890, dostane pak později nějakou pokutu?

Offline

 

#2 2013-04-22 13:32:39

Zdena
Moderátorka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Omlouvám se, při psaní odpovědi jsem nevzala v potaz, že uvedla své příjmy v daňovém přiznání za rok 2012 jako ostatní příjmy podle § 10. Tyto příjmy nevstupují do vyměřovacích základů pro výpočet pojistných. Do přehledů tedy zapíše nulové vyměřovací základy. Pokud nepodá dodatečné přiznání, tak podle podaného přiznání nebude mít příjmy podle § 7, které podléhají odvodům pojistného. Pokud podá dodatečné přiznání, tak také nebude mít příjmy podle § 7 ZDP, přesune je do příjmů roku 2013.

Kdyby v daňovém přiznání za rok 2012 vykázala příjmy 65 tis. Kč jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 ZDP a k nim uplatnila paušální výdaje 40% (daňový základ 39 tis. Kč), tak by platila pojistné a zálohy tak, jak Vám vyšly v interaktivním formuláři. Daňového základu dosáhla za 1 měsíc činnosti a předpokládá se, že takového základu dosáhne v následujícím roce za každý měsíc činnosti. Jestliže by při obnovení činnosti platila minimální zálohy, tak by jí OSSZ předepsala úrok z prodlení.

Offline

 

#3 2013-04-22 14:03:16

IvoBartoš
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Děkuji, to je teda zvláštní systém, 1 měsíc podnikání způsobí navýšení záloh o stovky % v dalším období.
Nakonec ji teda radím (s umělci je náročná debata o daních), aby podala DDP a přesunula příjmy do § 7. Ještě mi sdělila, že má prý nezdaněný autorský honorář 94 Kč.
Podle mě se přece daní u zdroje (divadlem) srážkovou daní. Mám pocit, že autorský honorář (říká tomu tantiemy) je taky v § 7.

Děkuji za pomoc, jestli neučíte na vysoké škole, tak je to velká škoda.
P.s. tvořím baklářku na téma: účetní a daňové aspekty vzniku a činnosti družstva. Umělcům doporučuji založit družstvo, které představuje zajímavý prostor pro kreativní účetnictví a daňovou optimalizaci.

Offline

 

#4 2013-04-22 14:16:13

IvoBartoš
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

jěště bych doplnil, jestli dotyčná po měsíci zase přeruší podnikání, tak ty úroky z prodlení se snad budou dát ustát...

Offline

 

#5 2013-04-22 16:21:59

Zdena
Moderátorka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Dobrý den,

     nemyslím si, že by to byl zvláštní systém. Jestliže byla schopna vytvořit dílo v hodnotě 65 tis. Kč za jediný měsíc, pak se předpokládá, že jí tyto schopnosti zůstanou, a podle toho jsou nastavené zálohy na další období. Jestliže dílo tvořila několik měsíců, tak měla být několik měsíců přihlášená jako OSVČ. Kdyby přiznávala za rok 2012 příjem podle § 7 ZDP a byla v r. 2012 přihlášená jako OSVČ 2 měsíce, tak by sice také zaplatila pojistné 5.694,- (z toho 3.672,- by měla pokryto zálohami, takže doplatek jen 2.022,-), ale a v r. 2013 by platila zálohy ve výši 2.847,- Kč.     

     Srážková daň z příjmů podle § 7/6 ZDP se aplikuje pouze u autorských honorářů do 7 tis. Kč za příspěvky autorů do novin, časopisů, rozhlasu nebo TV. Divadlo tam nespadá, pokud vyplácí odměnu za autorské dílo nebo odměnu umělci za vystupování formou autorského honoráře (nikoliv podílu na zisku), tak by ji mělo vyplácet nezdaněnou. Tyto příjmy se uvádějí v daňovém přiznání.

     Úroky z prodlení budou nepříjemné. Jestliže by například v červnu 2013 měla zaplatit zálohu 5.890,- Kč, a zaplatila by jenom 1.890,-, tak bude dlužit rozdíl 4.000,- až do doby, než podá přehled o příjmech a výdajích za rok 2013.   

     Družstvo by mohlo být zajímavým prostorem, ale neumím si dost dobře představit jeho fungování v praxi, hlavně podíl pánů umělců na řízení a kontrole činnosti družstva:-)

Offline

 

#6 2013-04-23 07:43:33

ToVy
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Zdravím,

tak si nějak nedokážu představit fungování toho družstva, mám dojem, že by na tom prodělávali ti lepší a vydělávali ti horší.

S bakalářkou přeji dost úspěchů, sám jsem dělal bakalářku o dani z příjmů, nicméně mám výhodu, že jsem VŠ dodělával a byl tak políben už několika letou praxí, protože kdybych měl dělat bakalářku podle toho, co se učí o daních, nebo spíš jakým způsobem, který jé na míle vzdálený od praxe, tak nevím nevím.

Offline

 

#7 2013-04-23 11:38:01

IvoBartoš
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

samozřejmě základem úspěchu fungování družstva je kvalita členů a kvalita stanov. Je realitou, že i občanské družstvo jako je společenství vlastníků jednotek může být ambicemi jednotlivých členů(vlastníků) paralizováno. Další podmínkou je vysoká ekonomická odborná úroveň svolavatele. Jinak právní, účetní a daňový formát družstva je velmi příznivý, např. i z pohledu řešení budoucí penze, může se stát i nástrojem kolektivní investice a svým způsobem nahradit banku a zacyklit kapitál i jako vnitropodniková záložna...

Offline

 

#8 2013-04-23 11:44:15

IvoBartoš
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

co se týče výuky na vš, tak na oboru daňové poradenství se např. o tzv. skutečné dani, což je zdrav. a soc.poj. nedozvíte zhola nic...a je pravdou, že spousta vyučujících jen přesla ze třídy za katedru bez hvězdné praxe....ale to je všude, pamatuji na střední, že nás top managementu učil důchodce, co byl celý život provozní motorestu...nebyl špatný člověk, ale bylo vidět, že se tu látku učí současně s námi...

Offline

 

#9 2013-04-23 20:39:45

ToVy
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

no co se týče vašeho označení tzv. skutečné dani, o tom by se dalo polemizovat. Sociální a zdravotní a daň jsou naprosto odlišné věci.
Asi jste tím chtěl říci, kolik je ve skutečnosti "placeno" státu, ale rozhodně bych to neoznačoval za daň, každá z těchto tří plateb má jiné určení. Dělal jsem i nějaké srovnání zemí EU a nejsme na tom nejhůře, tím ale neříkám, že jsme na tom dobře, jen to u nás není nejhorší.

Offline

 

#10 2013-04-24 07:13:46

IvoBartoš
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

výraz skutečná daň je míněna v takovém jen pop-statistickém smyslu, že při průměrném příjmu se díky odpočtům a slevám platí daň jen zřídka, kdežto u SaZP je platba často nevyhnutelná.Ve výše uvedeném příkladu rozhlasové a divadelní režisérky i přes názor paní Zdeny zastávám názor, že vliv záloh na SaZP může být pro další podnikání likvidační(tedy zákon je zvláštní). Pokud existuje dalším období např. nepravidelný příjem, to jest 7-10 tis měsíčně a jednou za rok 65 000, tak zvýšené zálohy na odvody v částce s.p.5000 + z.p. 3000 kč/měsíčně přece přinutí člověka zrušit podnikání, přihlásit se na úřad práce, uvažovat o práci na černo a pod.

Proto by mne zajímalo, pokud někdo ví, za jakých podmínek a za jak dlouho se podnikatel dostane zpět do režimu minimálních odvodů na SaZP? Nebo jak se zpravidla řeší tato zvýšená "daňová" zálohová zátěž?

Offline

 

#11 2013-04-24 09:29:57

ToVy
Člen/ka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Jenže ve vašem případě, a paní Zdena to ve svém příspěvku napsala, šlo o příjem za jeden měsíc, tudíž pakliže je schopna za jeden měsíc vydělat takovou částku, tak se předpokládá, že bude schopna i nadále takových příjmů. Ano zálohy pak vychází vysoké, ale v případě, že následující rok nedosáhne takových příjmů, tak jí bude vše co zaplatila navíc vráceno, sociální a zdravotní tím nekončí někde v černé díře, ale jsou to pouze zálohy, které se vyúčtují na konci roku.

Já si myslím, že člověk má především si dobře vše promyslet a zjistit si možnosti, kolik jenom na tomto serveru je lidí, kteří nemají o věci potuchy a všechno tvoří jen díky radám zde. Pak se není čemu divit, že tzv. pseudoúčetní řekne A, které mu zde zkušenější kolega poradí, ale už neřekne B, které je ale pro to A podstatné. Samotného mě překvapuje, jak si sem podnikatelé - drobní živnostníci chodí pro rady a vymýšlejí různé teorie, že slyšeli toto a nebo tamto apak jsou překvapeni, že je to úplně jinak.

Příklad z nedávna, kdy jsem skutečně zůstal s hubou otevřenou a nevěřícně si četl, když zde nějaká paní podnikatelka nemohla pochopit, že když dva měsíce v roce byla zaměstnaná a pak začala podnikat, že pojistné, které za ni zaplatil zamětnavatel se nepočítá do jejích záloh na sociální pojištění. Jak je to vůbec možné, že když zaměstnavatel za ní odvedl, tak velké částky na sociálním, nepromítne se to do jejího podnikání, že už má vlastně dost přeplaceno a měli by jí vracet. Chápu,že plno lidí chce podnikat, ale po deseti měsících když podnikám přijít s takovým dotazem mi opravdu příjde hloupé. Nic proti paní, ale tohle mi fakt hlava nebere.

Offline

 

#12 2013-04-24 18:06:03

Zdena
Moderátorka

Re: re: příjmy nezávislých povolání

Pokud bude mít paní režisérka pravidelný příjem, pak bude, předpokládám, přihlášena na OSSZ. Jestliže se ale přihlásí jen na jeden měsíc, ve kterém má velký příjem, a přidají se i příjmy, které měla v měsících, kdy nebyla přihlášená jako OSVČ, pak v příštím období platí vysoké zálohy.

Kdyby nyní znovuzahájila činnost, tak bude platit vysoké zálohy 3 měsíce. Jestliže se jí za 3 po sobě jdoucí měsíce letošního roku sníží průměrný měsíční zisk oproti minulému roku alespoň o jednu třetinu, tak si může požádat o snížení záloh. OSSZ může snížit až na úroveň minimálních záloh. Dříve snižovali jen na 3 měsíce a pak se muselo žádat znovu. Nyní stačí požádat po 3 souvislých měsících činnosti a OSSZ sníží zálohy na celé další období až do podání přehledu za rok 2013. Ještě se mi nestalo, že by SSZ (ani zdravotní pojišťovna) žádosti o snížení záloh nevyhověla.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB