Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2013-04-09 03:34:53

IvoBartoš
Člen/ka

zdanění nezávislých povolání

Dobrý den, situace: v roce 2012 po ukončení studií pouze 1 příjem na smlouvu o dílo: režie rozhlasové hry, částka 60 tis. Jedná se o podnikání §7 nebo o ostatní příjem §10? a co se bude dít se soc. a zdrav. poj? děkuji za radu od Vás kdo ví. Ivoš

Offline

 

#2 2013-04-09 20:19:10

ToVy
Člen/ka

Re: zdanění nezávislých povolání

Zdravím,
no určitě, tedy předpokládám, jinak by ste se asi neptal, nemáte živnostenské oprávnění, předpokládám, že nejste ani členem nějaké komory podle zvláštního předpisu, myslím, že o autorských právech pokud jde o režii taky nepůjde. Otázkou zůstává nezávislé povolání, jakože neexistuje nějaké přesné vymezení, co to nezávislé povolání je, ale všude se uvádí herci, spisovatelé, zpěváci, vědci apod. pokud nejde o zaměstnanecký poměr. Nevím jestli řéžie je nezávislé povolání, asi bych směřoval dotaz přímo na správce daně. Nicméně v případě, že by to bylo nezávislé povolání, je to tedy příjem podle §7, tedy mělo být již podané daňové přiznání. A samozřejmě z tohoto příjmu zaplacené zdravotní a sociální.

V případě že by se jednalo o příležitostnou činnost podle §10, tak taky už mělo být podáno daňové přiznání, ale neplatí se z něj sociální zdravotní.

Další věc je, co jste dělal po ukončení studií? Byl jste na evidován na ÚP? Platil jste si zdravotní? Byl jste zaměstnán?

Offline

 

#3 2013-04-11 11:34:24

IvoBartoš
Člen/ka

Re: zdanění nezávislých povolání

Děkuji za odpověďˇ, doslechl jsem se, že podle zákona je autorská činnost soustavnou i kdyby proběhla jen jednou za rok, tzn. u práce, k jejiž vykonávání je potřeba oficiálního studia, jako např. divadelní a rozhlasová režie. prý podle zákona o sociálním pojištění od roku 2009.

Offline

 

#4 2013-04-11 21:22:14

ToVy
Člen/ka

Re: zdanění nezávislých povolání

Pokud je to tedy tak, tak jsou to příjmy podle §7

Offline

 

#5 2013-07-10 15:47:16

janavk
Administrátorka

Re: zdanění nezávislých povolání

Ke zdanění nezávislých povolání a jiné samostatně výdělečné činnosti taky viz
http://www.jakpodnikat.cz/osvc-bez-zivnosti.php
http://www.jakpodnikat.cz/danove-prizna … krokem.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB