Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

#1 2013-04-03 12:00:53

Lechero2
Člen/ka

Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Dobrý den,

prvně se omlouvám, protože zřejmě porušuji pravidla fóra tím, že se ptám a nediskutuji :).

Mám živnost volnou, kde podnikám jako živnostník v marketingových službách. Nicméně našetřené prostředky bych chtěl dále investovat lidem jako spotřebitelské úvěry se splatností kolem jednoho roku.

Mám již zřízenou živnost vázanou a to "sprostředkování spotřebitelských úvěrů". Můj dotaz ale je ohledně daní u tohoto druhu podnikání. Jedná se v tomto případě o příjem z kapitálového majetku? Jak je to se sociálním, zdravotním a daněmi v tomto případě?


Ptám se, protože pokud by se jednalo o klasické náklady a výnosy, tak by se mi již vůbec nevyplatilo uplatnovat paušální výdaje i když v marketingových službách mám nízké náklady, tak u poskytování spotřebitelských úvěrů by byl zisk pouze řekněme 10%. Tím pádem bych automaticky platil daleko větší daně u marketingových služeb.

Za případnou radu předem děkuji :-).

Offline

 

#2 2013-04-03 21:55:35

Zdena
Moderátorka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Jestliže budete poskytovat spotřebitelské úvěry na základě živnostenského oprávnění, tak nebudete mít příjmy z kapitálového majetku, nýbrž příjmy ze živnosti. Příjmy podléhají zdravotnímu a sociálnímu pojištění stejně, jako příjmy z marketingových služeb. U obou druhů příjmů musíte uplatňovat výdaje stejným stylem, buď k oběma paušální výdaje, nebo k oběma skutečné výdaje.

Offline

 

#3 2013-04-04 00:25:31

Lechero2
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Takže jediná možnost je založit si SRO?

Případně lze půjčovat nějak jinak mimo rámec živnostenského oprávnění? :)

Offline

 

#4 2013-04-07 22:54:57

Lechero2
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Ještě bych se zeptal, pokud člověk podniká ve dvou oborech a v každém oboru se uplatnuje ze zákona jiná sazba nákladů, jak se to pak řeší? Která sazba se uplatňuje a podle čeho?

Děkuji

Offline

 

#5 2013-04-08 18:30:21

ToVy
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Já bych to řešil rozdělením evidence příjmů, příjmy z činnosti A a příjmy z činnosti B, v daňovém přiznání pak v příloze č. 1 je i v bloku 2. rozpis více činností, které mohou mít rozčlinou sazbu paušálního výdaje

Offline

 

#6 2013-04-08 18:41:32

Lechero2
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

A lze na jedno podnikání uplatnit paušál a na druhé reálné výdaje?

Děkuji

Offline

 

#7 2013-04-08 19:16:24

ToVy
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

To už napsala Zdena výše:

Zdena napsal(a):

U obou druhů příjmů musíte uplatňovat výdaje stejným stylem, buď k oběma paušální výdaje, nebo k oběma skutečné výdaje.

Dle ZDP jsou základem daně příjmy snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení... neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit výdaje ve výši výdajového paušálu podle druhu činnosti nebo živnosti.

Rozdělení příjmů ze živností A a živnosti B, tak má smysl jen při paušálních výdajích. V případě prokazatelných výdajů je to prostě daňová evidence a je jedno jestli příjem nebo výdaj je z té nebo té živnosti, vše se sčítá.

Editoval ToVy (2013-04-08 19:18:22)

Offline

 

#8 2013-04-08 20:56:03

Lechero2
Člen/ka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Děkuji za upřesnění :)

Offline

 

#9 2013-04-08 21:32:38

Zdena
Moderátorka

Re: Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Mimo rámec živnostenského oprávnění by se podle mého názoru daly poskytovat jen nahodilé půjčky, nebo půjčky do 5 tis. Kč (limit pro 1 osobu za 12 měsíců). V tom případě byste přijaté úroky zdaňoval jako příjem z kapitálového majetku.

Offline

 
  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Příjmy z kapitálového majetku - poskytování spotřebitelských úvěrů?

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB