Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-04-08 18:35:27

zdendyp
Člen/ka

Fakturace na 80% paušál

Dobrý den..
mám na Vás takový specifický dotaz...potřeboval by jsem poradit.
Od roku 2010 podnikám v oboru servis kancelářské techniky. Typ živnosti - Výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů. Na tuto živnost mám IČO a pokud si na netu zadám své ičo, tak mi vyjede řemeslná živnost.
Je to řemeslná živnost,kde můžu uplatnit paušál 80% .
Jak jsem již psal, tak od roku 2010,2011,2012 a 2013 jsem měl počítáno účetnictví běžným způsobem. Ale pak jsem se od konkurence dozvěděl,že je lepší přejít z běžného účta na paušál a to rovnou na 80%. Pani účetní mi dodanila rok 2010 a pak již rok 2011 a 2012 zpočítala paušálním způsobem... měl jsem velké přeplatky na všem, jak odvody DPH, zdravotní i sociální.
Potřeboval by jsem upřesnit, co vše můžu do paušálu 80% počítat....
Na každé faktuře mám práci - hodinovou sazbu za čištění kopírky,tiskárny, počítače a pak prodej náhradních dílů, nebo tonery a nebo prodej tiskárny s její instalací a nastavení a různá zařízení,jako scannery , notebooky atd.
Dle mé účetní je to tak, že pokud mám na faktuře za opravu - hodinovou sazbu za odbornou činnost , následně prodej toneru do kopírky a nebo prodej tiskárny vždy zařadí tuto fakturu do 80% paušálu....
Pokud zákazníkovi prodávám jakékoliv množství tonerů a neúčtuji mu práci - jen dopravu, tak má účetní řadí tuto fakturu automaticky do 60% paušálu.
Zajímalo by mě prosím,co vše patří do 80% paušálu,jaké faktury tam můžu dávat a co do 80% paušálu nemůžu dávat.
Uvedený způsob fakturace 60% - 80% paušál jsem pak prověřoval u konkurence a ta mi sdělila, že způsob účtování mé pani účetní je správný....přesto prosím o upřesnění mého dotazu ohledně paušálu.
Za všechno moc děkuji a jsem s pozdravem Zdeněk

Offline

 

#2 2013-04-08 19:29:32

ToVy
Člen/ka

Re: Fakturace na 80% paušál

Zdravím,

já s tímto také souhlasím. Pokud je tam práce (tedy obor vaší řemeslné živnosti - výroba, instalace, oprava) tak na takový příjem paušál 80%. Pokud se jedná pouze o prodej tonerů i když je tam doprava uplatňoval bych 60% (jelikož by se jednalo zřejmě o volnou žinvost maloobchod velkoobchod - i když k ní nemáte přímo vydán živnostenský list).

Z vaší účetní bych souhlasil.

Offline

 

#3 2013-04-08 19:46:47

zdendyp
Člen/ka

Re: Fakturace na 80% paušál

Zdravím Vás...
děkuji Vám za odpověď. Já jsem si to myslel,že by to mělo být v pořádku....
Mám ještě na Vás jeden upřesňující dotaz...
Jak jste již uvedl,pokud bude na faktuře práce - hodinová sazba za odbornou činnost,kterou si uživatelsky zákazník sám neudělá a k tomu na té samé faktuře bude prodej např. 4 ks tonerů a k tomu např, tiskárna.... Jedná se snad taky o 80% fakturaci. Pokud to vše bude na jedné faktuře, kde bude uvedeno,sestavení tiskárny,oživení,zapojení do sítě,kalibrace  a zaškolení zákazníka..
Má účetní takové faktury, kde je práce,prodej tonerů a taky zařízení, jako tiskárny a nebo kopírky dává automaticky do 80%  paušálu. Celou fakturu do 80% paušálu.
Snad je tento způsob v pořádku a nejedná se o nákup a prodej....Je to přece odborná činnost,kde se vše sestavuje,inicializuje,kalibruje atd...
Dejte mi prosím vědět..
Jsem s pozdravem Zdeněk

Offline

 

#4 2013-04-08 21:05:36

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace na 80% paušál

Při rozdělení příjmů podle sazby výdajů bych postupovala stejně, jako vaše účetní. Pokud je na jedné faktuře práce a zboží, které dodáváte včetně jeho instalace (4 ks tonerů mohou být součástí ceny tiskárny), pak bych celou fakturu zahrnula do 80% paušálu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB