Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » Zaměstnání
  •  » Zaměstnanec, hlavní vedlejší pracovní činnost-daňová evidence

#1 2013-04-03 14:59:24

raduska736
Člen/ka

Zaměstnanec, hlavní vedlejší pracovní činnost-daňová evidence

Dobrý den, jsem zaměstnanec a jako vedlejší pracovní činnost jsem si zažádala o živnostenský list-koncesi. Chtěla bych se zeptat, když mi zítra vydají koncesi a ještě čekám na licenci, od kdy musím platit sociální pojištění? Zdravotní pojištění si platím v rámci zaměstnaneckého poměru, takže si ho platit nemusím, chápu to správně?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2013-04-03 20:43:34

ToVy
Člen/ka

Re: Zaměstnanec, hlavní vedlejší pracovní činnost-daňová evidence

Zdravím,

od chvíle kdy budete mít vydaný živnostenský list nebo koncesi, jste považována za OSVČ, i kdyby to byla jen část měsíce.

Jako zaměstnanec nejste povinna platit zálohy na sociální ani zdravotním pojištění. Po skončení roku 2013 budete muset podat na zdravotní pojišťovnu a OSSZ přehled, ve kterém se právě uvádí, že pro vás neplatila povinnost platit měsíční zálohy a dále na těchto přehledech vypočítáte kolik na sociální a zdravotním pojištění zaplatíte. U sociálního pojištní je nějaká rozhodná částka, kterou pokud nepřekročíte (tedy příjmy - výdaje nepřekročí), tak neplatíte nic. U zdravotního žádná taková částka není, takže jakmile z podnikání vykážete zisk, platíte zdravotní.

Offline

 

#3 2013-04-03 21:00:03

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnanec, hlavní vedlejší pracovní činnost-daňová evidence

Za OSVČ budete považována od chvíle, kdy oznámíte své zdravotní pojišťovně a OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti. Máte možnost to oznámit prostřednictvím živnostenského úřadu při vyřizování ŽL, nebo si obejdete (případně obešlete) příslušné instituce a oznámíte jim to sama.

Offline

 
  • Index
  •  » Zaměstnání
  •  » Zaměstnanec, hlavní vedlejší pracovní činnost-daňová evidence

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB