Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-04-03 18:26:13

Rozalie
Člen/ka

Odpočet na vyživovanou osobu

Dobrý den, prosím o radu, zda si může   muž -OSVČ - fyzická osoba,  provést odpočet  na vyživovanou manželku, která  byla v lednu a únoru 2012 v evidenci úřadu práce a pobírala podporu. Od března 2012 jí byl přiznán částečný invalidní důchod.  Součet pobírané podpory a dávek invalidního důchodu  za celý rok 2012  přesáhl 68 000. Kč. Jiné příjmy neměla. Zahrnuje se podpora a  inv. důchod do příjmu manželky? Má manžel nárok na odpočet za manželku a v jaké výši? Moc děkuji za odpověď. R.

Offline

 

#2 2013-04-03 18:36:51

Rozalie
Člen/ka

Re: Odpočet na vyživovanou osobu

Ještě dodatek..... během roku byla manželka nemocná a pobírala nemocenské dávky.....tyto se do příjmu také nezahrnují?  Součet invalidního důchodu za celý rok nepřesálh 68 000,- Kč.  Pokud by se přičetla  podpora a nemocenské dávky, přesáhne součet tuto částku.

Offline

 

#3 2013-04-03 20:26:15

ToVy
Člen/ka

Re: Odpočet na vyživovanou osobu

Podle mého názoru se dávka podpory v nezaměstnanosti a invalidní důchod počítají do příjmu manželky (manžela). Nebo aspoň jsem tedy tyto dvě položky (dávky podpory v nezaměstnanosti a invalidní důchod) nenašel ve výčtu částek, které příjmem pro posouzení tohoto ustanovení nejsou. A nenašel jsem tam ani dávky nemocenského pojištění.

Tudíž podle mě nárok na snížení základu daně o částku 24840 za rok 2012 u vašeho manžela možné není.

Offline

 

#4 2013-04-03 20:41:38

Zdena
Moderátorka

Re: Odpočet na vyživovanou osobu

Nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti a všechny druhy důchodů se započítávají do vlastních příjmů manželky. Pokud v součtu přesáhnou částku 68 tis. Kč za rok, tak manžel nemůže uplatnit slevu na vyživovanou manželku.

Offline

 

#5 2013-04-04 18:00:37

Rozalie
Člen/ka

Re: Odpočet na vyživovanou osobu

Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB