Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-29 12:11:17

romča
Člen/ka

srážková daň, ale měla být zálohová

Dobrý den, jak se může bránit zaměstnanec proti chybně provedenému výpočtu daně, včas podepsané prohlášení, navíc to je student, takže nárok i na slevu studenta, jenže těžká komunikace mezi zaměstnancem, zaměstnavatelem a účetní. Takže bylo provedená srážková daň, mělo být provedeno zálohovou s výsledkem 0 , protože výdělek je malý, jedná se o DPP, bohužel se jedná o výplatu již za leden, únor je již správně. Zaměstnanec požadoval vrácení daně v únorové výplatě, že prý mu to vrátí až v rámci ročního zúčtování, vzhledem k tomu , že se jedná o DPP  a studenta, toť otázka zda to bude poslední zaměstnavatel, a bude možno udělat roční zúčtování.... Takže jádro dotazu - lze v tomto případě vrátit chybně sraženou daň již během roku?? Co to znamená pro mzdovou účetní - nějaké hlášení na FÚ?moc dík za odpověď

Offline

 

#2 2013-03-29 22:15:26

ToVy
Člen/ka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

A nepletete trochu víc věcí dohromady? Neměla být spíše otázka položena, ač bylo růžové prohlášení podepsáno, účetní neudělala slevu na poplatníka, dá se to udělat zpětně? Kolik byla výplata za leden? Nebyla.li podle mě vyšší jak 10tis, tak byla provedena srážková daň správně, protože zaměstnavatel neplatí za pracovníka sociální a zdravotní pojištění. A zálohová by se asi týkala právě až při příjmu nad 10tis. Nicméně to asi problém ani neřeší, pakliže zaměstnanec má u tohoto zaměstnavatele podepsané růžové prohlášení, měla mu být poskytnuta sleva na dani na poplatníka, prakticky to znamená, že pokud má tedy příjem do 10tis, neplatí žádnu daň /pro upřesnění je to větší částka při které by neplatil daň, ale tady uvádím příklad s platem do 10tis/. 10000*,15= daň 1500 a sleva na poplatníka je 2070, takže výsledná je nulová daň, pakliže nebyla v lednu provedena a měla být, tak určitě účetní může při další výplatě toto opravit, osobně se mi to stalo i u normální mzdy, kdy mi omylem nebyla poskytnuta sleva na poplatníka, v nasledující výplatnici jsem to měl opravené, sice to byla troška komplikovanější výplatnice, ale bylo to ok. Tak záleží na tom, jestli nemá více DPP, protože slevu může uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele, ale dá se to klidně měsíc po měsíci měnit, podle rozhodnutí zaměstnance. Pro účetní asi oprus, ale dá se to. A taky jsem ještě neviděl, že by se dělalo roční zúčtování dane pro DPP.

No počkejme, co na to napíší ostatní kolegové.

Offline

 

#3 2013-03-30 12:59:40

romča
Člen/ka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

ani snad víc věcí do sebe nepletu, možná jsem jen složitě položila otázku, alle roční zúčtování lze provést i u DPP, to snad není ani nic neobvyklého, ale počkejme , co napíši zkušenější kolegové, jak jste řekl. Pokud něco napíší :-)

Offline

 

#4 2013-03-30 21:35:39

Zdena
Moderátorka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

ToVy:  při podepsaném prohlášení vždy zálohová daň, výše příjmu nerozhoduje. Při nepodepsaném prohlášení srážková daň z příjmu do 5 tis. Kč/měs., zálohová daň z příjmu nad 5 tis. Kč/měs. RZD lze bez problémů provést i u DPP.

Roční zúčtování podle mého názoru neslouží k opravě chyb mzdové účetní. Být zaměstnancem, tak trvám na opravě lednové výplaty v nejbližší mzdě. Samozřejmě, že je možné vrátit studentovi chybně vypočítanou daň už během roku. Mzdová účetní by mu měla přepočítat lednovou výplatu a rozdíl vrátit ve výplatě např. za březen. Žádné hlášení na FÚ nyní neposílá, opravy uvede až v ročním vyúčtování obou daní.

Offline

 

#5 2013-04-03 00:12:40

romča
Člen/ka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

Paní Zdeno,moc děkuji za odpověď, myslela jsem, že by to mělo proběhnout přesně tak jak píšete, v nejbližší možné výplatě oprava, jenže tam právě vázne komunikace. Zatím vše řešeno ústně. Má si student dát žádost písemně? nebo co myslíte, jak docílit vrácení daně, když na to nereagují?

Offline

 

#6 2013-04-03 09:48:18

Zdena
Moderátorka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

Požádala bych o opravu lednové výplaty písemně. Pokud nebudou reagovat ani na písemnou žádost, pak by se musel obrátit se stížností na správce daně. Má důkaz, že včas podepsal prohlášení?
Také by se mohli dohodnout, že prohlášení vymění (podpis až od února) a že mu zaměstnavatel poskytne odměnu, která pokryje lednovou daň.

Offline

 

#7 2013-04-03 17:21:59

romča
Člen/ka

Re: srážková daň, ale měla být zálohová

děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB