Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Osoba identifikovaná k DPH

#1 2013-03-28 15:59:11

Jana7
Člen/ka

Osoba identifikovaná k DPH

Moc prosím o vysvětlení fungování osoby identifikované k DPH v roce 2013. Při přijetí služby ze Slovenska - daňový doklad je bez DPH, cena je v korunách, platím slovenské firmě do české banky. K částce připočtu DPH 21 % a uvedu do řádku 5 přiznání DPH. Pro tento případ se chovám jako plátce DPH, čili mám nárok na odpočet DPH, do  řádku 43 uvedu nárok na odpočet DPH. Má daňová povinnost bude nulová. A to se bude opakovat při každém přijetí služby ze Slovenska. Moc děkuji, že mi opravíte, zda je můj postup někde špatně. Díky a hezký den

Offline

 

#2 2013-03-28 19:56:39

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Trochu bych to poopravila. Vynechejte řádek 43 a máte to O.K.

Offline

 

#3 2013-03-29 08:53:10

Jana7
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Paní Zdeno, mnohokrát děkuji za odpověď, ale jsem natvrdlá. Když vynechám řádek 43, tak mi vyjde povinnost DPH odvést? Moc prosím o bližší vysvětlení. Děkuji za Vaši pomoc a přeju hezké a klidné Velikonoce. ********

Offline

 

#4 2013-03-29 11:12:39

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Ano, vyjde Vám povinnost odvést DPH. Podle ustanovení § 72 ZDPH vzniká nárok na odpočet DPH pouze plátci, identifikované osobě nárok na odpočet nevzniká.   
Doufám, že jsem Vám svojí odpovědí nezkazila Velikonoce. Hezké svátky i Vám.

Offline

 

#5 2013-03-29 11:40:30

Jana7
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Ne paní Zdeni, nezkazila jste mi Velikonoce. Velmi jste mně potěšila, protože jsem to tak myslela, že to tak bude. Ale nějak se mi to v hlavě zapletlo, že jsem musela Vás poprosit o pomoc. Takže odvedu DPH finančnímu úřadu ve výši 21 % ze základu daně. Jsem moc ráda, že jste a pomáháte nám. Ještě jednou díky a přeju vše dobré**************

Offline

 

#6 2015-05-17 17:46:36

JANAA
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, vím, že se toto fórum nevěnuje sro, ale prosím o ujištění, sro, neplátce, zaplatili za službu google, tudíž se sro stává identifikovanou osobou? A protože úhrada služby proběhla v půli dubna, mělo se sro do 15 dnů zaregistrovat, což tedy máme problém, když jsem jako účetní doklady dostala před pár dny. Je moje úvaha správná? Děkuji za rady.

Offline

 

#7 2015-05-17 20:31:06

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, paní Jano. S.r.o. se stalo identifikovanou osobou dnem přijetí služby. Nemyslím si, že budete mít problém se zpětnou registrací, FÚ z toho určitě nebude dělat kovbojku. Na odvod DPH máte dost času.

Offline

 

#8 2015-05-18 08:39:28

JANAA
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, paní Zdeno, moc děkuji za radu, pěkný den.

Offline

 

#9 2015-05-22 08:58:43

JANAA
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, je vůbec normální, po provedené registraci jako identifikované osoby, že po nás FU chce doložit doklad, který dokáže, že jsme se opravdu stali IO? Přijde mi to jako "buzerace" a zbytečné honění po úřadech.

Offline

 

#10 2015-05-22 11:41:05

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, paní Jano. Nemyslím si, že je to normální. Ale pokud vím, tak nejste první, kdo musí doložit doklad, že se opravdu stal IO. Zřejmě mají nějaké nařízení shora, normálně myslící správce by takhle nebuzeroval. Pochopila bych jistou obezřetnost při registraci plátce, který by si mohl podvodně nárokovat nadměrné odpočty a pak zmizet, ale v případě IO, která nemá nárok na odpočet?

Offline

 

#11 2015-05-22 13:42:37

JANAA
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, paní Zdeno, právě proto mi to hlava nebere, tu nejde uplatnit žádný odpočet, a kdyby společník věděl předem, co jedna zaplacená pětistovka za reklamu googlu způsobí, tak by se tomu vyhnul. FU nás nutí jim doklad donést osobně, nestačí poslat přes DS či mailem, takže nás okrádají o čas, přijde mi to tuze zbytečné, nanicovaté, ale nic s tím nenadělám, píšete, že nejsme první, tak to bohužel musíme ustát také. Děkuji moc za reakci.

Offline

 

#12 2015-06-03 16:57:06

oneal9
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, moc prosím o radu ohledně IO. Zpětně mne zaregistrovali k 30.4.2015 (po velkém úsilí - také chtěli kopii dokladu a vysvětlení pomalu celého podnikání). Registrace proběhla na základě poskytnutí služby do EU. Ale jde mi o to, vzhledem k tomu, že stále není přiděleno DIČ, ani zatím není rozhodnutí o registraci, tak druhá strana, která mi prodává zboží z JČS, mi nebude IO akceptovat a bude mi zboží fakturovat s daní JČS. (již některé takové faktury za nákup zboží z JČS mám a druhá strana se vyjádřila, že dokud nebudu ve VIES, tak to ani akceptovat nebudou :-(). Co se týče poskytovaných služeb, tak ty uvedu v souhrnném hlášení, to by mi takovou starost nedělalo, ale jedná se mi právě o nákupy zboží z JČS, kdy já už bych od 30.4.2015 měla odvádět české DPH, ale platím i zahraniční DPH. Představa, že českou daň odvedu z celé částky včetně zahraniční daně mne trochu děsí. Vůbec si s tím nevím rady. Jak správně vyřešit toto období? Doufám, že jsem svoji situaci popsala dostatečně srozumitelně a moc Vám děkuji za odpověď a případné rady.

Offline

 

#13 2016-04-13 10:16:37

Evelína77
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den Zdenko
prosím Vás o upřesnění.
FO neplátce DPH se zaregistrovala jako identifikovaná osoba. Bude nakupovat v EU zboží a tady v tuzemsku ho bude prodávat přes e-shop.
Nastudovala jsem, že pokud bude prodávat tohle zboží v tuzemsku, tak bez DPH. Tím ji ani nevzniká povinnost podávat měsíčně přiznání k DPH - je to takto správně? Za jakých okolností by byla povinna podávat měsíčně přiznání k DPH?
2) a nákup toho zboží z EU? ten se nemusí uvádět do přiznání DPH do ř.3 a 43 ?

moc děkuji za Vaše objasnění.

Offline

 

#14 2016-04-13 18:20:49

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, v tuzemsku bude prodávat zboží bez DPH, jak uvádíte.

Měsíčně by měla podat přiznání a zaplatit daň. Podle ustanovení § 108/1/a) ZDPH je povinna přiznat daň identifikovaná osoba, která pořizuje v tuzemsku zboží z jiného členského státu. Pořízení zboží z EU se uvádí do řádku 3 nebo 4 přiznání (podle sazby). Na řádek 43 zapomeňte, ten je jenom pro plátce. Identifikovaná osoba nemůže uplatnit nárok na odpočet.

Offline

 

#15 2016-04-14 00:18:57

Evelína77
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Zdenko a jakou daň by měla měsíčně zaplatit, když nakoupí z EU bez vyčíslené DPH a tady v tuzemsku to bude prodávat bez DPH ?

Offline

 

#16 2016-04-14 17:05:16

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Předpokládám, že nakupuje od osob registrovaných k dani v jiných členských státech EU, kterým sdělila své DIČ a kteří jí účtují dodání zboží bez daně. Takže na ř. 3 nebo 4 přiznání vyčíslí DPH, sazbu určí podle českého ZDPH, a daň odvede. Povinnost přiznat daň vzniká ke dni vystavení daňového dokladu dodavatelem (pokud není doklad, tak nejpozději 15-tého následujícího měsíce po pořízení zboží). Přepočet cizí měny na Kč podle vnitřní směrnice denním nebo pevným kurzem ČNB.

Offline

 

#17 2016-04-22 23:53:53

Evelína77
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Zdenko moc děkuji za dostačující odpověď.

Offline

 

#18 2016-06-21 08:42:32

Evelína77
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

dobrý den Zdenko, mám prosím ještě dotaz navazující na předchozí.
Identif. osoba nakoupila zboží z EU bez vyčíslené DPH, nyní musí na ř.3 nebo 4 vyčíslit DPH a odvést. Na faktuře je cena za zboží a ještě cena za výrobu značky na boty a přepravní náklady. Má se odvést DPH pouze z ceny za zboží (boty) nebo z celé částky včetně služeb - výroba značky a přeprava?
děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#19 2016-06-21 19:38:29

Zdena
Moderátorka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

Dobrý den, DPH odvádíte z celé částky. Dala bych celé na ř. 3 nebo 4 jako pořízení zboží z JČS, nerozdělovala bych na zboží a službu. Výrobu značky a dopravu bych považovala za vedlejší plnění k plnění hlavnímu.

Offline

 

#20 2016-06-21 21:18:09

Evelína77
Člen/ka

Re: Osoba identifikovaná k DPH

děkuji Zdenko za vysvětlení. Mějte se fajn.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Osoba identifikovaná k DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB