Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-27 22:59:30

Jarešová Iva
Člen/ka

Uplatnění paušálních výdajů + doklady, přechod na skutečné náklady.

Dobrý večer, mám dotaz. OSVČ má za rok 2012 vysoké přijmy, doklady (výdaje) těch má málo, vyplatilo by se uplatnit výdaje procentem. Ale co s doklady jako jsou dodavatelské  faktury, které jsou uhrazeny z účtu. Může i přes to uplatnit výdaje paušálem? V roce 2013 se stane plátcem DPH, může i tak uplatňovat výdaje paušálem? A ještě jeden dotaz  pochopila jsem správně když v r. 2012 má všechny závazky a pohledávky uhrazené nebude muset v r. 2013 nic dodaňovat, když by přešel na skutečné výdaje? Mnohokrát děkuji za odpověď. Iva

Offline

 

#2 2013-03-28 00:03:01

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění paušálních výdajů + doklady, přechod na skutečné náklady.

Pokud nemá na konci roku 2012 žádné zásoby a pohledávky, tak může od roku 2013 přejít zpět na skutečné výdaje, nemusí nic dodaňovat.
Paušální výdaje může uplatňovat i plátce DPH.
První části dotazu (dodavatelské faktury hrazené z účtu) nerozumím.

Offline

 

#3 2013-03-28 19:56:57

Jarešová Iva
Člen/ka

Re: Uplatnění paušálních výdajů + doklady, přechod na skutečné náklady.

Děkuji za odpověď, s těma dod.fakturama - nebylo mi jasné co s nima udělám když uplatním výdaje paušálem. Ale musím je stejně evidovat, protože v příštím roce 2013 bude OSVČ plátce DPH a budu s nich to DPH upltňovat. Myslím to správně? Iva

Offline

 

#4 2013-03-28 20:05:39

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění paušálních výdajů + doklady, přechod na skutečné náklady.

V roce 2012 si můžete normálně vést daňovou evidenci, jak jste zvyklá, jenom ji při výpočtu daně z příjmů nepoužijete.

Evidence dodavatelských faktur není nutnou podmínkou pro možnost uplatnění nároku na odpočet DPH. Stačí, že je máte k dispozici. Podle mého názoru je určitě vhodnější, mít doklady zaevidované a uložené v šanonu, než je hledat někde po šuplících.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB