Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-26 17:16:31

sweeddy
Člen/ka

danova evidence, pausalni vydaje, DPH

Dobry den,

jsem zacinajici zivnostnik a stojim pred rozhodnutim, zda uplatnovat pro ucely dane z prijmu vydaje pausalem (60%) nebo dle skutecnosti - tj. zda mam zacit vest danovou evidenci.

Zaroven zvazuji, zda se mi vyplati dobrovolne se prihlasit k platcovstvi DPH.

Spoustu veci mi ale neni jasne, rada bych vas proto pozadala o radu. Priklad:
prijem 20.000,- + DPH 4.200,- = 24.200,-
vydaj    8.000,- + DPH 1.680,- = 9.680,-

pro ucely DPH odvedu na FU DPH ve vysi 2.520,- - to je mi jasne.

jak je to ale s dani z prijmu v pripade platce DPH? pokud bych vedla danovou evidenci, je muj prijem 24.200,- nebo 20.000,-? bere se castka s DPH nebo bez DPH? vydaj je pak 9.680,- nebo 8.000,-? Zaklad dane by by pak tedy bud 14.520,- nebo 12.000,-?

pokud bych uplatnovala vydaje pausalem, tak jsem se docetla, ze ty se berou z prijmu bez DPH, tedy 20.000,- * 60% = 12.000,-
pro zaklad dane se bere prijem s DPH nebo bez DPH? Zahlad dane tedy bude v pripade pouziti vydajoveho pausalu 8.000,- nebo 12.200,-?

A ted situace BEZ DPH:
Prijem bude tedy pouze 20.000,- ale vydaj zustane 9.680,-? To znamena ze v pripade pausalnich vydaju bude zaklad dane 8.000,-? (20.000,- minus 12.000,-)
A v priade dan. Evidence bude zaklad dane 10.320,-? (20.000 minus 9.680,-)


dekuji predem za vase rady, uz v tom mam pekny zmatek :(

Offline

 

#2 2013-03-26 21:23:33

ToVy
Člen/ka

Re: danova evidence, pausalni vydaje, DPH

Juj, bych řekl, že v tom máte poměrně zmatek.

Když budete plátce DPHl:
příjem 20000 + DPH 4200 = 24200
Výdej 8000 + DPH 1680= 9680

tedy budete muset zaplatit FÚ DPH 2520

Daňové příjmy jsou 20000, paušální výdaj pak 12000, tedy daňový základ pro stanovení daně z podnikání je 8tis.
nebo
Daňové příjmy 20000 a skutečné výdaje 8000 = daňový základ pro stanovení daně z podnikání je 12tis.

V případě že nebudete plátce DPH

Příjmy 24200Kč
Výdaje 9680

Daňové příjmy 24200, paušální výdaj 14520, daňový základ 9680
nebo
daňové příjmy 24200 a skutečné výdaje 9680, daňový základ 14520

Osobně bych první rok se dobrovolně nepřihlašoval, uvidíte jaké budete mít odběratele, v případě, že byste měla většinu plátců DPH, tak bych o tom uvažoval, protože kdybyste pak začala být plátce DPH, stanete se pro ně levnější, pakliže si DPH nepromítnete i do cen jejich zvýšením. Když se po roce pak přihlásíte k DPH, tak myslím, že tam je nárok si uplatnit DPH z nakoupeného 12 měsíců před registrací. Ale v DPH nejsem expert, ale něco takového tam je.
Osobně, protože jsem tenhle rok taky oficiálně začal živnost, to dělám tak, že si vedu dvě agendy, jednu oficiální daňovou evidenci (protože případně klidně si i tak můžu uplatnit výdaje paušálem, podle toho, co bude pro mě výhodnější) a jednu evidenci bokem, kde si propočítávám, co by kdyby, kdybych byl plátcem DPH. Ale jsem trošku magor a vedu si ještě i třetí agendu, kde vedu účetnictví :-)

Offline

 

#3 2013-03-27 09:05:28

sweeddy
Člen/ka

Re: danova evidence, pausalni vydaje, DPH

Dobry den,

dekuji za Vasi odpoved.

Rozumim-li tomu dobre, pokud tedy budu platce DPH, tak pro ucely stanoveni zakladu dane z prijmu budu vzdy brat castky bez DPH.

Neni mi ale jasna 2. cast vasi odpovedi -  pokud nebudu platce DPH, tak pak muj prijem bude jen 20.000, protoze to je cena za "me sluzby" a jiz k tomu DPH pripocitavat nemusim. takze pak tedy beru muj skutecny prijem 20.000,- (Bez DPH, protoze nejsem platce), ale jako vydaj si mohu uplatnit celych 9.680,- (castka s DPH) - protoze to je skutecna castka, kterou jsem zaplatila (muj skutecny vydaj). Rozumim tomu dobre?

O tom, ze si pri registraci k DPH mohu zpetne 12 mesicu uplatnit DPH z nakupu, ktere jsem uskutecnila, jsem se take docetla. Jen mi neni jasna jedna vec - DPH si muzu uplatnit - tj. narokovat zpet za tech 12 mesicu. Ale faktury, ktere jsem za tech poslednich 12 mesicu vystavila, tak predelavat nemusim. Je to tak? pak mi z toho vyplyva, ze je lepsi se prihlasit k DPH az po tech 12 mesicích a zpetne si DPH uplatnit. Nebo v tom je jeste jiny hacek?

Dekuji vam jeste jednou za vasi odpoved a ochotu.

Offline

 

#4 2013-03-27 18:33:34

ToVy
Člen/ka

Re: danova evidence, pausalni vydaje, DPH

Jak jsem řekl, s DPH si ne až tak plně tykám, ale myslím si, že si můžete použít odpočet DPH za posledních 12 měsíců, ale z faktur, které jste vystavil se to netýká, jelikož ani odběratelé, kterým jste faktury vystavoval si nemohli DPH uplatnit, pokud jste nebyl plátcem.

U bodu dvě má chyba nepochopil jsem to přesně, takže pakliže vy vystavíte fakturu za 20000, pak to je daňový příjem a pakliže obdržíte fakturu (a nejste tedy pro upřesnění plátcem DPH), tak je úplně jedno jestli DPH na faktuře je nebo není, protože pro vás, jako neplátce DPH je daňovým výdajem konečná fakturovaná částka dodavatelem, takže tedy skutečně těch 9680, a že je v této částce DPH se vás jako neplátce DPH netýká.

Omlouvám se za špatný výklad.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB