Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2013-03-24 16:34:00

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Ano, pro odpisy hmotného majetku platí jiný režim. Tam stačí v jednom měsíci použít paušální výdaj na dopravu a už musíte krátit celý roční odpis (odpisy počítáte jako roční).
Běžné provozní výdaje vynakládáte v průběhu roku. Pokud v měsíci, ve kterém vynaložíte výdaje např. na nákup dálniční známky nebo za opravu, neuplatníte paušální výdaj na dopravu (to znamená, že neuplatníte žádné výdaje za nákup PHM a parkovné, neboť v rámci 1 roku nelze kombinovat prokázané a paušální výdaje), tak nevidím důvod ke krácení těchto výdajů.

Offline

 

#27 2013-03-24 17:08:47

betty2013
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Marie66 napsal(a):

Dobrý den
právě proto, že používáte krácený paušál, tak můžete přenechat vozidlo jiné osobě - manželovi.

Omlouvám se, že do toho vstupuji, ale řeším podobné. Nějak nerozumím větám. Právě jsem se dočetla, že při použití paušálu se auto nesmí půjčovat ani nikomu příbuznému( je uveden syn), jedině, pokud jde o spolupracující osobu. Na další stránce je psáno, že u spolupracující osoby mohu využít rozdělení příjmů a výdajů. Ale pokud je rozdělovat nechci, nemusím? Jsem povinná tedy manžela někde uvídět jako spolupracovníka? Pokud mi tedy bude pomáhat ( např. se zajištěním chodu činnosti), smí auto řídit i on? Může být manžel jen spolupracovník aniž by byl mým zaměstnancem? Dodávám, že auto není v OM a majitelem jsem jen já. Děkuji předem.

Offline

 

#28 2013-03-24 22:54:24

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Můj názor: pokud nebudete na manžela rozdělovat příjmy a výdaje, tak nebude z hlediska daně z příjmů považován za spolupracující osobu. Vzhledem k tomu, že jste výlučným vlastníkem auta, bych jeho použití manželem (který není spolupracující osobou) považovala za přenechání vozidla jiné osobě a paušální výdaj na dopravu bych neuplatnila.

Offline

 

#29 2013-03-25 09:58:17

betty2013
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Jste zlatá. :-) Ještě dotaz, pokud by byl manžel spoluvlastníkem auta ( tedy teoreticky pokud to vůbec jde) , pak by auto mohl běžně používat běžně sám aniž by byl můj spolupracovník? Děkuji za názor.

Offline

 

#30 2013-03-25 13:17:33

betty2013
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Nejspíš jsem se zamotala: je nějaký rozdíl mezi kráceným paušálem a normálním? Nevím, JAK ? zachovat možnost používat auto i manželovi, aniž by byl veden jako spolupracovník ?
(Jestli chápu dobře, krácený paušál= když se auto použije soukromě jen v některém měsíci a v jiném jen jako pracovně? A jak jste psali výše, může ho řídit i jiná osoba? Kdykoliv?
Paušál = 4000+3.6/km ale auto nemsí řídit manžel vůbec.
Děkuji za radu, hezký den.

Offline

 

#31 2013-03-25 19:58:05

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Pokud by auto bylo součástí společného jmění manželů a uplatňovala jste krácený paušální výdaj na dopravu, tak by manžel mohl auto běžně používat k soukromým účelům. Nejednalo by se o přenechání jiné osobě, nýbrž by využíval svá vlastnická práva (jako kdybyste využívala auto pro své soukromé účely Vy).

Pokud auto používáte výlučně k dosažení příjmů, tak uplatňujete nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud je používáte k dosažení příjmů jen zčásti, tak použijete krácený paušál. Paušál se uplatňuje za jednotlivé měsíce, takže v měsících, kdy auto používáte výhradně k podnikání, můžete uplatnit nekrácený paušál. V měsících, kdy auto použijete i pro soukromé účely, musíte měsíční paušál krátit na 80%. Jestliže auto přenecháte k užívání jiné osobě (například je někomu bezplatně půjčíte, nebo je využívá zaměstnanec pro soukromé účely), tak nemůžete uplatnit žádný paušál (ani jiné výdaje, protože v rámci jednoho roku nelze kombinovat různé způsoby uplatňování výdajů na auto).

V případě nekráceného paušálu může auto řídit poplatník, jeho spolupracující osoba nebo zaměstnanec (který je nepoužívá pro své soukromé účely). V případě kráceného paušálu může auto při jeho použití pro soukromé účely řídit vlastník tedy i druhý z manželů, pokud je auto v SJM. Případy sdružení vynechávám.

Offline

 

#32 2013-03-26 20:26:23

betty2013
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Paní Zdeno, opravdu moc moc děkuji za odpovědi a vysvětlení. Jste úžasná.

Offline

 

#33 2013-04-09 14:09:18

Pája1
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje uplatňuji procentem z příjmů. Potřebovala bych zjistit, zda-li mohu uplatnit nějakým způsobem DPH z nákupu pohonných hmot, když není auto v obch.majetku. Vložit do obch. maj. nemohu, protože mě bylo nedávno darováno. Musela bych zaplatit daň z příjmu, budu muset počkat 1 rok abych ho vložila do firmy. Děkuji

Offline

 

#34 2013-10-13 13:36:10

xxluky
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

V návaznosti na tuto problematiku o paušálních a skutečných výdajích na automobil byl napsán odborný článek vystihující většinu problémů zde řešených. Článek naleznete na http://www.portal-firem.cz/podnikani/up … dnikani-19

Offline

 

#35 2013-10-13 15:45:20

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB