Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-03 08:52:12

slamova
Člen/ka

spolupracujici osoba

Dobry den,
pri sve zivnosti mam dve spolupracujici osoby - manzelku, ktera je zamestanan a syna studenta. Mohu uvadet manzelku jako spolupracujici osobu po  tri mesice v roce (s prijem 15 000 mesicne tedy rocne 45 000) a syna po cely rok (prijem tez 15000 mesicne - tedy rocne 180 000). Prijmy a vydaje bych na oba delil stejnym procentem, jak uklada zakon, ale lisila by se delka  spoluprace.
Dekuji.

Offline

 

#2 2009-02-03 21:53:38

Zdena
Moderátorka

Re: spolupracujici osoba

U spolupracujících osob nelze předem pevně stanovit jejich měsíční příjem. Záleží na výši vašich příjmů a výdajů, ze kterých můžete na spolupracující osoby rozdělit nejvýše 30%. Výše podílu na společných příjmech a výdajích musí být u spolupracujících osob stejná - tedy manželka 15% a syn 15%. Manželka může být spolupracující osobou jen 3 měsíce v roce a přesto na ni můžete převést 15 % P a V, maximální limit je jenom oněch 15 tis. Kč za měsíc spolupráce..

Offline

 

#3 2009-02-10 17:50:10

Ivana.pa
Člen/ka

Re: spolupracujici osoba

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na rozdělování příjmů na spolupracující osobu. Žiju se svým přítelem v pronajatém bytě, každý máme jiné trvalé bydliště. Přítel podniká, uplatňuje výdaje procentem z příjmu. Já v březnu očekávám narození miminka, takže jsem již na mateřské dovolené. Není to překážka pro to, abych se stala spolupracující osobu? Může na mě můj přítel v roce 2009 rozdělit své příjmy? A v jaké výši(30%z jeho ročního příjmu max. však 180tis.?)? Není problém uplatňování výdajů procentem z příjmů? Musela bych také tak vyplnit své daň. přiznání? Tedy výdaje paušálem? Nebo už by se u mě jednalo o normální příjem a k tomu dosažený výdaj? Stihla bych se ještě zaregistovat tak, abych se stala spolupracující osbou od ledna 09? A co potom daňové zvýhodnění na dítě? Může si ho uplatnit přítel, i když naše dítě bude mít stejné trvalé bydliště jako já?Ale samozřejmě budeme všichni tři bydlet společně v pronajatém bytě? Děkuji za odpověď , snažím se přijít na to jak ušetřit na platbách státu a rozdělení příjmu mi přišlo jako jediná možná varianta.

Offline

 

#4 2009-02-27 09:54:43

DASA
Host

Re: spolupracujici osoba

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je povinné "přiznat" spolupráci při živnosti volné?

 

#5 2009-03-25 00:37:11

Zdena
Moderátorka

Re: spolupracujici osoba

Ivana.pa napsal(a):

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na rozdělování příjmů na spolupracující osobu. Žiju se svým přítelem v pronajatém bytě, každý máme jiné trvalé bydliště. Přítel podniká, uplatňuje výdaje procentem z příjmu. Já v březnu očekávám narození miminka, takže jsem již na mateřské dovolené. Není to překážka pro to, abych se stala spolupracující osobu? Může na mě můj přítel v roce 2009 rozdělit své příjmy? A v jaké výši(30%z jeho ročního příjmu max. však 180tis.?)? Není problém uplatňování výdajů procentem z příjmů? Musela bych také tak vyplnit své daň. přiznání? Tedy výdaje paušálem? Nebo už by se u mě jednalo o normální příjem a k tomu dosažený výdaj? Stihla bych se ještě zaregistovat tak, abych se stala spolupracující osbou od ledna 09? A co potom daňové zvýhodnění na dítě? Může si ho uplatnit přítel, i když naše dítě bude mít stejné trvalé bydliště jako já?Ale samozřejmě budeme všichni tři bydlet společně v pronajatém bytě? Děkuji za odpověď , snažím se přijít na to jak ušetřit na platbách státu a rozdělení příjmu mi přišlo jako jediná možná varianta.

Můžete se stát spolupracující osobou a přítel na vás může rozdělit své příjmy a výdaje. Váš podíl na společných příjmech a výdajích smí činit nejvýše 30% - podle zákona o daních z příjmů jste ostatní osoba žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Může na vás převést zisk maximálně buď 180 tis. Kč při celoroční spolupráci, nebo 15 tis. Kč za každý započatý měsíc spolupráce. Na platbách ušetříte v případě, že na vás převede základ daně maximálně 56.531,- Kč, aby vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, takže snad ani nemusíte spěchat s oznamováním spolupráce. Přítel může uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Vy pak vyplníte své daňové přiznání, do kterého uvedete částky, které na vás převedl. Pokud je přítel uveden v rodném listu dítěte a vyživuje dítě ve společné domácnosti (společné trvalé bydliště není nutnou podmínkou), pak si může uplatnit daňové zvýhodnění na dítě.

Offline

 

#6 2012-01-29 16:24:31

anoela
Člen/ka

Re: spolupracujici osoba

Dobrý den tak si říkám i když asi hloupý dotaz tu max. částku těch 540 tisic u manžela jako podíl za rok je částka tedy příjmy mínus výdaje? takže v příjmech může mít milion a ve výdajích 500 tisíc a je to tak vpohodě? děkuji předem

Offline

 

#7 2012-01-31 22:49:42

Zdena
Moderátorka

Re: spolupracujici osoba

Ano.
ČÁSTKA připadající na spolupracujícího manžela (manželku), O KTEROU PŘÍJMY PŘESAHUJÍ VÝDAJE, smí činit nejvýše 540 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 45 000 Kč za každý i započatý měsíc této spolupráce.

Offline

 

#8 2013-03-24 13:24:51

Lenka166
Člen/ka

Re: spolupracujici osoba

Paní Zdeno prosím Vás, pokud přítel rozdělí příjmy na přítelkyni, která je vedena jako uchazeč o zaměstnání nebude to pro přítelkyni problém? Bere to ÚP jako její příjem?
Děkuji za radu.
Přeji pěknou neděli.

Offline

 

#9 2013-03-24 13:37:47

Zdena
Moderátorka

Re: spolupracujici osoba

Samozřejmě, že to bude problém. Spolupracující osoba je považována za osobu samostatně výdělečně činnou. Na úřadu práce může být evidována pouze OSVČ, která nevykonává činnost, má na OSSZ oficiálně nahlášené přerušení činnosti. Pokud by se přihlásila na OSSZ zpětně, tak bude za období, kdy byla na ÚP a současně OSVČ, vracet případnou podporu a bude si muset doplatit zdravotní pojištění, možná i sociální pojištění (podle toho, zda by byla OSVČ hlavní nebo vedlejší a pokud vedlejší, tak kolik by na ni přítel převedl).

Offline

 

#10 2013-03-24 13:40:01

Lenka166
Člen/ka

Re: spolupracujici osoba

Děkuji za velmi rychlou odpověď.
Pěkný den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB