Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-28 13:35:58

annci
Člen/ka

paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,

jestli jsem to správně pochopila, tak osobní automobil, který používám k podnikání i pro soukromé účely a nemám ho v majetku firmy...můžu použít měsíční paušál 4000,-Kč.
V tomto případě už asi nemůžu použít žádné výdaje jako jsou nákup pneumatik, opravy, servis automobilu?

Pokud budu uplatňovat průměrnou spotřebou (vedu knihu jízd) ,můžu tyto výdaje jako nákup PNEU,servis použít do nákladů?

děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2010-01-28 22:24:04

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

U vlastního vozidla, které jste nevložila do OM a používáte je pro své podnikání, můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém auto bylo používáno k podnikání.  Pokud jste v minulosti neměla toto vozidlo vložené do OM, ani jste na ně neuplatňovala ve výdajích leasingové nájemné, tak byste si mohla navíc uplatnit sazbu základní náhrady 3,90 Kč za každý ujetý kilometr, musela byste ale vést evidenci pracovních cest.

Výdaje na opravy, pojištění auta, nákup pneumatik, dálniční známku atd. je možné uplatnit pouze u auta, které jste vložila do obchodního majetku. Pokud je auto v OM používáno i pro soukromé účely, tak je třeba uvedené výdaje přiměřeně krátit v poměru, v jakém je auto využíváno pro podnikání a pro osobní užívání. Kdybyste se rozhodla auto vložit do OM a uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (bez vedení knihy jízd), tak byste si ve výdajích uplatnila 80% výdajů na opravy, údržbu, pojistné atd. a 80% odpisů.

Offline

 

#3 2010-02-12 11:13:14

spark
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat: jsem plátce DPH a chtěla bych uplatňovat měsíční paušál na auto 4.000,-- Kč. Vyčetla jsem, že mohu uplatňovat odpočet DPH, ale musim ho patřičně vykazat. Nepochopila jsem, jak vykázat. Zda z částky 4.000,-- Kč.

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2010-02-12 18:46:53

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Odpočet DPH nemá s paušálem nic společného. Paušál použijete jen pro účely výpočtu daně z příjmů, jde o výdaj na dosažení příjmů podle § 24 ZDP, který nemusíte prokazovat.

U DPH se nic nezměnilo, postupujete stejně, jako dosud. Nárok na odpočet si uplatňujete na základě daňového dokladu a měla byste umět nějak prokázat, že přijatá zdanitelná plnění souvisejí s vaší ekonomickou činností, nejlépe knihou jízd. Je přitom jedno, jestli jste spotřebovala PHM za tisícovku, nebo za deset tisíc.

Offline

 

#5 2010-02-24 12:43:00

jirinka
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den, jsem FO, vedu daňovou evidenci, auto mám v OM. V průběhu roku jsem si do peněžního deníku v kolonce daňové výdaje evidovala nákup pohonných hmot, opravy auta atd. Nyní jsem se rozhodla, že je pro mě výhodnější použít paušál, a to ve výši 4.000,Kč (nepovedeu knihu jízd) a zároveň uplatním jen 80% z částek na opravy, pneumatiky, leasengu atd.
Chci se proto zeptat:
1. Z leasingu jde do výdajů v tomto případě také 80%?
2. Na konci deníku jako nepeněžní operaci vyjmu z výdajů všechny částky za pohonné hmoty a parkovné a druhým řádkem uplatním do výdajů paušál (4000x12)?
3. Dalším řádkem vyjmu všechny ostatní výdaje na auto a dalším řádkem dám 80% z této částky?
4. Nebo to má být uvedeno v tabulce E, přílohy 1 daňového přiznání? 
5. Pokud by to muselo být až v tabulce E, tak s tím souvisí další otázka. Rozděluji totiž 50% příjmů a výdajů na manžela. Objeví se potom 50% těchto částek (z tabulky E) i v řádku 107 a 108. Nevím, zda je to srozumitelné. Zjednodušeně: pokud paušál ve výši 48000,- Kč bude v tabulce E jako částka snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji, jak se 50% z tého částky promítne u spol. osoby? Na kterém řádku přílohy 1, strany 1 bude uvedeno 24000,- Kč.
Moc děkuji.

Offline

 

#6 2010-02-24 12:45:40

jirinka
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

A ještě prosím co se silniční daní? Taky jen do výše 80%?
Díky, Jana

Offline

 

#7 2010-03-08 14:57:11

newbie
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Zdena napsal(a):

Pokud je auto v OM používáno i pro soukromé účely, tak je třeba uvedené výdaje přiměřeně krátit v poměru, v jakém je auto využíváno pro podnikání a pro osobní užívání. Kdybyste se rozhodla auto vložit do OM a uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu (bez vedení knihy jízd), tak byste si ve výdajích uplatnila 80% výdajů na opravy, údržbu, pojistné atd. a 80% odpisů.

Dobrý den, takže pokud to chápu správně - vozidlo budu mít v OM, budu uplatňovat paušál dejme tomu 4000, nebudu požadovat náhradu km a tím pádem nepovedu knihu jízd a veškeré vedlejší náklady (havarijní pojistka, opravy atd) budu vykazovat 80 procenty? I když třeba v konečném důsledku projedu za rok 10 000 km pracovně a 10 000 km soukromě?

Offline

 

#8 2010-03-08 18:46:45

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Ano.

Offline

 

#9 2010-03-08 18:53:58

newbie
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Děkuji :-).

Offline

 

#10 2012-10-03 12:55:52

Bstána
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

StanaB.
Uplatním paušál na auto 4000,-/mes.- Jsem plátce DPH. Náklady s výjimkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH a jak to bude s DPH  u PHM?
Děkuji

Offline

 

#11 2012-10-03 15:35:17

Bstána
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

OSVČ,
vedu DE,
auto paušál uplatním 4000
Auto v OM.
Vedu kniku jízd, kde po skončení roku zjistím, že poměr mezi kilometry pro podnikání činí 93% a pro soukromé cesty 7%.
Dotaz:
1,Odpis HIM uvedu kácení v daň.přiznání tabulce E pouze 7% ?
2,Také krátím 7%připravené výdaje na provoz auta za rok jako:
                                                           výdaje na opravy
                                                           technická kontrola
                                                           nákup pneumatik
                                                           mytí auta
                                                           havarijní pojištění
                                                           povinné ručení
                                                           ÚROKY Z ÚVĚRU??????
                                                           POJISTNÉ U ÚVĚRU?????
                                                           STK
                                                           za skladování pneumatik
(snad je to vše, s čím se lze u provozu auta setkat)
Vypisuji to proto, že jsem dlouho nevěděla například o tom, že v paušálu 4000 je obsaženo krome PHM i parkovné,  omlouvám se, nerada bych neco zanedbala.

3,Protože jsem nevěděla, jaký bude poměr mezi kilometry pro ek.činnost a soukromými, žádala jsem při uplatnění nadměrného odpočtu ve výši 20%u nového auta, což FU po kontrole uznal. Mohla jsem žádat jen těch 7%. Co s tím? Dodatečné DP?????

4, U všech položek v bodu 2) je také DPH 20%. Při jejich pokrácení,  POKRÁTÍ SE I DPH O 7%, A TO I U SPOTŘEBOVANÝCH PHM???????

Strašně moc děkuji pani Zdeně za odpověď.

Bstana

Offline

 

#12 2012-10-03 23:31:50

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

1. Jestliže uplatníte (třeba jen v jediném měsíci) paušální výdaj na dopravu, tak musíte krátit odpis HIM o 20%.

2.V případě využití paušálního výdaje na dopravu krátíte všechny uvedené výdaje o 20%. Jako plátce DPH máte k dispozici všechny doklady, které souvisejí s provozem auta (neplátce by je možná vyhodil), v tom případě bych neuplatňovala paušální výdaj na dopravu, nýbrž prokázané výdaje.

3. Záleží na tom, kdy bylo auto pořízeno.

4. DPH se krátí jenom o 7% a to i u spotřebovaných PHM.

Offline

 

#13 2012-10-03 23:32:10

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Bstána napsal(a):

StanaB.
Uplatním paušál na auto 4000,-/mes.- Jsem plátce DPH. Náklady s výjimkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH a jak to bude s DPH  u PHM?
Děkuji

Pokud uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu, tak pro účely daně z příjmů uplatňujete všechny náklady související s autem (kromě PHM a parkovného, které jsou zahrnuté v paušálu) v poměru 80 : 20 bez ohledu na skutečné využití auta.

Do oblasti DPH paušální výdaj na dopravu nijak nezasahuje. DPH ze spotřebovaných PHM i ostatních nákladů spojených s provozem vozidla uplatníte v takovém poměru, v jakém je využíváno pro ekonomické činnosti a pro soukromé účely.

Offline

 

#14 2012-10-04 10:00:37

Bstána
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Milá pani Zdeno.
Strašně moc děkuji za odpovědi.
Auto je vloženo nové do majetku 1.1.2012 (koupené v červenci 2011)
U odpovědi #12, bodu 3 stále nevím, jak se vypořádat s uplatněním NO při změně % z 20% na 7%, zda dodatečné kDPH?
Omlouvám se moc, že Vás obtěžuji, moc si Vaší práce vážím.
Bstána

Offline

 

#15 2012-10-04 21:51:45

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Podle mého názoru můžete (ale nemusíte) provést korekci původního odpočtu na ř.45 v posledním daňovém přiznání za rok 2012. V přiznání za 1. Q 2012 (za leden 2012) jste uplatnili pouze 80% DPH, nyní si douplatníte ještě 13%. Tím upřesníte poměrný koeficient na 93% a k tomuto koeficientu budete poměřovat skutečné využití auta v dalších 4 letech. V následujících letech budete upravovat vždy jen pětinu uplatněného nároku na odpočet.

Nebo se s odpočtem nebudete nijak vypořádávat a necháte to být. V případě, kdy je ekonomické využití vyšší (o více než 10%), než jste původně předpokládali, máte možnost, nikoliv však povinnost provést úpravu odpočtu. Poměrný koeficient zůstane 80%.

Offline

 

#16 2012-10-04 23:57:53

radek147
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,

pročítal jsem všechny diskuze, týkající se daně k OA, které je používáno k podnikání. Bohužel jsem ale nenašel kompletní odpověď na můj problém, který je. Vedle HPP, který je mým hlavním příjmem také od roku 2010 podnikám na OSVČ (nejsem plátce DPH) a v rámci podnikání používám také osobní automobil, který není psán na mě ale mám od 1.1.2012 podepsanou smlouvu o pronajmu. Problém je však v tom, že jsem se nepřihlásil k uhrazení silniční daně (účetní mě na možnost odpočtu 4000kč/měs. upozornila až nyní). Otázky jsou:
1. můžu se přihlásit k uhrazení silniční daně až nyní a jelikož mám smlouvu o pronájmu automobilu od 1.1.2012 a podnikám již od roku 2010 můžu si od ledna také do účetnictví zahrnout odpočet 12*4000kč?
2. automobil byl v 10 měsíci přestavěn na LPG a podle zákony bych za něj nemusel platit silniční daň? Jak mám postupovat v tomto případě?
3, pokud jsem dohledal správně, vzhledem k obsahu automobilu do 1500ccm je silniční daň 2400Kč/ročně.

Děkuji za odpověď

Offline

 

#17 2012-10-05 11:39:44

Bstána
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Zdena napsal(a):

Podle mého názoru můžete (ale nemusíte) provést korekci původního odpočtu na ř.45 v posledním daňovém přiznání za rok 2012. V přiznání za 1. Q 2012 (za leden 2012) jste uplatnili pouze 80% DPH, nyní si douplatníte ještě 13%. Tím upřesníte poměrný koeficient na 93% a k tomuto koeficientu budete poměřovat skutečné využití auta v dalších 4 letech. V následujících letech budete upravovat vždy jen pětinu uplatněného nároku na odpočet.

Nebo se s odpočtem nebudete nijak vypořádávat a necháte to být. V případě, kdy je ekonomické využití vyšší (o více než 10%), než jste původně předpokládali, máte možnost, nikoliv však povinnost provést úpravu odpočtu. Poměrný koeficient zůstane 80%.

Moc děkuji.Bstána

Offline

 

#18 2012-10-07 23:24:09

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

radek147 napsal(a):

Dobrý den,

pročítal jsem všechny diskuze, týkající se daně k OA, které je používáno k podnikání. Bohužel jsem ale nenašel kompletní odpověď na můj problém, který je. Vedle HPP, který je mým hlavním příjmem také od roku 2010 podnikám na OSVČ (nejsem plátce DPH) a v rámci podnikání používám také osobní automobil, který není psán na mě ale mám od 1.1.2012 podepsanou smlouvu o pronajmu. Problém je však v tom, že jsem se nepřihlásil k uhrazení silniční daně (účetní mě na možnost odpočtu 4000kč/měs. upozornila až nyní). Otázky jsou:
1. můžu se přihlásit k uhrazení silniční daně až nyní a jelikož mám smlouvu o pronájmu automobilu od 1.1.2012 a podnikám již od roku 2010 můžu si od ledna také do účetnictví zahrnout odpočet 12*4000kč?
2. automobil byl v 10 měsíci přestavěn na LPG a podle zákony bych za něj nemusel platit silniční daň? Jak mám postupovat v tomto případě?
3, pokud jsem dohledal správně, vzhledem k obsahu automobilu do 1500ccm je silniční daň 2400Kč/ročně.

Děkuji za odpověď

1. K silniční dani se můžete přihlásit i zpětně. Pokud vedete účetnictví, tak uplatňujete paušální výdaj na dopravu až v daňovém přiznání. Jestli vedete daňovou evidenci, tak je celkem jedno, kam paušál zapíšete.

2. Zaplaťte silniční daň jen za měsíce 01 _ 10/2012, dál uplatníte osvobození.

3. Ano.

Offline

 

#19 2012-10-29 19:00:55

Helap
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,
vedu DE a používám zkrácený paušál na auto 4000, které je ve SJM. Může manžel auto i nadále používat pro soukromé cesty nebo platí ta podmínka že se nesmí přenechat jiné osobě a můžu ho řídit jen já. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#20 2012-10-29 20:15:58

Marie66
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den
právě proto, že používáte krácený paušál, tak můžete přenechat vozidlo jiné osobě - manželovi.

Offline

 

#21 2013-03-03 17:44:55

Johny7
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Dobrý den,

auto zařazené v OM je kompletně odepsáno, částečně se používá pro soukromé účely, silniční daň placena po celý rok. Dosud jsem uplatňoval skutečné výdaje. Uplatním-li nyní výdajový paušál 48000 Kč, dostanu se do ztráty, což nechci. Je možné si stanovit nižší měsíční paušální částku a za celý rok uplatnit např. pouze polovinu ze 48 tisíc? Daňové výdaje spojené s provozem vozidla je nutno krátit na 80 %. Týká se to i silniční daně?

Z hlediska DPH se nárok na odpočet má krátit u všech výdajů včetně nakoupených PHM v poměru soukromých a služebních jízd. V roce 2012 byla uplatněna daň na vstupu v plné výši dle daňových dokladů. Projde oprava v řádném přiznání za 1. čtvrtletí 2013? Jde o pár korun.

Paušál na auto bude součástí výdajů na řádku 102 daňového přiznání. Mám-li spolupracující osobu, předpokládám, že to, co vykážu na tomto řádku (včetně paušálu) rozdělím jako doposud na spolupracující osobu. Nebo se mýlím a paušál na auto nelze rozdělit na spolupracující osobu?

Děkuji.

Offline

 

#22 2013-03-03 21:09:29

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Paušální výdaj na dopravu můžete uplatnit třeba jen za 6 měsíců (uplatnění výdajů je právo, nikoliv povinnost). Při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu je nutné krátit i další výdaje, spojené s vozidlem, například opravy. Výdaje vynaložené v měsících, ve kterých neuplatním paušální výdaj na dopravu, bych nekrátila. Silniční daň se nekrátí.

Nárok na odpočet DPH se měl krátit vždy za každé zdaňovací období, u vás za čtvrtletí. Jestli jde o pár korun, tak bych opravila v 1. čtvrtletí 2013, úrok z prodlení do 200,- Kč se nepředepisuje.

Paušál na auto je výdaj vynaložený na dosažení, zajištění a udržení příjmů (podle § 24 ZDP), uvádí se na ř. 102 a je možno jej rozdělit na spolupracující osobu stejně, jako kterýkoliv jiný výdaj (například odpisy HM).

Offline

 

#23 2013-03-21 17:59:56

Johny7
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Paní Zdeno, děkuju. Krácený paušální výdaj na dopravu uplatním jen v některých měsících. Jezdím však po celý rok a tomu odpovídá i evidence v knize jízd pro účely prokázání nároku na odpočet DPH na vstupu. Domnívám se, že tento nesoulad by neměl vadit, zvlášť když pro účely daně z příjmů uplatním méně než mohu. Jste stejného názoru? Děkuju.

Offline

 

#24 2013-03-21 18:08:37

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Ano, mám stejný názor. Nárok na odpočet DPH z PHM máte za předpokladu, že přijatá plnění použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti. Předpokládám, že vedete knihu jízd nebo jinou evidenci o provozu vozidla, abyste svůj nárok na odpočet něčím podložil. Samotná skutečnost, že jste pro účely daně z příjmů použil či nepoužil paušální výdaj na dopravu, nárok na odpočet DPH nijak neovlivňuje.

Offline

 

#25 2013-03-24 14:29:09

Johny7
Člen/ka

Re: paušální výdaje za auto (DE)

Paní Zdeno, děkuju. Dovolím se ještě zeptat na následující: v příspěvku 12 odpovídáte, že "jestliže uplatníte (třeba jen v jediném měsíci) paušální výdaj na dopravu, tak musíte krátit odpis HIM o 20%." Naproti tomu "výdaje vynaložené v měsících, ve kterých neuplatním paušální výdaj na dopravu, bych nekrátila." (příspěvek 22). Platí pro odpisy při použití paušálního výdaje na dopravu jiná pravidla než pro ostatní výdaje? Patří do skupiny těchto výdajů uvedených v příspěvku 11, bodu 2 i dalniční známka? Moc děkuju.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB