Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-04 21:16:28

romča
Člen/ka

zÁLOHOVÁ FAKTURA

Dobrý den, prosím o radu, asi mi zas něco uniká. Vedená daňová evidence - do roku 2012 zálohová faktura bez uvedení DPH - to bylo doufám správně. Že prý od 1.1.2013 i OSVČ, který vede daňovou evidenci musí vystavit zálohovou fakturu s DPH? a to v každém případě? - jedna z možností je, že přijde nejdříve platba na účet a pak se vystaví ne tedy zálohová faktura , ale již normální faktura- daňový doklad - text: vystavuji vám daňový doklad k přijaté platbě? či záloze? a druhá možnost je, že  se nejdříve vystaví ne již zálohová faktura, ale rovněž zrovna faktura-daňový doklad - text - fakturuji vám zálohu na dodávku a montáž..... Prosím o radu jak to s těmi zálohovými fakturami je i se stylizací textu. moc dííík

Offline

 

#2 2013-03-06 07:16:51

romča
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

prosím, paní Zdeno poradíte mi

Offline

 

#3 2013-03-06 20:30:03

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Nebude to náhodou v režimu přenesení daňové povinnosti? V tom případě se nevystavují DD na přijaté platby, DD se vystaví až ke dni zdanitelného plnění (předání a převzetí díla).

Offline

 

#4 2013-03-06 20:45:33

romča
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

no v režimu přenesení daňové povinnosti to není, jedná se o odběratele - majitele rodinného domku. Takže pokud by to bylo v režimu, tak by se na zálohu daňový doklad nevystavoval? ale pokud je to pro obyčejného človíčka ne podnikatele, tak daňový doklad vystavím? jak to bude se stylizací textu viz dotaz výš.

Offline

 

#5 2013-03-06 22:28:25

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Do konce roku 2012 nemusela osoba nevedoucí účetnictví přiznávat daň ke dni přijetí úplaty (zálohy), nemusela tedy vystavovat DD na přijaté zálohy. Od 1.1.2013 je změna (vypadlo ustanovení § 21/2) a všichni plátci musejí ke dni přijetí úplaty přiznat daň. Do 15 dnů od přijetí zálohy je třeba vystavit DD, povinně se vystavuje osobě povinné k dani nebo právnické osobě nepovinné k dani. Obyčejnému človíčkovi nemusíte vystavovat DD na přijatou zálohu, ale daň přiznat musíte.

DD na přijatou zálohu se nevystavuje v případě, že bude uplatněn režim přenesení daňové povinnosti.

Pokud na zálohové faktuře (můžete nazvat zálohový list, výzva k platbě, proforma faktura ...to je jedno, stejně o ní neúčtujete, je to jenom žádost, aby Vám odběratel poslal nějakou kačku předem) rozepíšete částku na základ daně a DPH, pak je vhodné uvést, že se nejedná o daňový doklad. Ten vystavujete až po přijetí zálohy, dnem zdanitelného plnění je den přijetí zálohy. Vystavíte normální DD, v textu napíšete např. fakturuji Vám zálohu na .....  Jestli je to pro běžného človíčka, kterému jste poslali zálohovou fakturu  a budete mu vystavovat DD (nemusíte), tak mu na DD napište velkým písmem a pokud možno i přejeďte zvýrazňovačem slovo N E P L A Ť T E !

Offline

 

#6 2013-03-06 22:46:08

romča
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

moc děkuji, po Vašem výkladu mám jasno :-)

ještě ohledně fakturací jeden dotaz , že prý od 1.1.2013 musí být vždy písemná objednávka , musí být v objednávce i cena?, do 31.12.2012 - někdy jsme uzavírali smlouvu o dílo, někdy jsme dělali písemnou cenovou nabídku a někdy to vše bylo na dobré slovo. předem děkuji

Offline

 

#7 2013-03-06 23:04:39

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

O nutnosti písemné objednávky nic nevím.

Offline

 

#8 2013-03-06 23:08:19

romča
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

děkuji , neumím použít smajlíky  tak alespoň takového a je hodně usměvavý   :-))))

Offline

 

#9 2013-03-21 12:38:47

Pampeliška
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Já se zeptám na toto řešení zálohy.
V únoru vystavíme fa na dět.tábor, který bude až o prázdninách.
Vyúčtujeme celou částku včetně DPH 21%.
A úhrady pak účtujeme postupně jak přicházejí, tedy jako částečné úhrady fa vystavené.
A celou částku DPH uvedeme v přiznání za I.Q i když tábor proběhne až v červenci.
Jedná se o DE, tak snad je to správně a nemusí se nic časově rozlišovat.
Prosím řekněte, že ano :-)
Děkuji.

Offline

 

#10 2013-03-21 22:45:01

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Toto není řešení zálohy. Vystavili jste daňový doklad (není problém vystavit před poskytnutím služby, § 21/4 ZDPH), který je postupně uhrazován. DPH musíte uvést v přiznání za 1. Q, (podle DUZP), termín konání tábora ani platební podmínky nehrají roli. Je to správně:-)

Offline

 

#11 2013-03-22 08:23:03

Pampeliška
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Tak to jsem moc ráda a opět moc moc děkuji!!!

Offline

 

#12 2014-04-07 10:27:46

man70
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Dobrý den,
nakoupila jsem v prvním čtvrtletí zemědělské nářadí za traktor, a udělala s prodejcem ve smlouvě dohodu, že celkovou částku uvedenou ve smlouvě splatím ve čtyřech splátkách - v každém čtvrtletí jednu - vyúčtovaných z jeho strany vystavenou klasickou fakturou/daňovým dokladem - v každém čtvrtletí s vyčíslením DPH. Oba jsme plátci daně. Já čtvrtletní, on měsíční a já vedu daňovou evidenci, on účetnictví. Jde to takhle provést? Odvést já v každém čtvrtletí, on v daném měsíci -  daň z vyfakturované sumy?
Děkuji.

Editoval man70 (2014-04-07 10:29:34)

Offline

 

#13 2014-05-26 08:43:08

Elen
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Pěkný den, prosím o radu v následujícím:
jsem zaměstnanec (hlavní, zálohy odvedeny řádně zaměstnavatelem) a zároveň OSVČ(vedlejší), v roce 2010 jsem zaplatila zálohovou fakturu za materiál (výdaj), který jsem však neodebrala ( veden v pohledávkách) a v roce 2013 došlo
k navrácení peněz (příjem), jelikož zisky i výdaje za rok byly mizivé, ocitla se celá částka 120 000 vrácených peněz v příjmu, i když jsem je v roce 2010 vzala z vlastních (firma mi vykazuje každý rok ztrátu), nyní po vyplnění přehledu mám platit sociální cca 17 000, zdravotní 8 000 (prakticky z již jednou zdaněných vč. odvodů peněz), jelikož si zde nemohu uplatnit ztrátu z předchozích období.
Otázka zní možná že jsem špatně zaúčtovala či uvedla v daňovém přiznání vedenou pohledávku( např. jestli neměla být na řádku č. 106 přílohy č.1 DP (§23)?) či pokud jsem ji zaúčtovala správně je řešení jak neplatit sociální a zdravotní v takové výši ?

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#14 2014-05-27 22:46:21

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Při vedení daňové evidence je zaplacená záloha daňovým výdajem a vrácená záloha daňovým příjmem, takže jste to zaúčtovala správně. Přijetí vrácené zálohy není úpravou základu daně podle § 23, a i kdyby byla, tak byste si stejně nepomohla, protože SP počítáte z daňového základu, do kterého se započítávají i úpravy.
Jediné, co mě napadá je, že jste si možná v roce 2013 zapomněla uplatnit nějaké výdaje. V tom případě byste mohla podat dodatečné daňové přiznání a následně byste mohla snížit i ZP a SP.

Offline

 

#15 2015-12-07 10:23:34

Catalina
Člen/ka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Prosím o radu. Když zaplatím zálohu v r. 2015, vedu DE, faktura bude vystavena až v r. 2016, tak já si zálohu mohu uplatnit jako daňový výdaj. ALE pro příjemce zálohy vedoucí účetnictví to není daňový příjem nebo je? A DPH si uplatním až v r. 2016, až budu mít daňový doklad, je to tak?

Offline

 

#16 2015-12-07 18:01:52

Zdena
Moderátorka

Re: zÁLOHOVÁ FAKTURA

Zálohu si uplatníte jako daňový výdaj při zaplacení (předpokládám, že dodavatel není spojenou osobou). Více k zálohám zde: http://www.jakpodnikat.cz/zalohy.php

Příjemce zálohy bude účtovat o výnosech až na základě faktury v roce 2016.

Příjemce by měl vystavit daňový doklad k přijaté platbě (záloze). Pokud jej budete mít k dispozici do konce roku, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH ještě letos.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB