Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-02-16 15:13:48

Paplub
Člen/ka

Spolupracující osoba

Dobrý den paní Zdenko,
mám jednoho OSVČ, který má manželku jako spolupracující osobu, je to její hlavní činnost. Nemá ale velký daňový základ, takže klidně bych mu to nechala a ještě se vleze do částky 24.840,--.
Jenže nevím, jak s manželkou, platil za ní  pojištění, takže přehledy musím udělat a daňové přiznání? Je  jeho povinností na ni rozdělit své P a V, pokud je to její  hlavní činnost?
Děkuji

Offline

 

#2 2013-02-16 18:46:41

Zdena
Moderátorka

Re: Spolupracující osoba

Dobrý den. Podle mého názoru není manželovou povinností, aby na manželku rozdělil své příjmy a výdaje. Nebo rozdělí 0,00Kč příjmů a k tomu 0,00 Kč výdajů:-) Daň z příjmů nerozlišuje příjmy z hlavní a vedlejší činnosti, zřejmě máte na mysli, že manželka je považována za OSVČ hlavní pro účely důchodového pojištění. Pokud manželka neměla žádné příjmy (nebo příjmy do 15 tis. Kč), tak nemusí podávat daňové přiznání. Přehledy ale podat musí, i když v nich vyplní nulové příjmy a výdaje či nulový daňový základ. Odvede pojistné z minimálního vyměřovacího základu.

Offline

 

#3 2013-02-17 10:00:54

Paplub
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Děkuji za odpověď,
ale  ještě mě napadlo, zda není  potřeba dodat na FÚ  oznámení, že nemá žádné P ani V a tudíž ji nevznikla povnnost dělat daňové přiznání? Když už je tam zaregistrována jako plátce DPFO ?
Ještě jednou děkuji za Váš čas

Offline

 

#4 2013-02-17 10:17:22

JANAA
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Dobrý den, když to uděláte, bude to super, finanční úřad bude mít jasno. Jana

Offline

 

#5 2013-02-17 10:33:27

Paplub
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Děkuji, uděláme  to  tak jak píšete.....hezký den

Offline

 

#6 2013-02-25 20:43:41

Kanec
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda, když mi peníze za spolupráci v roce 2012 přišly až po novém roce, mohu tuto částku (+ údaje o spolupráci) uvést až v přiznání za rok 2013? Osoba, která na mě peníze převedla, si částku uvádí v přiznání za r. 2012, tak nevím, jestli bych já neměl také...

Ještě by mne zajímalo, jestli se spolu s příjmy musí zároveň převádět i výdaje.

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#7 2013-02-25 20:55:20

Zdena
Moderátorka

Re: Spolupracující osoba

Uveďte v přiznání za rok 2012. Uveďte stejné částky příjmů a výdajů, které vykázala ve svém daňovém přiznání osoba, která na vás příjmy a výdaje převádí.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB