Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-25 10:39:33

deader
Člen/ka

Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Zdravím,
jsem začínající podnikatel a potřeboval bych poradit.
Pokud u výdajů paušálem procentem z příjmů není třeba výdaje dokazovat, tak si můžu výdaje vymyslet? Takže teoreticky i pokud bych neměl žádné výdaje, můžu si vypočítat výdaje procentem z příjmů?
A kolika procenty si mám výdaje vypočítat, pokud mám volnou živnost na tvorbu webových stránek - spadám pod 60%?
A ještě jsem nenašel na jakpodnikat.cz co znamená archivovat příjmy a pohledávky. Když by pohledávka byla faktura, jak pak mám dokládat příjmy - výpisem z účtu?
A co se týče daňové evidence, píšete, ze stačí 2 kolonky pro celkové příjmy a výdaje - stačí to mít uložené v počítači nebo to musím mít i vytištěné?
Předem děkuji za jakoukoliv radu,
Ivo Pisařovic

Offline

 

#2 2013-01-26 13:51:12

Zdena
Moderátorka

Re: Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Jestliže uplatníte výdaje paušálem procentem z příjmů, tak si je nevymýšlíte, zákon vám přímo říká, že máte uplatnit určité procento z příjmů. Pokud máte živnost volnou, tak uplatníte výdaje ve výši 60%.

Pohledávky evidujete už tím, že archivujete vydané faktury. Příjmy výpisy z účtů, případně příjmovými pokladními doklady. Forma evidence pohledávek a příjmů není stanovena, stačily by třeba poznámky v notýsku.

Stačí nejjednodušší daňová evidence: http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php
To pro případ, že byste ji chtěl vést. Může být dobře uloženo v počítači a v případě potřeby (například pro kontrolu FÚ) vytisknout.

Offline

 

#3 2013-01-26 14:23:59

deader
Člen/ka

Re: Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Děkuji mnohokrát za informace!

Offline

 

#4 2013-01-30 21:31:49

thimothea
Člen/ka

Re: Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Dobrý den,

podnikám jako finanční poradce na ŽL pod pojišťovacím makléřem(pojištění, spoření, hypotéky) a zajímá mě:


1. zda mohu uplatnit 60% paušálem?( dostávám provizi1x měsíčně od makléře za zprostředkování(tedy ne od pojišťoven a bank napřímo)

2. Pokud je v měsíčních provizích odečtena třeba položka za reklamní předměty a na účet mi tedy přijde nižší částka, je příjem pouze ten z výpisu účtu nebo dle provizní sjetiny?

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#5 2013-04-03 16:39:52

irinkaa
Člen/ka

Re: Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda chápu výdaje uplatněné procentem i zaplacené zdravotní a sociální pjojištění?  Co s těmi platbami, které byly uhrazeny po ukončení činnosti? můžu je také zahrnout do výdajů za daný rok? podnikání mám ve službách.. děkuji za odpověd, jiřina

Offline

 

#6 2013-04-03 20:31:47

ToVy
Člen/ka

Re: Výdaje procentem i bez skutečných výdajů

Výdaje na zdravotní a sociální pojištění za OSVČ nejsou daňovým výdajem. Nijak neovliňují ani skutečné výdaje ani paušální výdaje. Pakliže máte příjem 100tis a uplatňujete paušál 60%, potom zdanitelný příjem je 40tis a je jedno kolik jste zapltila na sociálním a zdravotním. Pakliže uplatňujete skutečné výdaje, tak rozhodně nemůžete výdaje na sociální a zdravotní pojištění za sebe považovat za daňový výdaj.

Pokud myslíte výdaje po ukončení činnosti jako výdaje doplatky na sociální a zdravotním, tak je to to samé, nejsou daňovými výdaji. A i kdyby byly, jakože ale ještě jednou nejsou, tak by byly výdajem toho roku, ve kterém byly zaplaceny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB