Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-22 12:52:31

Pampeliška
Člen/ka

Faktura za elektriku

Dobrý den,
moc prosím o pomoc, už jsem naprosto bezradná.
Vůbec nevím jak v DE zaúčtovat případ.............celý rok placené z účtu zálohy na elek. Nyní mi přišla vyúčt.faktura a na ní mínusový zůstatek (přeplatek). Ten nebude vrácen, ale bude rozpuštěn do záloh na další rok.
Prosím už jsem zkoušela v programu vše možné, ale vždy mi něco přebývá nebo se naopak neobjeví v deníku a chybí. Poradíte??? Jak byste postupovali při zaúčovávání?
Předem moc moc moc děkuji!!!

Offline

 

#2 2013-01-22 21:45:00

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura za elektriku

Zapisujete si zaplacené zálohy do knihy pohledávek?

Offline

 

#3 2013-01-22 22:12:21

Pampeliška
Člen/ka

Re: Faktura za elektriku

Ne nezapisuji. Účtuji přímo jako platbu z účtu - výdaj režijní náklady.

Offline

 

#4 2013-01-22 22:39:18

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura za elektriku

V tom případě asi není co řešit a kdybyste řešila, tak by se stejně všechno odehrálo jen v knize pohledávek a závazkků, bez dopadu do daně z příjmů. Zaplacené zálohy už máte zahrnuté v peněžním deníku (při úhradě) a jsou daňově uznatelnými výdaji bez ohledu na to, zda ve vyúčtovací faktuře je či není přeplatek. Pokud by byl přeplatek vrácen, tak byste mohla zapsat vyúčtovací fakturu do pohledávek, ale takhle není kam zapsat. Založila bych jí k poslední zaplacené záloze.

Offline

 

#5 2013-01-23 08:41:51

Pampeliška
Člen/ka

Re: Faktura za elektriku

Ale já jí zaúčtovala, kvůli DPH. Ze záloh jsem DPH neuplatňovala (vím, asi jsem měla). A navíc, mám zaúčtované do nákladů více než je pak vyúčováno na faktuře a to nevadí? Myslela jsem, že musím přeplatek z nákladů nějak vyhodit.
Budu přesná:
zaúčtované zálohy - platba z účtu 5367,- režijní náklady
na FA mi ale odečetli zaplac.zálohy včetně rozpušt.přepl.z min.roku 1133,- (to v úč.nemám vůbec, protože jsem ještě DE nevedla, dělala si jí kamarádka sama pouze jako tabulku výdajů a příjmů v excelu)

přišla FA:
spotřeba elek. 4552,10 DPH 910,42 celkem 5462,52
přijaté platby -5416,6 DPH -1083,4 celkem -6500
rozdíl ke zdanění -864,5 DPH -172,98 celkem -1037,48
přeplatek -1037,-

předpis záloh:
11/12 500,- neplaťte, uhrazeno přeplatkem
12/12 500,- neplaťte, uhrazeno přeplatkem
01/13  37,- neplaťte, uhrazeno přeplatkem
01/13 463,- zaplatím opět z účtu
02/13 500,- budu platit každý měsíc z účtu

Paní Zdenko budu opravdu šťastná, pokud mi poradíte, jak byste postupovala. Trápím se s tím a nevím si vůbec rady.
Moc děkuji.

Offline

 

#6 2013-01-24 18:44:04

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura za elektriku

Aha, ona je tam komplikace s DPH, to jste nenapsala.

Vyúčtovací fakturu bych zadala do přiznání k DPH ručně a vnitřním dokladem bych v daňové evidenci snížila režijní náklady o částku DPH  910,42 Kč.

Nebo bych zadala vyúčtovaní fakturu do knihy pohledávek a závazků, aby se mi základ daně a DPH přenesly do přiznání.  Spotřeba energie 4.552,10 + DPH 910,42, celkem 5.462,52. Mínus záloha 6.500,- , přeplatek 1.037,-. Přeplatek bych musela snižovat vzájemnými zápočty pohledávek a závazků (v listopadu 500, v prosinci 500 a v lednu zbývajících 37). Vnitřním dokladem bych snížila režijní náklady o částku DPH.

Offline

 

#7 2013-01-24 20:24:08

Pampeliška
Člen/ka

Re: Faktura za elektriku

Ten první případ se mi moc líbí, zní to tak jednoduše :-) Ale nejde mi to v úč.programu provést (Money S3) Když zadám interní doklad, nejde mi zvolit režie, vlastně mi nejde zvolit žádné zařazení (režie,zboží,materiál) vůbec to doklad nenabízí a navíc se mi ani neukáže v peněžním deníku. Už se z toho fakt picnu :-(

Pokud zvolím druhou variantu (a protože je těžší, tak jsem to ještě nezkoušela) tak stejně zůstanu viset na poslední akci - snížit vnitř.dokl. režii o částku DPH.

Tak už jen dostat to DPH z režie, jak nejde o fyzický výdej nebo příjem, jsem v koncích.
Poslední co mě jedině napadlo, že zpětně upravím úhradu záloh na částku bez daně a DPH a to DPH uvedu jako nedaňový výdej. A uplatním odpočet až teď v přiznání za IV.Q/2012. Co si o tom myslíte?

Offline

 

#8 2013-01-24 20:36:58

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura za elektriku

Ten první případ se nemá ukázat v peněžním deníku. Platby za elektřinu se tam ukázaly při úhradách záloh. Ale celé zálohy včetně DPH máte v daňových výdajích a teď jste si uplatnila nárok na odpočet DPH a to je nedaňový výdaj, takže ty daňové výdaje musíte nějak ponížit. Já mám možnost vystavit interní doklad, zapsat jej do peněžního deníku a uvést, že se jedná o operaci bez pohybu finančních prostředků.

Zpětná oprava záloh by podle mého názoru také šla provést.

Offline

 

#9 2013-01-25 09:09:38

Pampeliška
Člen/ka

Re: Faktura za elektriku

Tak jsem vystavila inter.dokl. na částku DPH 910,42 (dle vyúčt.fa). Částka se mi tak dostala do přiznání k DPH, ale není v pen.deníku.
Pak jsem v programu objevila funkci "uzávěrkové operace", kam jsem vložila DPH 910,42 mínusem do režijních nákladů. Částka se mi objeví na konci pen.deníku v uzáv.úpravách (mám tam např.odpisy).
A jinak tedy celý rok bude v deníku dle výpisů z banky každý měsíc -500,- do režie. A fakturu si jen uschovám, ale jinak ji účtovat nikam nebudu.
Paní Zdenko je to tak správně? Jestli ano, tak ze mě spadne obrovský balvan :-))

Offline

 

#10 2013-01-25 23:20:49

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura za elektriku

Hlavně, že se Vám to povedlo dostat do přiznání k DPH. Vyúčtovací fakturu si založte, třeba u přiznání k DPH. Uzávěrkové operace můžete použít.  Podle mého názoru je to v pořádku:-)

Offline

 

#11 2013-01-26 09:21:21

Pampeliška
Člen/ka

Re: Faktura za elektriku

Paní Zdenko,
mé obrovské poděkování za Váš čas !!!
Jste zlatá, DĚKUJI!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB