Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-22 12:53:13

Adrijana
Člen/ka

Zálohy na přelomu roku

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás o radu, resp. odsouhlasení, zda to dělám dobře.
V l roce 2011 jsme uplatňovala výdaje procentem, jsem plátcem DPH. Letos - za rok 2012-  budu opět uplatňovat. Jenom trošku tápu, mám asi 3 přijaté zálohy od odběratelů, kde nebyla vloni uplatněna DPH - vedu DE. Ke konečnému vyfakturování dojde letos - také samozřejmě i k odvodu DPH. Tudíž, pokud sečtu základy pro DPH za všechny čtvrtletí 2012, tak mi samozřejmě o tyto zálohy nesouhlasí se základem pro DzP. Jenom se ujišťuji, abych neměla nějaký problém ohledně FÚ - nebudou mi souhlasit základy DPH a DzP, ale domnívám se, že je to tak správně? Ještě se chci zeptat, jestli se tyto nevyfakturované dodávky evidují, pokud uplatňuji paušál. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.

Offline

 

#2 2013-01-22 17:07:51

Zdena
Moderátorka

Re: Zálohy na přelomu roku

Dobrý den, paní Adrijano. Je to správně, základy pro DPH nemusí souhlasit se základy pro DzP. Za rok 2013 zase budete mít vyšší základ pro DPH než pro DzP. Kdyby se FÚ zajímal, tak není problém vysvětlit, proč tomu tak bylo.  Upozorňuji, že ze záloh, které přijmete od roku 2013, už budete muset odvést DPH.
Při uplatňování paušálu povinně evidujete pohledávky. Nevyúčtované přijaté zálohy jsou vaším závazkem, takže nemusíte evidovat.

Offline

 

#3 2013-01-22 18:52:00

Adrijana
Člen/ka

Re: Zálohy na přelomu roku

Zdena napsal(a):

Dobrý den, paní Adrijano. Je to správně, základy pro DPH nemusí souhlasit se základy pro DzP. Za rok 2013 zase budete mít vyšší základ pro DPH než pro DzP. Kdyby se FÚ zajímal, tak není problém vysvětlit, proč tomu tak bylo.  Upozorňuji, že ze záloh, které přijmete od roku 2013, už budete muset odvést DPH.
Při uplatňování paušálu povinně evidujete pohledávky. Nevyúčtované přijaté zálohy jsou vaším závazkem, takže nemusíte evidovat.

Paní Zdeno, moc děkuji za odpověď. O zálohách v letošním roce jsem si už přečetla v aktualitách. Je super, že tento server existuje, moc mi to pomáhá. Samozřejmě i Vaše rychlé odpovědi. Děkuji a přeji Vám krásný večer.
Adrijana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB