Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-11-12 10:44:32

Pavel19
Člen/ka

invalidní důchod, daníme či ne?

Dobrý den
  Je mi 21 let.Jsem student. PObírám invalidní důchod 1. stupně ve výši 4 500 Kč měsíčně a podnikám.Bydlím ve společné domácnosti s rodiči.
Chci se zeptat :

1.Musím můj důchod v daňovém přiznání uvadět do příjmu?? V paragrafu 10 zíkona o daních z příjmu písmenu e) je uvevedeno, že daníme přijaté výživné, důchody ....

2.Maji moji rodiče nárok na slevu na dani na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti?

Mnohorát děkuji za odpověď
                                                 Pavel

Offline

 

#2 2012-11-12 21:56:58

Zdena
Moderátorka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

1) V § 10/1/e) je uvedeno, že zdaňujete přijaté výživné, důchody a obdobné opakující se požitky s výjimkou uvedenou v § 4. Váš příjem je ve výjimce uvedené v § 4/1/h) ZDP. Pobíráte důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, který je osvobozen od daně do výše 36 násobku minimální mzdy (288.000,- Kč ročně). Příjmy, které jsou osvobozené od daně, se v daňovém přiznání neuvádějí.

2) Pokud máte status studenta (denní studium SŠ nebo VOŠ, případně studujete VŠ, forma studia nerozhoduje), tak mají rodiče nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Výdělečná činnost dítěte tento nárok neovlivňuje.

Offline

 

#3 2013-01-22 16:18:59

Lumcajs
Člen/ka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Dobrý den.  Od března 2012 mám částečný ID ve výši 4621 Kč měsíčně, do té doby dlohodobě nemocen 2 roky.   Jsem OSVČ.  Za rok 2012 jsem mimo ČID neměl příjmy, pouze výdaje z podnikání  - silniční daň. Platím si sociální, nemocenskou ne. Mám do příjmů dát i platby ČID?  Jak je to se zálohami? V přehledu vyplním OSVČ - hlavní činnost?   Moc děkuji za odpověď Lumír

Offline

 

#4 2013-01-22 17:21:33

Zdena
Moderátorka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Příjem ČID je osvobozený od daně, v příjmech se neuvádí.
Proč platíte sociální pojištění?

Offline

 

#5 2013-01-22 17:22:48

Lumcajs
Člen/ka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Dobrý podvečer, Zdeno. Prý sociální platit   musím............    L.

Offline

 

#6 2013-01-22 17:38:26

Zdena
Moderátorka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Od kdy jste OSVČ? Jaké zálohy vyšly v přehledu za rok 2011? Píšete, že jste byl nemocný, tak předpokládám, že žádné velké příjmy z podnikání nebyly, pokud jste v roce 2011 podnikal.

Offline

 

#7 2013-01-22 17:43:24

Lumcajs
Člen/ka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

OSVČ jem od 1991,  zálohy - minimální? marodil jsem od dubna 2010 s krátkou přestávkou. Příjmy za 2011 žádné.  Na dotaz na sociálce mi slečna řekla, že když neodhlásím živnost, minimální sociální musím platit,  aby se mi ty roky "počítaly do penze" - jdu za dva roky-  jen že nemusím platit nemocenskou, když nechci. STejně bych na ni neměl nárok, tam je prý nějak rok nemarodit.    Slečna byla nepříjemná, ale snad neplácá nesmysly?  To víte, když mám z důchodu zaplatit inkaso a sociáolní, už mě musí dotovat rodina.     L.

Offline

 

#8 2013-01-22 18:25:33

Zdena
Moderátorka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Pokud si neplatíte nemocenské pojištění OSVČ, tak nemáte v době nemoci nárok na nemocenskou. Jestliže nepřerušíte živnost, tak jste automaticky považován za OSVČ hlavní s povinností platit minimální zálohy i kdybyste kvůli nemoci nevydělal ani korunu, OSSZ Vás považuje za zdravého.

Od března (pokud máte nárok na ID už od 1.3.2012) nebo od dubna byste mohl být považován za OSVČ vedlejší. Vzhledem k tomu, že jste neměl příjmy, by Vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění ani jako OSVČ vedlejší a zaplacené zálohy by se Vám vrátily. Ale nepojištěné měsíce by se Vám nezapočítaly do odpracovaných let na důchod, to byste musel mít invaliditu II. nebo III. stupně. Vzhledem k tomu, že půjdete do důchodu už za 2 roky, doporučuji stejně jako nepříjemná slečna, abyste raději platil sociální.

Do přehledu uveďte, že jste byl OSVČ hlavní i vedlejší. Na řádku 36 si určete vyměřovací základ v takové výši, aby odpovídal zálohám, které jste zaplatil, případně menší, s přiměřenou výší vyměřovacího základu neporadím, nevím, jak se částka promítne do důchodu. V oddílu 9 se přihlaste k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění. Na vyplnění přehledu máte ještě dost času. Nejlépe uděláte, když s přehledem zajdete na OSSZ a necháte si poradit, jak jej správně vyplnit.

Offline

 

#9 2013-01-22 18:43:17

Lumcajs
Člen/ka

Re: invalidní důchod, daníme či ne?

Hezký večer, paní Zdeno, moc děkuji, já se v tom nějak ztrácel..........   Na úřady - finanční, sociálku jedu už zítra, tak s sebou vezmu jen předvyplněné přehledy a snad to dobře dopadne. Jak jsem starej, tak se bojim to mít špatně.    Mějte se fajn, klidné dny L.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB