Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-07 19:52:46

Matulka
Člen/ka

přechod z % výdajů na skutečné výdaje

Dobrý večer, v DP za rok 2011 jsem uplatnila výdaje %. Za rok 2012 chci uplatnit  skutečné výdaje. Musím podávat dodatečné DP za rok 2011 a co mám dodanit ?? Děkuji

Offline

 

#2 2013-01-08 18:14:37

jaromira
Člen/ka

Re: přechod z % výdajů na skutečné výdaje

Pokud jste měla k 31.12.2011 zásoby a evidovala pohledávky, tak musíte za rok 2011 podat dodatečné DAP a upravit ZD o tyto zásoby a pohledávky.
Taktéž musíte podat opravný přehled za rok 2011 pro OSSZ. Pro ZP se nic nemění.

Offline

 

#3 2014-04-05 15:27:08

dan23
Člen/ka

Re: přechod z % výdajů na skutečné výdaje

Dobry den, dekuji za moc uzitecnou diskusi. Prechazim mezi roky 2012 a 2013 z pausalu na skutecne vydaje. Podavam dodatecne danove priznani za rok 2012 ve kterem zvysuji danovy zaklad o pohledavky z roku 2012. Protoze mam vsak pohledavky dosti vysoke, dodatecna dan mi vylitne pekne vysoko. V roce 2012 jsem pouzil naklady 60% z prijmu. Z prijmu, do kterych tyto pohledavky nebyly zahrnuty. Je mi divne, ze bych mel danovy zaklad zvysit o cele pohledavky a neuplatnit si k nim take vydaje. 60% vydaje v roce 2012 byly jen z prijmu bez pohledavek.
Hledal jsem v zakone, ale paragraf 23 rika "ze mam zvysit danovy zaklad o pohledavky" nedohledal jsem nic o jejich snizeni o vydaje. Moc dekuji za pomoc. Je mi to divne. Dan

Offline

 

#4 2014-04-05 19:07:16

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z % výdajů na skutečné výdaje

Daňový základ se opravdu zvyšuje o celé pohledávky, ke kterým, bohužel, nemůžete uplatnit žádné výdaje.

Offline

 

#5 2014-04-06 04:38:03

dan23
Člen/ka

Re: přechod z % výdajů na skutečné výdaje

Dobry den, moc dekuji za rychlou odpoved. Mohu ale tedy alespon snizit Danovy zaklad o neuhrazene zavazky k temto pohledavkam v roce 2012? Jeste mam dotaz: pohledavky (pripadne neuhrazene zavazky) se k Danovemu zakladu pricitaji bez DPH, vidte?
Dekuji za moc odpoved.

Offline

 

#6 2014-04-06 18:21:57

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z % výdajů na skutečné výdaje

O neuhrazené závazky lze snížit daňový základ v případě, že přecházíte z DE na paušál. Při přechodu z paušálu na skutečné výdaje to, bohužel, není možné. Navíc úhrada závazků vzniklých v období, kdy jste uplatňoval výdaje procentem z příjmů, není v roce 2013 daňově uznatelným výdajem (§ 25/1/zd) ZDP).

K daňovému základu se přičítají pohledávky bez DPH.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB