Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-05 20:06:23

zdeni2
Člen/ka

zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Dobrý den,
Mám auto v OM, vedu daňovou evidenci a jsem plátce DPH.
Auto nepoužívám pro soukromé účely. V roce 2012 mám poslední odpis.
Pro rok  2012 se mi vyplatí použít pro auto paušál: 5.000Kč /měs.
Jak mám o paušálu účtovat v daňové evidenci. Každý měsíc interním dokladem mimo pokladu a banku jen do výdajů, nebo na konci roku celkovou částkou interním dokladem nebo pouze v nějaké kolonce v daňovém přiznání. Prý se to v roce 2012 změnilo.
Do nákladů ohledně DPH si dávám opravy, myčku,(pohonné hmoty ne). Musím vést knihu jízd?
Děkuji za odpověd´

Offline

 

#2 2013-01-06 23:41:18

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Můžete interním dokladem jako výdaj bez pohybu peněžních prostředků, dala bych až na konci roku. Jestliže máte v daňové evidenci výdaje za nákupy PHM a parkovné, tak je nezapomeňte opravit na nedaňové (můžete použít interní doklad nebo tabulku E přiznání, nebo přepsat v DE) Pokud neuvedete v DE, tak můžete uvést až v daňovém přiznání v tabulce E jako úpravu základu daně (ale je vhodnější uvést do DE, paušál bude zahrnutý mezi výdaji na ř. 102). O žádných změnách v roce 2012 nevím. Co máte na mysli náklady ohledně DPH? Do daňových výdajů (pro účely daně z příjmů) uplatníte výdaje za myčku, opravy a ostatní výdaje spojené s automobilem. Zároveň si zřejmě uplatníte nárok na odpočet DPH. Výdaje za nákup PHM nebudou daňově uznatelným výdajem, místo nich si uplatníte paušální výdaj na dopravu. Nárok na odpočet DPH z nakoupených PHM zůstává, ale měli byste prokázat, že jste PHM použili k uskutečnění své ekonomické činnosti, nejlépe knihou jízd.

Offline

 

#3 2013-01-07 13:48:45

Jarmisss
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Dobrý den,mám podobný případ jako paní Zdena 2, do přiznání uplatním paušál ale nezahrnuji PHM do DPH, musím i v tomto případě vést knihu jízd? Děkuji.

Offline

 

#4 2013-01-07 13:56:59

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Jestli si neuplatňujete nárok na odpočet DPH z PHM, tak nepotřebujete vést knihu jízd.

Offline

 

#5 2013-01-07 14:01:22

Jarmisss
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Děkuji a pěkný den

Offline

 

#6 2013-01-15 18:19:21

pepakrat01
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Dobrý den.

Rád bych navázal na problematiku paušálu na auto. Za rok 2012 chci uplatnit paušál na auto, ale v listopadu a prosinci jsem už nevykazoval žádnou podnikatelskou činnost (neměl jsem žádné zakázky, ale živnostenský list jsem si nepozastavil). Z tohoto důvodu nebudu platit silniční daň za poslední dva měsíce roku. Měl bych si o ty dva měsíce snížit i paušál na auto? Místo 60.000 za rok uplatním jen 50.000 Kč?

Předem moc děkuji za pomoc.

Offline

 

#7 2013-01-15 19:05:18

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Ano.

Offline

 

#8 2014-02-10 12:08:25

Helena21
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Dobrý den, je nějaký způsob, jak uplatnit výdaje na phma a auto, když k podnikání používám auto, které je stále psané na přítele? Děkuji. Toto auto používám i k soukromým účelům, knihu jízd nevedu a účtenky neschovávám. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#9 2014-02-10 19:06:38

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Předpokládám, že máte auto bezplatně vypůjčené. Přítel by měl platit silniční daň. Vy si budete moci uplatnit pouze náhradu za spotřebované PHM (cenu PHM nemusíte prokazovat), ale musela byste vést evidenci pracovních jízd.

Offline

 

#10 2014-03-20 15:08:25

pepamestecko
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Dobrý den, nyní v březnu mi skončil pětiletý leasing, splátky jsem si dával jako ičař do nákladů /samozřejmě ještě odepíši část akontace a část splátek v přiznání za rok 2014/ a v případě, že si auto převedu na rodné číslo, budu si moci dále odepisovat náhrady jízdného parkovného paušálem, či budu muset vést knihu jízd a podle počtu ujetých kilometrů odepisovat náhrady.? Hodnotu auta v době převodu musím dát do příjmu? Děkuji.

Offline

 

#11 2014-03-20 17:06:23

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Po ukončení leasingové smlouvy musíte auto zařadit alespoň na 1 den do obchodního majetku. Pak můžete vyřadit do osobního užívání. Hodnotu auta nemusíte dávat do příjmů.
Pokud budete  auto používat k podnikání i po vyřazení z obchodního majetku, tak si budete moci uplatnit paušální výdaj na dopravu. Doporučuji použít krácený paušální výdaj 4.000,- Kč měsíčně.
Kdybyste se rozhodl uplatňovat cestovní náhrady, pak musíte vést evidenci pracovních jízd a uplatníte si pouze náhradu za spotřebované PHM, nemůžete uplatnit základní sazbu náhrady, která v roce 2014 činí 3,70 Kč za 1 km jízdy.

Offline

 

#12 2014-03-21 12:35:48

pepamestecko
Člen/ka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Skončil mi leasing, jsem OSVČ, platím i nadále silniční daň na auto-zůstane na IČO a dávám si paušálem do nákladů náhrady a parkovné 5000 měsíčně. Mohu uplatňovat také i náklady na opravy auta? Jak by to bylo s tímto paušálem a náklady na opravy při změně na mé rod. číslo a nadále bych platil silniční daň. To že auto musím alespoň na den zahrnout do obch.majetku vím.Děkuji.

Offline

 

#13 2014-03-21 17:34:58

Zdena
Moderátorka

Re: zaúčtování paušálu na auto v daň. evidenci

Pokud auto ponecháte v obchodním majetku, tak si kromě paušálního výdaje na dopravu (5 tis. Kč měsíčně) můžete uplatňovat i prokázané výdaje na údržbu, opravy, pojištění, dálniční známku atd.

Pokud auto vyřadíte do osobního užívání, tak uplatníte buď paušální výdaj na dopravu, nebo náhrady za spotřebované PHM, to je vše.

Silniční daň platíte v obou případech.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB