Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-12-01 11:36:23

Bikinka
Člen/ka

Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Dobrý den, dělám daňovou evidenci (neplátce DPH) bratrovi. Má řemeslnou živnost a chce si uplatnit zdanění daňovým paušálem.
Jelikož má v materiálu dost peněz, obrat se mu značně navýšil. Tak mu  hlídám těch po sobě jdoucích 12 měsíců , aby se nestal překročením obratu 1.mil. plátcem DPH.
Myslela jsem, že je to stejné jakou daň.evid.- že se započítává datum skutečně zaplacených peněz. Např za práci v lednu, když mu zaplatí v červenci- že je to příjem v červenci.
Jenže jsem tady na webu našla toto:Plátcem DPH se staneme, pokud náš obrat za předchozích nejvýše 12 kalendářních měsíců dosáhne 1 milion Kč. Obrat musíme tedy sledovat po ukončení každého měsíce za 12 měsíců zpětně.TOTO JE MI  JEŠTĚ JASNÉ...
Co do obratu patří ? Do obratu pro povinnost zaregistrovat se jako plátce DPH počítáme úplaty za plnění, která jsme uskutečnili (třeba dodání zboží či poskytnutí služby) s místem plnění v tuzemsku. U obchodu s použitým zbožím započítáváme do obratu nejen přirážku, ale celou úplatu. U zprostředkování za provizi do obratu vstupuje pouze tato provize.
Přitom rozhodující je den, kdy jsme plnění uskutečnili, a ne den, kdy dostaneme peníze.
Musíme tedy započíst i plnění, která jsme uskutečnili, ale odběratel nám je nezaplatil. - TOTO JSEM MYSLELA...  !! JAK TOMU MÁM ROZUMĚT ??
To jako když  mám fakturu za práci leden-duben 2011 , ale zaplatili to až v srpnu, mám to započítat jako příjem leden-duben/zaevidovat si 1/4částky za leden,1/4 za únor atd.?/?
Myšleno příjem počítaný pro obrat na vypočítání těch 12.po sobě jdoucích měsíců. Vím, že pro účely daň. evidence je to  příjem až v srpnu.
Budu moc vděčná za nějakou odpověď od někoho, kdo je v této problematice odborník a ne jak já jen samouk :-). Moc děkuju :-)

Offline

 

#2 2011-12-03 23:39:23

Zdena
Moderátorka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Do roku 2008 započítávali poplatníci, kteří nevedli účetnictví do obratu PŘÍJMY za zdanitelná plnění (tedy jen to, co dostali zaplacené), zatímco poplatník vedoucí účetnictví započítával výnosy. Od 1.1.2009  počítají obrat všichni stejně bez ohledu na způsob účtování či evidence. Do obratu se započítávají úplaty, které NÁLEŽÍ za uskutečněné plnění, bez ohledu na to, zda proběhla úhrada. Pokud vystavíte fakturu za leden až duben, tak ji započítejte do obratu k poslednímu dubnu.

Offline

 

#3 2011-12-04 19:36:40

Bikinka
Člen/ka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Moc vám Zdeni děkuji za vysvětlení.
Projistotu ještě zrekapituluji, zda jsem správně  pochopila.
Tak že když mám vystavenou fakturu za práci od ledna do dubna se splatností v květnu, tak i když mi zaplatí zákazník se zpožděním až v srpnu, je to  započitatelný obrat  za duben.
Moc děkuji ještě jednou za Vaši ochotu a chválím tyto stránečky, moc  pomáhají :-).t

Offline

 

#4 2011-12-05 21:48:11

Zdena
Moderátorka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Datum úhrady nehraje žádnou roli. Důležité je zdanitelné plnění. Předpokládám, že k plnění došlo na konci dubna, kdy došlo například k předání díla.

Offline

 

#5 2012-02-04 15:28:51

vlasta
Člen/ka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Prosím o radu , máme eshop , počítáme výši obratu kvůli případnému překročení 1 mil.. Počítají se do obratu i faktury za nevyzvednuté zboží příp.  vrácené zboží ? Když zákazník chce zboží vyměnit za jiné, počítají se obě faktury ? Peníze dostanu jen jednou . Když vystavím dobropis , nuluje danou fakturu ? Nebo se faktura tak jako tak dává do obratu a dobropis jen do výdajů ? děkuji Vlasta

Offline

 

#6 2012-02-17 11:55:23

Stáňa
Člen/ka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Dobrý den.
Jestli tomu dobře rozumím,tak obrat znamená všechny příjmy,ať už jsou uhrazené nebo né.
Já jsem myslela že obrat je rozdíl mezi příjmem a výdajem.

Offline

 

#7 2012-02-17 17:14:05

Zdena
Moderátorka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Do obratu se počítají příjmy a pohledávky. Výdaje se neodčítají.

Offline

 

#8 2012-12-06 19:16:41

mikron
Člen/ka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

Hezký den, moc prosím o radu ohledně obratu. Myslím, že je to trochu komplikovaný problém.

Jsem FO, nyní neplátce DPH, vedu si daňovou evidenci.

Mám půjčovnu movitých věcí. Dám příklad:

- V lednu je sepsána smlouva na nájem movité věci na dobu neurčitou. Nájemné je sjednané na XXX Kč měsíčně. Některé smlouvy jsou formulované tak, že nájemné je splatné měsíčně. Jiné smlouvy jsou formulované tak, že nájemné je splatné až v součtu při vrácení. Jiné smlouvy jsou jen ústní.
- Některý zákazník zaplatí rovnou na několik měsíců předem, jiný platí pravidelně měsíčně. Jiný zaplatí až při vrácení, součet měsíčních částek (zpětně), protože jsme se tak dohodli (ve smlouvě nebo někdy i jen ústně).

Do kterých měsíců mám prosím započítat obrat :

a) ...když zákazník zaplatil půjčovné předem? Celá částka jde do obratu v měsíci, kdy jsem ji přijal, anebo si v průběhu dalších měsíců (či let) z ní budu postupně započítávat do obratu poměrnou část?

b) ...když zákazník v souladu se smlouvou zaplatí až za celé období zpětně, tedy v součtu při vrácení? Celková platba spadne do obratu v měsíci, kdy bylo vráceno? Anebo už během doby zapůjčení se započítává do obratu měsíční půjčovné (ačkoliv ještě nebylo splatné)?

Moc děkuji za rady. Jsem z toho úplně vedle a chci to mít v pořádku.

Editoval mikron (2012-12-06 19:37:39)

Offline

 

#9 2012-12-06 19:52:34

mikron
Člen/ka

Re: Jak se počítá obrat po sobě jsoucích 12 měsíců?

A ještě další situace, se kterou si nevím rady (tentokrát se netýká půjčování, ale zprostředkování služeb).

Příklad:
- V lednu uskutečním službu (zprostředkování).
- V únoru uskutečním stejnému zákazníkovi jinou službu (také zprostředkování).
- V březnu napíšu fakturu na obě služby (ve faktuře jsou rozepsané jmenovitě s uvedením data služby)
- V dubnu dostanu zaplaceno.

Do kterého měsíce mám započítat jaký obrat? ... :-(

(FO, daňová evidence, neplátce DPH)

Děkuji...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB