Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-08 14:10:19

Jiřina
Host

Osvč a mateřská

Prosím o radu, jsem OSVČ a než jsem porodila, byla jsem si na úřadech zjišťovat co budu muset platit a co ne, kolik atd. Pokud budu osvč a budu zároveň na mateřské. Když jsem po roce byla ukončit živnost, řekla mi na ossz, že jsem tam neudala, že jsem na mateřské, tak budu muset zaplatit za uplynulé období. Podepisovala jsem jim tam před porodem papír, že nebudu od nich pobírat peněžitou pomoc (neplatila jsem si nemocenské) ale rovnou rodičovský příspěvěk, ale tenkrát jsem se ptala co dál, tak mě paní poslala ještě na zdr.pojišťovnu, tam jsem si to vyřídila a neplatím měsíčně po dobu mateřské nic. Proč mě tedy neupozornila na to, že musím doložit ještě až porodím doklad u nich? Dá se to zpětně na ossz doložit. Špatně mě tedy informovala a kvůli tomu musím vše doplácet, což je pro mě teď neúnosné. Hlavně jsem toho mohla být ušetřena.
Děkuji moc za radu, doufám že jsem to napsala srozumitelně
Jiřina

 

#2 2008-08-13 23:23:04

Zdena
Moderátorka

Re: Osvč a mateřská

Záleží na tom, za jaké období chtějí zaplatit pojistné. Pokud za rok 2007 (za který už jste jistě podala přehled o příjmech a výdajích a nejpozději spolu s přehledem jste nedoložila potvrzení o přiznání rodičovského příspěvku), pak už je na zpětné doložení pozdě a OSSZ vymáhá pojistné právem.
Zkuste jim napsat žádost o odstranění tvrdosti zákona. Ale ani slovo o tom, že by vás jejich pracovnice špatně informovala, tím je můžete jenom naštvat. Třeba jste celou dobu žila v domnění, že hned, když vám přišlo rozhodnutí o přiznání RP, jste odnesla kopii na OSSZ. A protože jste byla přesvědčená, že jste doklad předala, tak už jste jej znovu nepřikládala k přehledu o příjmech a výdajích. Netuším, jestli vám to pomůže, ale podáním žádosti nic nezkazíte,  nemáte co ztratit, přinejhorším nevyhoví.

Offline

 

#3 2008-08-15 22:18:10

Jiřina
Host

Re: Osvč a mateřská

Děkuji moc, ještě prosím, kam mám adresovat dopis? Kde žiji, nebo k někomu vyššímu?
J.

 

#4 2008-08-17 00:30:00

Zdena
Moderátorka

Re: Osvč a mateřská

Poslala bych to na Českou správu sociální zabezpečení, oni už rozhodnou, kdo je příslušný k rozhodování a žádost mu postoupí.

Offline

 

#5 2011-11-23 10:16:10

janka1
Člen/ka

Re: Osvč a mateřská

Dobrý den,mám dotaz, jsem OSVČ , v lednu nastupuji na mateřskou , zjistila jsem že jako osvč nemůžu vykonávat výdělečnou činnost, budu platit sociální a zdravotní pojištění? musím nahlásit na ossz a vzp že jsem na mateřské ? může za mně vykonávat na dohodu o pracovní činnosti mou práci důchodkyně?? děkuji za inforamci

Offline

 

#6 2011-12-12 00:24:09

Zdena
Moderátorka

Re: Osvč a mateřská

Jste OSVČ a zároveň zaměstnanec (píšete o MD a to je volno, které dostanete od zaměstnavatele)? Budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění OSVČ (platila jste si dobrovolné nemocenské pojištění)?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB