Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-09-25 11:14:34

katka01
Člen/ka

prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Dobry den,
jsem OSVC, predmet cinnosti vyroba elektriny z fotovoltaicke elektrarny. jedna se o malou elektrarnu na strese rodinneho domu. Bohuzel z duvodu zrizeni cinnosti (ziskani licence) podle Energetickeho zakona musim vest podvojne ucetnictvi (tusim, ze loni bylo toto ustanoveni zruseno nicmene netyka se zpetne jiz elektraren v provozu). OSVC mam jako vedlejsi cinnost k trvalemu zamestnaneckemu pomeru. Letos mi k FTV navic pribylo i par prijmu z prekladatelske a pruvodcovske cinnosti, a proto zvazuji prechod na vydaje pausalem. Ucetnictvi si vedu sama. Jsem platce DPH.
Prosim o odpoved, pripadne potvrzeni mych domenek na nasledujici otazky.
- domnivam se ze dodatecne danove priznani podavat nemusim, nebot prosincove prijmy mam v roce 2011 zdaneny. Navic nemam ke konci roku zadne pohledavky, zasoby ani zavazky.
- v roce 2012 musim evidovat prijmy z FTV a prijmy z prekladu zvlast, nebot na kazde se bude uplatnovat jiny pausal (FTV 40%, preklady/pruvodcovani 60%). Zaroven budu dale vest podvojne ucetnictvi a dale budu platcem DPH.
-Domnivam se spravne, ze pro me se z hlediska pausalnich vydaju vlastne nic nemeni, protoze 1. ledna vystavim fakturu za prosinec a tudiz do vynosu ale i prijmu bude zauctovno az v roce 2013. Zaroven v lednu 2012 jsem vystavila fakturu za prosinec 2011, ktera nebyla zahrnuta v prijmech roku 2011.
- Posledni dotaz se tyka zaloh na socialni a zdrav. poj. V obou pripadech v roce 2012 platim zalohy, nebot v roce 2011 jsem byla nezamestnana a OSVC jsem po cast roku mela jako hlavni cinnost. Jak / kam mam uctovat tyto zalohy?

Dekuji a preji vsem malym podnikatelum hodne sil v boji s urednim simlem:-)

Offline

 

#2 2012-09-25 11:40:22

Marie66
Člen/ka

Re: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Dobrý den.
- v takovém případě nemusíte podávat dodatečné příznání za rok 2011.
- přesně tak
- nejsem si jistá jestli je to u FTV nějak jinak. Běžně, pokud vystavíte v účetnictví fakturu v lednu 2013 za prosinec, tak je VYNOSEM 2012, přestože příjem obdržíte až 2013.
- zálohy na SP a ZP účtuji na účet 336 + analytika. ( předpis 336/221, nedanový náklad 526/336). Jedná se o nedanový náklad, proto je při sestavování DPFO z uznatelných výdajů vyjmut. Pokud budete mít výdaje procentem, není co řešit.

Offline

 

#3 2012-10-04 09:38:58

katka01
Člen/ka

Re: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Marie, diky za odpoved. Muzete mi prosim jeste objasnit prave zauctovani te prosincove faktury, ktera byla vystavena v lednu? Z hlediska DPH je to jasne, tam je DUZP 31.12. Jakou analytiku mam tedy pouzit pri vystaveni faktury, kterou vystavuji 1.1., tedy ucetni doklad mi vznika az 1.1.?

Predem diky.

Offline

 

#4 2012-10-09 14:36:31

Marie66
Člen/ka

Re: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Přestože vystavuji fakturu např.2.1. a DUZP je 31.12., tak účtuji klasicky, jako bych ji vystavovala v prosinci.
tedy např. 518/321 , analytiku nepotřebujete jenom proto, že je přelom roku, tu používáte pro vlastní přehled o spotřebě, službách atd. (můžete rozlišovat jednotlivé zakázky, jednotlivá auta....)
V účetnictví je rozhodujíci DUZP, nikoliv kdy vystavujete doklad nebo kdy obdržíte/poskytujete platbu.

Offline

 

#5 2012-11-05 15:14:20

cacenka
Člen/ka

Re: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Dobry den, jsem OSVC, vedouci ucetnictvi, v letosnim roce mi konci leasign - OA, v prubehu roku, rozhodla jsem se, ze budu letos uplatnovat vydaje procentem, ale chci se zeptat, zda pokud i nadale povedu ucetnictvi, byt budu uplatnovat vydaje procentem, splnim podminku uvedenou v ustanovení § 24/4/c ZDP tj., zařazení hmotného majetku do svého obchodního majetku, v případě ukončení leasingu (automobil) v tomto roce, ucetnictvi povedu i nadale (abych nemusela dodanovat leasing), moc Vam dekuji za rady porady.

Offline

 

#6 2012-11-05 16:32:00

Zdena
Moderátorka

Re: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu

Pokud povedete (podvojné) účetnictví, tak splníte zákonnou podmínku zařazení předmětu do obchodního majetku. Skutečnost, že v daňovém přiznání uplatníte výdaje procentem z příjmů, nebude hrát roli.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB