Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-09-29 17:55:52

Pampeliška
Člen/ka

DPH za nájem

Dobrý den,
moc prosím o radu.......od 9/2011 jsme plátci DPH. Mám fakturu-vyúčtování nájemného za kancelář za rok 2011 od plátce DPH. Je možné ještě nyní zpětně uplatnit odpočet za poměrnou část (za 4měsíce r.2011) ?
Nevím, zda to zákon umožňuje a jak to případně provést.
Moc děkuji za odpověď, snížili bychom si tak DPH za 3.čtvrtletí :-)
Děkuji.

Offline

 

#2 2012-09-29 18:51:47

Marie66
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Dobrý den
na základě daňového dokladu si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH ve lhůtě 3 let. Podmínku splňujete. Otázkou je, jak jste předmětnou fakturu účtovali v roce 2011.
Jestli je celá součástí nákladů roku 2011, potom byste museli podat dodatečné Přiznání k dani z příjmu. Výhodnost je na zvážení :-)
Jestli jste ji v DE účtovali a zaplatili až letos, tak potom zaevideujte daňový základ a DPH a bez obav uplatněnte odpočet ze 3. čtvrtletí 2012.

Offline

 

#3 2012-09-29 19:37:49

Pampeliška
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Moc děkuji za odpověď.
Platíme každý měsíc z účtu stejnou částku, kterou účtujeme do nákladů jako režii a v lednu dalšího roku nám chodí vyúčtování, což byl za loňský rok 2011 přeplatek, který jsme zaúčtovali letos v lednu 2012 jako příjem.
Tak nevím :-)

Offline

 

#4 2012-09-30 10:17:52

Marie66
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Pokud jste v roce 2011 účtovali každý měsíc do nákladů celou částku včetně DPH. a chcete si nárokovat odpočet v III Q/2012, potom byste museli podat to dodatečné Přiznání k dani z příjmu za rok 2011 - snížíe si náklad roku 2011 a možná vyjde vyšší daň.
Další "nepříjemnost" by byla povinnost odvodu DPH za IQ/2012, kdy jste účtovali přeplatek vyúčtování (Vaše daňová povinnost)
Nevím, o jak velkou částku se jedná, ale raději bych to nechala být :-)

Offline

 

#5 2012-09-30 13:38:36

Pampeliška
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Tak to raději necháme být a nebudeme v tom šťourat. :-)
A jak to prosím udělat za letošek? Situace je stejná. Zatím platíme jen zálohy každý měsíc z účtu (bez nějakého dokladu). Částku dávám do nákladů-režie celou. A v lednu 2013 dostaneme fakturu s vyúčtováním za rok 2012. ??
Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#6 2012-09-30 18:03:01

Marie66
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Jakmile obdržíte daňový doklad, tak máte nárok na odpočet (třeba v IQ/2013. Vedete DE nebo účetnictví?

Offline

 

#7 2012-09-30 20:33:21

Pampeliška
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Vedeme daňovou evidenci.
Takže to, že dávám částku každý měsíc do nákladů je dobře? A jak potom zaúčtuji základ bez daně když je již do nákl.účtován?

Offline

 

#8 2012-10-01 22:34:32

Marie66
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Dpbrý den
Předpokládám, že měsíční splátky platíte na základě nějaké Smouvy, nebo platebního kalendáře. Podle mého názoru by bylo vhodné účtovat do nákladů jen daňový základ a DPH evidovat mimo výdaje ovlivňující základ daně.  Odpočet DPH si nárokovat až na základě vyúčtování za předchozí rok.
Snad se někdo přidá s vlastní zkušeností.

Offline

 

#9 2012-10-02 11:11:57

Pampeliška
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Paní Marie chci Vám moc poděkovat za Váš čas a odpovědi.
Tak jsem si tu zkoušela jak to provést v úč.programu a nějak mi to nešlo. Pořád se mi DPH objevovalo tam kde nemělo a naopak.
Nakonec jsem našla řešení.....celý rok budu účtovat zálohy celé do nákladů jako režii. V lednu mi přijde faktura a já zaúčtuji cenu bez daně do režie, DPH do neovl.nákl-DPH a zálohu jako mínus nákl. do režie a tím se to v nákladech vyrovná na částku uvedenou na fakt. Jen si nejsem jistá, zda vadí, že v přiznání budu mít v nákladech celou zálohu(např. 50000,-) a až v dalším roce to bude ponížené(např. -2000,-) Myslím, že tím snad nikoho nešidím, že se to zdaní v násl.obodí a při nedoplatku naopak.
Píši to asi krkolomě, ale už jsem z toho celá tumpachová. :-(
Ještě jednou děkuji za Vaše odpovědi, jsem za ně moc ráda.

Offline

 

#10 2012-10-02 13:46:55

Marie66
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Dobrý den
Nedomnívám se že CELOU zálohu jako náklad-režii v předchozím roce je v pořádku. Jelikož si neoprávněně snížíte danový základ o to DPH, které si potom chcete uplatnit. Na to pozor.
V DE je výdaj okamžikem zaplacení, proto vyúčtovací faktura uvede vše "na pravou míru". Máte výhodu v tom, že ji obdržíte už v lednu, kdy ještě nemáte (nemusíte mít) DE předchozího roku uzevřenu a DPH máte vyčísleno přesně.
Já bych asi postupovala tak, že ze zaplacené zálohy rozpočítám Dz (danový výdaj)  a DPH(nedanový)
Ted me napadá: Jak a na základě čeho příjemce peněz to DPH účtuje jako uskutečněné plnění? Podle mě by Vám měl vystavovat danové doklady každý měsíc :-)

Offline

 

#11 2012-10-02 20:29:44

Pampeliška
Člen/ka

Re: DPH za nájem

Paní Marie ještě jednou moc děkuji za odpovědi.
Já tedy tu částku rozdělím a pak se to pokusím nějak opravit dle skutečnosti po obdržení faktury.
Jste zlatá!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB