Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

#101 2012-08-14 10:37:14

JanaM
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Paní Zdeno děkuji moc za radu.JanaM

Offline

 

#102 2012-09-14 15:11:45

PetraP10
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
chtěla bych se optat, obrdželi jsme fakturu za jeřábnické a vazačské práce včetně manipulace jeřábu. Tyto práce do R PDP spadají. My měli pronajaté tyto slžby ne tentokráté přímo na stavbě jako takové, ale práce byly prováděny na skladovací hale. Bude zde skutečně fakturace s DPH správně, nebo by měla být faktura bez DPH v R PDP? Našla jsem k tématu jeřábnických prací více názorů. Mohu prosit ten Váš?
Děkuji

Offline

 

#103 2012-09-18 11:55:03

Josefka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

reaguji na tento případ:


    seis napsal(a):

    Máme podobný náplň činnosti jako paní prochajda.hana: malá stavební firma, která provádí úpravy hřišť (stavební úpravy + dodání materiálu). Občas jsme ale pouze subdodavatelem pro větší firmu, konečný příjemce (uživatel) je pak město, obec, soukromá osoba. Bude platit RPDP i v takovémto případě? Děkuji

Podle mého názoru by měl platit RPDP. Myslím, že nemusíte zkoumat, kdo je konečným příjemcem, ale budete řešit jen vztah zhotovitele a objednatele. Pokud práce spadá pod kódy 41, 42 a 43 klasifikace CZ_CPA a obě strany jsou plátci, pak se podle § 92e ZDPH použije režim přenesení daňové povinnosti.

Není to stejný případ jako tady?

2. Stavební s. r. o. DIČ 11112222 provede opravu chodníku pro městský úřad, který je plátcem DIČ 00001111. Jelikož obec pořizuje plnění pro potřeby související výlučně s její činnosti výkonu veřejné správy (jedná se o činnost, která nesouvisí s ekonomickou činností), a proto nebude uplatněn režim přenesení daňové povinnosti. Stavební s. r. o. vystaví běžný daňový doklad, kde uvede základ daně, sazbu daně a výši daně. Uvedený režim uplatněn nebude.

Offline

 

#104 2012-09-21 19:23:11

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Nikoliv, to jsou dva odlišné případy.

První případ: 2 stavební firmy, obě plátci, proto se použije režim přenesení daňové povinnosti.

Druhý případ: obě strany sice plátci, ale objednatelem je obec, která přijaté plnění nebude ani z části využívat ke své ekonomické činnosti, takže v tomto případě vystupuje jako osoba nepovinná k dani (jako neplátce), takže se nepoužije režim přenesení, ale stavební firma bude účtovat s daní (jako kdyby fakturovala neplátci).

Offline

 

#105 2012-09-24 14:45:21

marka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

firma (plátce DPH) nám (firmě DPH) opravila u budovy se smíšeným zbožím zábradlí.staré dřevěné zlikvidovala,vyrobila nové plastové a namontovala na místo.ale přišla nám faktura klasicky s DPH.podle mě to ale spadá pod RPDP (43.29.12.). je to tak?děkuji

Offline

 

#106 2012-09-24 17:50:13

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Jedná se o poskytnutí prací, které odpovídají číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA 41 až 43. Při poskytnutí těchto prací mezi plátci je nutno použít režim přenesení daňové povinnosti, zhotoviteli to ukládá § § 92e zákona o DPH. Pokud máte fakturu s daní, tak bych si netroufala na základě tohoto DD uplatnit nárok na odpočet DPH. Požádejte zhotovitele, aby fakturu přepracoval. Kdyby odmítl, tak bych mu asi zaplatila jen částku bez DPH.

Podle Vysvětlivek ke klasifikaci produkce CZ CPA spadá instalace zábradlí pod kód 43.29.12, jak píšete.
Kopíruji z vysvětlivek:
43.29.12 Montáž (osazení) plotů, zábradlí, mříží
Z:
- instalace plotů, zábradlí apod. z různých materiálů (drátěných, dřevěných, ocelových, ze sklolaminátu) na nádvořích, hřištích, u obytných domů i průmyslových budov

Offline

 

#107 2012-09-24 18:20:36

marka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

děkuji.a pokud je na faktuře napsáno jen "rekonstrukce zábradlí" a není tam vyloženě napsaná montáž,či jeho instalace,mohlo by to mít nějaký vliv?i když asi ne,že?pracovníci fú by mohli šťourat,jak a kdo to vlastně namontoval.

Offline

 

#108 2012-09-25 20:40:26

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Slovo rekonstrukce nemá podle mého názoru žádný vliv. Jestliže je instalace zábradlí považována za stavební práci, tak bude stejně posuzována i rekonstrukce zábradlí. Případnou opravu zábradlí bych také viděla v režimu PDP.

Offline

 

#109 2012-09-26 10:09:46

Marek11
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den.

Přijal jsem fakturu od stavební společnosti. Jedná se o fakturu, na kterou se vztahuje přenesená daň. povinnost. Mám DPH uhradit hned jak dostanu fakturu a poté si nárokovat vrácení v přiznání z DPH (resp. se mi poníží platba DPH v rámci přiznání k DPH) nebo nic neplatím a oboje se mi vykrátí při tvorbě přiznání k DPH? Jsem čtvrtletní plátce DPH. Děkuji.

Offline

 

#110 2012-09-26 10:30:55

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Nic neplatíte, oboje se vykrátí až v přiznání k DPH. Nezapomeňte podat spolu s přiznáním i výpis z evidence (výpis se posílá elektronicky).

Offline

 

#111 2012-09-26 12:54:41

Marek11
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Děkuji za odpověď. Také díky za tento web, je ten nejlepší široko daleko.

Offline

 

#112 2012-09-28 11:19:48

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

PetraP10 napsal(a):

Dobrý den,
chtěla bych se optat, obrdželi jsme fakturu za jeřábnické a vazačské práce včetně manipulace jeřábu. Tyto práce do R PDP spadají. My měli pronajaté tyto slžby ne tentokráté přímo na stavbě jako takové, ale práce byly prováděny na skladovací hale. Bude zde skutečně fakturace s DPH správně, nebo by měla být faktura bez DPH v R PDP? Našla jsem k tématu jeřábnických prací více názorů. Mohu prosit ten Váš?
Děkuji

Pokud se nejednalo o stavební práce (výstavba skladovací haly), ale pouze o přemístění materiálu ve skladu, tak je podle mého názoru fakturace s DPH správná.

Offline

 

#113 2012-10-16 10:46:46

marka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Obdrželi jsme fakturu znějící na instalatérské práce-v rozpisu prací je uvedeno,že se vyměnil starý plynový kotel za nový,včetně všech trubek a ventilů apod. v provozovně s obchodní činností.Dodavatel nám to fakturoval klasicky s DPH.
Podle mě by to ale mohlo spadnout pod 43.22.11 (instalace trubek,ostatní instalatérské práce),nebo 43.22.12 (instalace topení,údržba a oprava kotlů).Jedná se o kotel 12kW,určen k vytápění (tedy nejedná se o průmyslový kotel).
Podle Vás to je RPDP nebo ne?

Offline

 

#114 2012-10-18 09:54:30

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Podle mého názoru se jedná o práce, které lze zatřídit pod kód 43.22.12 (Instalace topení, ventilace a klimatizace), zhotovitel je měl účtovat v režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud si na základě jeho faktury s DPH uplatníte nárok na odpočet, tak vám jej FÚ nemusí uznat.

Offline

 

#115 2012-10-18 11:13:52

marka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zdena napsal(a):

Podle mého názoru se jedná o práce, které lze zatřídit pod kód 43.22.12 (Instalace topení, ventilace a klimatizace), zhotovitel je měl účtovat v režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud si na základě jeho faktury s DPH uplatníte nárok na odpočet, tak vám jej FÚ nemusí uznat.

ale může...pokud dodavatel toto plnění přizná ve svém přiznání.stát na tom nebude tratit.
jedná se mi o to,že dodavatel se nemá k tomu,aby tu fakturu předělal.

Offline

 

#116 2012-10-18 15:15:29

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

§ 72/ ZDPH (Nárok na odpočet daně):
"Daní na vstupu u přijatého zdanitelného plnění se rozumí daň uplatněná podle tohoto zákona."

Jestliže se má podle tohoto zákona uplatnit RPDP, tak DPH, kterou si uplatníte z přijatého DD, zřejmě nebude daní podle tohoto zákona.

Jestli se nemá k tomu, aby fakturu předělal, tak to buď můžete nechat být a spolehnout se, že FÚ nárok uzná, nebo mu zkuste pohrozit, že zaplatíte jen částku bez DPH, třeba si dá říci.

Offline

 

#117 2013-04-04 13:47:57

JanaM
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
Obec si zadala vyčistit rybník od bahna - práce bagrem, rybník používá pro ekonomickou činnost. Fakturovat jsem původně chtěla v PDP, ale když jsem začala procházet
různé diskuze, tak jsem na pochybách a vůbec si nevím rady,co je správně. Děkuji za radu.

Offline

 

#118 2013-04-04 19:05:38

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Také nevím, co je správně. Já tam ty stavební práce moc necítím, spíš bych to přirovnala k čištění septiku, nebo venkovní kanalizace, a to jsou činnosti, které nepodléhají režimu přenesení. Dřív, než si s tím začneme lámat hlavu, bych se zeptala, zda je obec ochotna akceptovat fakturaci v režimu PDP?

Směřuji tím k § 92e/2 ZDPH: jestliže obě strany přijmou režim přenesení (odběratel doplní výši daně, pošle na FÚ výpis z evidence ) tak se má za to, že fakturované práce podléhají režimu. A nemusíte řešit zatřídění a otázku, zda se opravdu jedná o stavební práce.

Offline

 

#119 2013-04-05 16:03:03

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

jestli můžu svým posledním poznatkem přispět - min. týden jsem s obcí řešila obdobný případ, jednalo se o práce bagrem a obec přímo sdělila (a dala nám i písemné prohlášení), že požaduje fakturaci v běžném režimu, tedy s DPH. Nejlepší bude opravdu se obrátit na konkrétní obecní úřad. Lenka

Offline

 

#120 2013-04-08 10:54:22

JanaM
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

S Obcí jsem se domluvila na fakturaci s DPH(mají i rybník,který nepronajímají), ale byli ochotni akceptovat fakturaci v režimu PDP. To ale neřeší problém jestli tyto práce jsou v režimu PDP.

Offline

 

#121 2013-04-08 21:39:55

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Odborné zatřídění provádí např. firma Siak Zlín.

Offline

 

#122 2013-05-12 21:55:04

ucetni123
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
mám prosbu s řešením záloh a souhrnného hlášení u stavebních prací.

Firma nám dodávala stavební práce s montáží. Platba prací měla proběhnout ve 3 splátkách. Předpokládala jsem, že zálohy u práce nebudou vstupovat do souhrnného hlášení, že do souhrnného hlášení půjde až finální faktura.
Je to tak v pořádku?
Je pro finanční úřad problém, pokud oni mají v souhrnných hlášeních už zálohy?

Děkuji Vám.

Offline

 

#123 2013-05-13 11:22:11

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Předpokládám, že jste platili zálohy, nikoliv splátky ceny dokončeného díla nebo dílčího plnění. Do výpisu z evidence se uvádí až finální faktura.   Jestliže zhotovitel posílal na FÚ výpisy z evidence při přijetí záloh, tak se váš FÚ může ptát, proč jste neposlali výpisy z evidence i vy.

Offline

 

#124 2014-09-24 14:10:33

Lenka111
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,prosím vás , vystavila jsme fakturu montáž zábradlí okolo stroje v provozu (ukotveno kotvami do bet.podlahy,možno kdykoliv odšroubovat),nedala jsme tam přen.povinnosti. Faktura se mi nevrátila je plně uhrazena a já trnu hrůzou jaký mi hrozí postih,že tam nebylo uvedeno přenesení.Špatně jsem to vyhodnotila ,když se faktura vystavila,vzala jsem to že to bylo k tomu stroji,ale montáž zábradlí je asi jenom jeden druh bez rozlišení.Prosím o radu.Děkuji.

Offline

 

#125 2014-09-24 15:09:40

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Vám nic nehrozí. Odběrateli nemusí být uznán při případné kontrole nárok na odpočet daně.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB