Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

#1 2012-04-23 20:59:32

alena1
Člen/ka

Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Práce je provedená v hospodě.Na fa je napsáno výměna prasklého článku na kotli, oprava čerpadla, práce instalační.Fa je vystavena klasicky s DPH 20%.Jsem plátce DPH.Nepatří to náhodou do přenesení daň.povinnosti?Není ta fa vystavena špatně?Děkuji.

Offline

 

#2 2012-04-25 21:23:28

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.

Offline

 

#3 2012-04-26 21:12:20

RYH
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Prosím mám dotaz.
Je vůbec možné nějak se režimu přenesené daňové povinnosti vyhnout nebo je to povinnost ve všech zmiňovaných případech.
Mluvím o klasické dodávce a montáži od plátce DPH pro plátce DPH.
Koupím garnýž za 100 CZK + DPH 20 %  a prodám za 100 CZK garnýž + 10 CZK za montáž , tedy 110 CZK + DPH 20 %.

Offline

 

#4 2012-04-26 22:13:25

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Pokud jsou obě strany plátci a práci lze zařadit v klasifikaci CZ_ CPA pod číselné kódy 41 až 43, tak se režimu přenesení daňové povinnosti nevyhnete.
Jedině že byste prodal pouze garnýže (bez montáže) a odběratel by si je namontoval sám nebo by si na montáž objednal neplátce.

Offline

 

#5 2012-04-26 23:16:12

RYH
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Díky za odpověď.
Montujeme bytové doplňky, žaluzie, markýzy, sítě a pod.
Momentálně to řeším tak že samozžejmě montujeme, ale fakturujeme pouze zboží "jako by" bez montáže.
Navíc většina odběratelů od nás preferuje dodání zboží které pak evidují asi jako DKP a tudíž ho pro ně  lépe odepisují.
PDP se bráním, ale jak jsem pochopil, asi se tomu nevyhneme.

Offline

 

#6 2012-04-26 23:22:42

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Bohužel, nevyhnete. Ale zkuste to vzít z té lepší stránky, budete mít nadměrné odpočty:-)

Offline

 

#7 2012-04-26 23:56:50

RYH
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

To mi není moc jasné.
Jsem čtvrtletní plátce.
Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH
Prodám za 1 mil + nějaké to procento, ale DPH na pokladnu nedostanu.
Na nějakej čas tedy pokud nepočítám marži mám v kase  mínus 200 tis a při větším toku peněz  už to udělá nedostatek na financování.
Nevidím v tom jedinou výhodu.
Počítám li dobře, nákup 1,2 mil, prodej 1,1 mil v režimu PDP a hned mám mínus 100
Když to udělám 10 x za čtvrtletí, mám postupně mínus 1 mil který mi pak vrátí, ale nejprve ho musím mít navíc a to je ten problém.

Offline

 

#8 2012-04-27 10:16:53

marka
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Zdena napsal(a):

Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.

chtěla bych se zeptat k tomuto "nebo bych si neuplatniila nárok na odpočet".dodavatel-sklenář-nám fakturoval "po staru" klasicky vč.dph u případu,kde by měla být přenesená daňová povinnost.
akorát je hrozný problém to z jeho strany opravit.šlo by tedy to,že my bychom si tedy nenárokovali dph?jde jen o stokoruny.vím,že to tak stejně nebude dobře.
anebo si ho nárokovat a pak tvrdit před fú,že se třeba to okno k němu doneslo,on ho zasklil v dílně a namontovali jsem si to tam sami?

Offline

 

#9 2012-04-27 12:04:40

Marie66
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Pro RYH - dovolím si připojit se.
Píšete : "Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH."
A jak psala paní Zdena, máte nadměrný odpočet, který vám vrátí Fú. Nakoupený materiál můžete mít TEORETICKY na skladě, nic nefakturujete, ale k 25.5. bude 200 000 ,-  vráceno.
Když budete fakturovat s DPH, máte uskutečněné zdanitelné plnění a DPH musíte odvést Vy. Potom nebudete mít nadměrný odpočet 200 000, ale třeba jen 170 000. Ve výsledku to vyjde nastejno. Pokud tedy neuvažuji marži a vloženou práci, která by Vaši povinnost odvodu DPh ještě navýšila.
Poznámka na závěr: Pokud se dostanete do situace, že např. dlouho čekáte na úhradu faktury, tak Vás netrápí, kde vzít peníze na odvod DPH, když jste nedostal zaplaceno. Mluvím z vlastní zkušenosti. :-)

Offline

 

#10 2012-04-27 23:04:40

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Pokud má RYH  tak velké obraty, tak je zajisté měsíčním plátcem a nadměrný odpočet se vrátí už za měsíc.

Offline

 

#11 2012-04-27 23:05:27

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

marka napsal(a):

Zdena napsal(a):

Podle mého názoru mělo být fakturováno v režimu přenesení daňové povinnosti. Vrátila bych k opravě, nebo bych si neuplatnila nárok na odpočet.

chtěla bych se zeptat k tomuto "nebo bych si neuplatniila nárok na odpočet".dodavatel-sklenář-nám fakturoval "po staru" klasicky vč.dph u případu,kde by měla být přenesená daňová povinnost.
akorát je hrozný problém to z jeho strany opravit.šlo by tedy to,že my bychom si tedy nenárokovali dph?jde jen o stokoruny.vím,že to tak stejně nebude dobře.
anebo si ho nárokovat a pak tvrdit před fú,že se třeba to okno k němu doneslo,on ho zasklil v dílně a namontovali jsem si to tam sami?

Jestli není z žádného dokumentu zjevné, že zasklení prováděl na stavbě, tak bych asi tvrdila, že okno zasklil v dílně.  Třeba mu nebude činit potíž přepsat text faktury na zasklívání oken v dílně.

Offline

 

#12 2012-04-29 11:21:47

RYH
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Marie66 napsal(a):

Pro RYH - dovolím si připojit se.
Píšete : "Teď nakoupím zboží za 1 mil + 200 tis DPH."
A jak psala paní Zdena, máte nadměrný odpočet, který vám vrátí Fú. Nakoupený materiál můžete mít TEORETICKY na skladě, nic nefakturujete, ale k 25.5. bude 200 000 ,-  vráceno.
Když budete fakturovat s DPH, máte uskutečněné zdanitelné plnění a DPH musíte odvést Vy. Potom nebudete mít nadměrný odpočet 200 000, ale třeba jen 170 000. Ve výsledku to vyjde nastejno. Pokud tedy neuvažuji marži a vloženou práci, která by Vaši povinnost odvodu DPh ještě navýšila.
Poznámka na závěr: Pokud se dostanete do situace, že např. dlouho čekáte na úhradu faktury, tak Vás netrápí, kde vzít peníze na odvod DPH, když jste nedostal zaplaceno. Mluvím z vlastní zkušenosti. :-)

Ano to co píšete v poznámce je jasné, vlastní platba nebo dlouhý termín splatnosti.
Ale myslel jsem to jak jsem napsal.
Pokud firma - čtvrtletní plátce - jako moje nakupuje zboží a dál prodává s montáží.
Leden, únor, březen, každý měsíc nákup za 1 mil + DPH, tak že na konci března je výdaj 3 mil a 600 tis DPH
V režimu PDP je pak za stejné období tržba 3 mil + marže ( a pokud ta by byla 10 %, je na konci čtvrtletí na pokladně teoreticky  mínus 300 tis)
To že 25.5 vrátí 600 je pěkné, ale teoreticky už k 1.4 je na firmě nedostatek peněz a to nemluvím o výdajích -platy, spotř. materiál,poh. hmoty a pod + třeba ještě splatnost 60 - 90 dní.

Offline

 

#13 2012-05-13 16:26:45

tjanata
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Dobrý den, prosím o Váž názor, zda do režimu PDP spadá i montáž a/nebo oprava vnitřních látkových rolet? Žaluzie jsou jasné (ano), rolety jsem v CZ-EPA našel pod č. 13 Textilie, vč. souvisejících služeb a prací, 13.92.15 - Záclony (vč. závěsů) a vnitřní rolety; záclonky nebo postelové draperie. Spíše bych tedy fakturoval klasicky s DPH (nikoliv v režimu PDP). Na druhou stranu je to též stínící technika, jako žaluzie. Ani na businessinfo.cz v tom nemají jasno. A co třeba montáž těsnění do oken a dveří, montáž sítí proti hmyzu? Ano nebo ne? Děkuji.

Offline

 

#14 2012-09-18 11:04:08

Josefka
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Dobrý den, nejsem účetní, takže mi nedocháyívšecnys ouvislosti. Když mi elektromontér pošle fakturu na práce s taháním kabelů bez DPH a oba jsme plátci. Tak kdo vlastně to DPH zaplatí? Já ho nezaplatím ani si ho neodečtu, a když potom dále fakturuji firmě s r.o. s DPH, protože jsem hlavní dodavatel celého systému, tak ho vyberu a odvedu. Nebo když ho vyberu, tak ho nemám odvést, vůbec to nechápu, když jsme na všech stranách plátci, proč si DPH někdy účtovat a někdy ne .....

Offline

 

#15 2012-09-18 11:11:28

Josefka
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Plátce, který dotčené zdanitelné plnění uskutečnil, vystaví daňový doklad, kde oproti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH ? na místo toho uvede sdělení, že výši daně je povinen doplnit a přiznat plátce, pro kterého bylo plnění uskutečněno. Znamená tahle věta,  že montér si nevyúčtuje DPH a já pak musím to DPH doplatit za něj?

Offline

 

#16 2012-09-18 21:19:56

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Montér si nebude za tahání kabelů účtovat DPH, daň přiznáte a zaplatíte vy. Ve skutečnosti ale nebudete nic platit, neboť si zároveň uplatníte nárok na odpočet. Je to podobné, jako kdyby vám DPH naúčtoval montér, také byste si z jeho faktury uplatnil odpočet. Takhle si to zkrátka vyříkáte sám se sebou (sám si přiznám, sám si odečtu).

Když budete dále fakturovat firmě, která je plátcem, tak budete fakturovat v režimu přenesení, tedy bez DPH. Zákonu o DPH je docela putna, kdo je subdodavatelem a kdo hlavním dodavatelem. Režim přenesení daňové povinnosti se použije v případě, že se jedná o stavební práce zatříděné pod kódy 41 až 43 Klasifikace produkce CZ CPA a kdy jsou obě strany plátci. Tečka.
Může tam být výjimka například u obcí, které jsou plátci. Pokud dodají prohlášení, že přijaté plnění ani zčásti nepoužijí k uskutečnění svých ekonomických činností (těch, ze kterých odvádějí daň), tak nepoužijete režim přenesení a fakturujete jim s daní.

Offline

 

#17 2012-12-07 14:39:28

ABCsecurity
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Dobrý den,

prosím o radu.

mám několik faktur vydaných bez DPH v RPDP. Nechápu ten postup dopočítávání a vyúčtování.
DaŇ dopočítám a co dál? Prosím o pomoc.
Děkuji.

Offline

 

#18 2012-12-07 17:38:23

jaromira
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Dobrý večer,

jako dodavatel uvededete součet základů daní všech vystavených faktur na ř.25 Přiznání k DPH. Současně odevzdáte
( pouze elektronicky) Výpis z evidence pro daňové účely.

Jako dodavatel DPH nedopočítáváte, na faktuře uvedete např.: "Daň ve výši 20 (14) % je povinen doplnit a přiznat plátce, pro kterého je plnění uskutečněno - § 92a) Zákona o DPH č.235/2004 Sb."

Offline

 

#19 2013-01-06 14:50:10

sanjasin
Člen/ka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Dobrý den,

Já, jako plátce dph dodám práci, která spadá do přeneseně daň. povinnosti, fakturuju bez dph, kde dph doplní odběratel, mám nárok žádat vrácení dph od FÚ za tyto faktury, když jsem žádné dph nevyfakturoval?

Protože kdybych toto dělal celé čvrtletí, nemám z čeho umořovat dph, ale mám náklady. Setkal jsem se s tím nedávno poprvé, tak se ptám.

Děkuji

Editoval sanjasin (2013-01-06 15:30:43)

Offline

 

#20 2013-01-06 23:39:42

Zdena
Moderátorka

Re: Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Pokud se ptáte na uplatnění DPH na vstupu z přijatých daňových dokladů, tak máte nárok na odpočet. Jestliže budete v daném čtvrtletí fakturovat jen v režimu přenesení daňové povinnosti (nebudete mít  povinnost platit daň na výstupu, neboť jste ji přenesl na odběratele), tak v daňovém přiznání vykážete nadměrný odpočet, který vám FÚ vrátí.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Režim přenesení daňové povinnosti-instalace

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB