Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » DPH
  •  » přenesení daňové povinnosti

#1 2012-08-22 19:54:24

Danyp
Člen/ka

přenesení daňové povinnosti

Dobrý den,
prosím o vysvětlení jak je to s přenesením daňové povinnosti:

př. jsou  plátci dph A , B a C - jedná se o podnikatele, nikoliv o město, základní školu ...
Plátce B přijme fakturu přijatou od plátce A ve výši 60 000,- Kč, která není v přenesení daňové povinnosti - týká se př. nákupu materiálu na skříně, tedy základ 50 000 a dph 10 000,- Kč. Uplatní si tedy dph 10 000,- Kč - tzn. platil by event. vlastní dan. povinnost. 
Plátce B vystaví fakturu plátci C, který je také plátce dph - týká se o montáž vestavěných skříní, kde jako materiál bude faktura od plátce A, tedy 50 000 a jako montáž bude částka př. 20 000 , jedná se o přenesení daňové povinnosti. Co se týká faktury vystavené tzn. , že plátce B si nemůže uplatnit dph, tzn. že informativně ho jen sdělí fin. úřadu?
Co se děje s informativním dph tzn. se 14 000,- Kč o to tedy plátce B přijde? A nebo se mu může nějakým způsobem vrátit tzn. nadměrný odpočet nebo něco podobného?

A dotaz zní:
potřebuju vysvětlit jak funguje uplatnění dph pro plátce B v obou případech - faktura přijatá a faktura vydaná.

Offline

 

#2 2012-08-23 23:50:14

Zdena
Moderátorka

Re: přenesení daňové povinnosti

První odstavec O.K. Nakoupíte materiál od plátce A, uplatníte si nárok na odpočet 10.000,- Kč. Kdybyste z materiálu vyrobili volně stojící nábytek, tak byste jej účtovali s daní. Při ceně 70 tis. Kč bez DPH byste odvedli  14.000,- Kč. Jestliže vyrobíte vestavný nábytek a dodáte jej plátci DPH i s montáží, tak uplatníte režim přenesení daňové povinnosti. To znamená, že svoji daňovou povinnost přenesete na odběratele. Vystavíte mu fakturu bez DPH, uvedete sazbu daně a sdělíte odběrateli, že je povinen přiznat a zaplatit DPH. Aby se FÚ dověděl, že jste na někoho přenesli daňovou povinnost a mohl si zkontrolovat, zda dotyčný přiznal daň, tak pošlete výpis z evidence.

Druhému odstavci a dotazu nerozumím. O co by měl plátce B přijít? Odečte si daň na vstupu (10 tis.), ale nemusí odvádět na výstupu (14 tis.), takže má nadměrný odpočet.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » přenesení daňové povinnosti

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB