Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

#76 2012-05-06 12:37:15

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den.
Zkuste tento odkaz:      https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp … stup.faces
sekce elektronické daňové formuláře.

Pokud nemáte datovou schránku ani elektronický podpis, tak asi bude nutné "prokousat" se přes internet, kde po vyplnění formuláře obdržíte i Potvrzení, které také vytisknete a doložíte k Přiznání k DPH

Offline

 

#77 2012-05-17 16:19:48

dagmar123
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jsme stavební firma a budeme provádět stavební práce, které spadají pod RPDP. Tyto práce budeme provádět pro Společenství vlastníků, jelikož se nejedná o klasickou firmu, nevíme, zda práce účtovat v režimu či nikoli. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#78 2012-05-17 17:05:55

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den
první, co Vás zajímá je to, zda SV je plátcem DPH.

Offline

 

#79 2012-05-17 18:04:48

dagmar123
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

V případě, že by SV nebylo plátcem, je vše jasné - naúčtuji k ceně 20% DPH, ale mě samozřejmě zajímá ta varianta, že plátcem je, není to běžná firma, ale nezisková organizace, nevím, co s tím. Prosím o radu.

Editoval dagmar123 (2012-05-17 18:05:15)

Offline

 

#80 2012-05-18 00:23:49

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zákon o DPH nerozlišuje mezi běžnými firmami a neziskovými organizacemi. Pokud příjemce služby poskytl své DIČ, tak dal najevo, že bude vystupovat jako osoba povinná k dani a tím pádem mu budete fakturovat v režimu přenesení. Pokud neposkytne DIČ nebo dodá prohlášení, že objekt nepoužívá (ani z části) ke své ekonomické činnosti, tak bych fakturovala s daní.

Offline

 

#81 2012-05-31 09:16:59

marka
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

patří to pod PDP?
"demontáž žlabů,jejich čištění a barvení,montáž svodů,oprava plechové krytiny a natření antikorozním nátěrem".

Offline

 

#82 2012-06-15 15:26:46

e.kourkova
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den.
Měla bych dotaz, na který nejsem schopná najít nikde z materiálů ani na internetu odpověď. Jde mi o to, jak fakturovat stavebně montážní práce, když část zakázky zahrnuje práce, které pod RPDP nespadají a některé činnosti do tohoto režimu spadají. Fakturuje se to jako jedna zakázka s rozpisem prací. Mám postupovat tak, že celá zakázka bude spadat pod RPDP?
Ještě bych potřebovala poradit, zda polep výlohy spadá pod režim PDP. Děkuji moc za odpovědi.
S pozdravem Eva

Offline

 

#83 2012-06-24 23:06:13

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Pokud fakturujete v rámci jedné zakázky a celé dílo spadá do RPDP, tak budou v režimu přenesení i činnosti, které by tam samostatně nespadaly.

Informace najdete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl … ar=0%C2%93
Hledejte Nejčastější dotazy:
Režim přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví - dílo zahrnující vícero prací
(7. 2. 2012)

Polep výlohy považuji za reklamní službu (nikoliv stavební práci), takže bych účtovala klasicky s DPH.

Offline

 

#84 2012-06-24 23:08:43

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

marka napsal(a):

patří to pod PDP?
"demontáž žlabů,jejich čištění a barvení,montáž svodů,oprava plechové krytiny a natření antikorozním nátěrem".

Uvedené činnosti bych zahrnula do PDP.

Offline

 

#85 2012-06-27 15:40:02

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

lenny40 napsal(a):

Paní Zdeno, děkuji za názor, je to dilema i pro nás:-) necháme si to asi zatřídit a bude klid:-)

Dobrý den.
Tak a je to tu! Každý má jiný názor :-(
leny40, jak jste dopadli, nechali jste si provést zatřídění?
Moje obdržená informace je taková, že dodání betonové směsi včetně dopravy autodomíchávačem na stavbu a vylití do bednění, je dodání materiálu vč. dopravy a NEPATŘI do RPDP. Pokud se ale použije při ukládání betonu i čerpadlo na přečerpání BS na kterékoliv místo stavby, bude se jednat o RPDP.

Budu moc vděčná, když se se mnou podělíte o zkušenosti. Jsem ze Zlína.

Offline

 

#86 2012-06-27 15:56:37

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

paní Marie, nechala jsem zatřídit u Siak (Zlín) a ještě psala dotazy teď nevím už kam - myslím GFŘ. Bylo mi sděleno tak jak píšete i vy - pouze dovezení a vylití betonu do bednění nespadá do RPDP, použití čerpadla však ano. Naše firma občas provádí i zhotovení základových desek u staveb - takže včetně betonářských prací, potom účtuji plátcům celé v RPDP včetně dodaného materiálu. Snad to děláme správně:-) nevím už kam jinam bych se měla obrádit o radu:-). Lenka od Brna.

Offline

 

#87 2012-06-27 17:38:41

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Lenko děkuju za bleskovou reakci :-)
Snas by se těmito zkušenostmi už dalo v praxi řídit.
Já jsem bohužel z informací, které jsem měla někdy v únoru, vycházela z toho, že "autodomíchávač beton do bednění lije", a tudíž jsem za ty 4 měsíce vyfakturovala cca 30 faktur v režimu PDP. Teď nevím, jestli mám vystavovat ODD, kontaktovat odběratele, kteří už DPH Fú odvedli sami, nám uhradili bez DPH..... podávat dodatečné Přiznání k DPH, regulovat vrácený nadměrný odpočet.....
Jsem z toho zmatená. Stát o nic nepřišel :-). To snad mám mít 3 roky špatné spaní kvůli tomu, aby snad po nás nechtěl Fú doplatit neodvedené DPH na výstupu i s penále?  :-((

Jestli jsem dobře pochopila, co se stane při neoprávněném uplatnění RPDP, tak to bude takto:
Odběratel zaplatil DPH přímo Fú, ale dodavateli může být doměřeno DPH.

Neuplatnění povinného RPDP:
Dodavatel odvede DPH na výstupu, ale odběratel nebude mít nárok na odpočet.

Doufám, že se pletu.
Ale přeju hezký den všem. Marie

Offline

 

#88 2012-06-28 00:04:35

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý večer, paní Marie. Obávám se, že se nepletete:-(
Je otázka, zda bude FÚ v případě kontroly postupovat takto tvrdě, nebo zda bude použití RPDP tolerovat.

Offline

 

#89 2012-06-28 07:48:57

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

paní Marie, z vlastní zkušenosti vím, že na každém FÚ reagují různě, i když zákony jsou stejné. Bohužel my jsme museli začít uplatňovat na nové změny okamžitě a bez dostatku informací, oni přijdou na kontrolu až bude vše vžité a jasné. Kvůli klidnému spaní bych vše asi probrala na FÚ, ale předpokládám, že vám bude řečeno vystavit ODD. Přeji pevné nervy.

Offline

 

#90 2012-06-28 10:27:48

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Děkuji za odpovědi.
Asi to tedy provedu tak, že faktury, které obsahují i čerpadlo (je to náš stroj), tak ponechám beze změny a FV, které čerpání BS nezahrnují, tak vystavím ODD.
Snad to už bude správné rozhodnutí, kdy PDP ano a kdy ne.
Když si představím, že dodatečné přiznání musí podat i odběratel, který DPH odvedl již Fú, mi musí doplatit DPH,já jsem inkasovala nadměrný odpočet DPH, teď ho budu vracet......... je mi z toho zle! A pracovníci na Fú se z toho zblázní.....
Napadla mě ještě šibalská myšlenka :-)
Naše s.r.o. má jako předmět činnosti i stavební práce. Když budu např. tvrdit, že beton do bednění jsme lili, používali přídavné roury, které jsou součástí fa, a navíc ho náš pracovník "ukládal"...... ? Jasně, záleží na koho narazím při kontrole.
Lenko, píšete, že občas provádíte i zhotoveni základových desek a vše je potom v RPDP. Já jsem se setkala s názorem, že by k přenesenému režimu ve stavebnictví měla být nějaká smlouva, např. Smlouva o dílo. Nechci to dělat složitější, než to je, ale prý se nejedná janom o daňovou problematiku, ale i PRÁVNÍ.
Děkuji za reakce a pomoc.

Offline

 

#91 2012-06-28 11:16:33

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Ano, záleželo by asi na tom, na koho narazíte při kontrole. Někomu by takové vysvětlení určitě stačilo a jiný by se tím zabýval "hlouběji". Já jsem takto vystavila jednu fakturu  špatně a nehodnám s tím nic dělat. Při kontrole případně "objasním" nějakým podobným vysvětlením jak píšete vy. My smlouvy o dílo žádné nesepisujeme, teď ste mi nasadila brouka do hlavy:-)

Offline

 

#92 2012-06-28 13:28:38

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Moc se omlouvám za toho brouka :-). Ale já také žádné smlouvy neřeším.
O smlouvách mluvila jedna účetní z naší konkurenční firmy. Řešily jsme spolu obdobný přemět podnikání v souvislosti s PDP. Ona říká, že ještě čeká na vyjádření jejich auditora a během týdne bude mít výsledek. Tak jsem zvědavá, co pan auditor. Jestli se se mnou o výsledek podělí, věřím, že ano, tak se ozvu. Zatím přeji pokud možno klid :-)

Offline

 

#93 2012-07-09 23:55:05

mokal
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda montáž osvětlení v chladícím regálu v prodejně se týká RPDP. děkuji Monika

Offline

 

#94 2012-07-11 09:01:41

JanaM
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně lití betonu do základů. Firma nám doveze beton k lití a fakturuje s DPH. Jiná firma jako subdodávku nám rozváží beton po stavbě a lije beton do základů. Dále si práce provádíme sami. Mohla bych poprosit zkušenější o radu zda tento rozvoz betonu a jeho lití do základů bude fakturován režimu PDP v kódu 43.99.40. Děkuji moc za názor.

Offline

 

#95 2012-07-11 12:53:18

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Cituji z vyjádření firmy SIAK spol. s r.o. :
Přeprava betonu autodomíchávačem je výkonem nákladní dopravy silniční CZ-CPA subkategorie 49.41.19. U tohoto plnění se neuplatní RPDP.
Podle vysvětlivek ke klasifikaci se za betonářské práce považuje lití betonu do bednění a jiné práce obecně používající beton. Podle vyjádření CSú se za betonářské práce, resp. za lití betonu do bednění, považují práce, kdy je beton litý do bednění stavěných částí staveb a současně jsou prováděny související specializované betonářské práce.
Z pohledu dodávky stavebních prací se při čerpání betonu jedná o vnitrostaveništní dopravu betonu na určité místo a takováto vnitrostaveništní doprava může být prováděna čerpadlem nebo stavebním jeřábem a vždy je považována za dodávku stavební práce. U tohoto plění se uplatní RPDP

Offline

 

#96 2012-07-17 08:55:18

jitkab
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, můžu poprosit o radu? Jsme stavební firma. Přišla nám jediná faktura za dopravu (1. objednávka) i za práci stavebního stroje s posádkou (2. objednávka). Živnostník si účtuje DPH u obou druhů služeb. Je to správně? Nebo jak to má být? Dva režimy na 1 faktuře (když 2 objednávky) a nebo rozdělené na 2 faktury? Děkuji za pomoc.

Offline

 

#97 2012-07-17 09:56:14

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den.
Pokud skutečně spadá práce tohoto stroje do RPDP, tak by živnostník měl vystavit DVÉ faktury s rozdílnými typy DPH.
Dva režimy na jedné fa si neumím přestavit. Můj SW to neumí. Ale i kdyby uměl, tak by mohly z důvodu různých typů DPH vzniknout problémy na straně odběratele s jeho SW :-)

Offline

 

#98 2012-07-17 10:34:06

jitkab
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Děkuji. Už jsem se domluvila, že vystaví 2 faktury. Ale stejně by mě zajímalo, jestli by se mohla vystavit fa se 2 režimy. Náš SW by to zvládl;-)

Marie66 napsal(a):

Dobrý den.
Pokud skutečně spadá práce tohoto stroje do RPDP, tak by živnostník měl vystavit DVÉ faktury s rozdílnými typy DPH.
Dva režimy na jedné fa si neumím přestavit. Můj SW to neumí. Ale i kdyby uměl, tak by mohly z důvodu různých typů DPH vzniknout problémy na straně odběratele s jeho SW :-)

Offline

 

#99 2012-08-03 13:30:33

JanaM
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Prosím o radu, máme zakázku v režimu PDP. Na část zakázky jsme s jinou firmou uzavřeli Smlouvu o dílo, jejíž náplň podléhá také PDP.
Dílo bude firma fakturovat postupně. Obdrželi jsme první fakturu na část technologie bez montáže s odkazen na Smlouvu o dílo - firma fakturovala bez DPH.
Je to prosím správně? Děkuji za názor.

Offline

 

#100 2012-08-13 19:24:39

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Předpokládám, že firma bude (třeba později) fakturovat podle smlouvy o dílo i montáž. Toto je buď dílčí plnění dle SoD, nebo záloha, obojí by bylo bez DPH.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB