Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a přerušení živnosti

#1 2009-03-06 22:50:38

miruska.j
Člen/ka

DPH a přerušení živnosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s přiznáním k DPH při přerušení živnosti. Podnikatel, kvartální plátce DPH, přerušil živnost ke konci února. Bude podávat přiznání za celé čtvrtletní období? A jak to bude další kvartál, pokud bude mít stále přerušeno - bude podávat nulové přiznání nebo přiznání podávat nemusí?
Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2009-03-08 23:07:00

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a přerušení živnosti

Bude podávat přiznání k DPH na celé 1. čtvrtletí 2009 bez ohledu na datum přerušení činnosti. V dalších kvartálech bude podávat nulová přiznání - živnost má sice přerušenou, ale plátcem DPH je i nadále. Můžete zvážit též zrušení registrace plátce podle § 106 ZDPH.

Offline

 

#3 2009-04-01 21:20:15

luciferka
Člen/ka

Re: DPH a přerušení živnosti

Dobrý den Zdeno,


chtěla bych se Vás zeptat ohledně DPH ohledně ukončení podnikatelské činnosti při vedení daňové evidence. Jsem si vědoma, že podnikatel postupuje podle § 106 ZDPH.
Danou problematiku jsem pochopila až po vrácení DPH statu v případě dodanění  majetku, které se provádí pouze v pětiletém období počínaje rokem pořízení HM či NM.

Neporozuměla jsem:
1. krácená plnění - nevím co si mám pod tím přesně představit.... mohla by ste mi nastínit, co je tím myšleno?

2. jak se mám vypořádat s leasingem?


Předem děkuji za vaši odpověd.

Offline

 

#4 2009-04-02 22:32:53

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a přerušení živnosti

1. možná je tím myšleno toto: podnikatel koupí nákladní auto, o kterém ví, že je bude z 50% používat pro plnění, ze kterých musí odvádět DPH (například prodej zboží) a z 50% pro osvobozená plnění, u kterých nemá nárok na odpočet daně (například pronájem nemovitosti neplátci). Při pořízení auta nemá tedy nárok na odpočet DPH v plné výši, ale pouze poloviční. Při zrušení registrace pak snižuje nárok na odpočet pouze z té poloviny DPH, kterou uplatnil na vstupu. Např.: auto koupil v roce 2005  a uplatnil nárok na odpočet DPH ve výši 150 tis. Kč z celkové výše DPH 300 tis. Kč. Registraci zrušil k 30.9.2008. Nárok na odpočet mu zůstává za roky 2005, 2006 a 2007, tedy ze tří pětin. Do konce pětileté lhůty mu chybí ještě 2 roky (rok, ve kterém dochází ke změně režimu, se sem také započítává) a zbývající dvě pětiny, tedy  60 tisíc, musí vrátit.

2. pokud leasing běží - HM je teprve pořizován - tak se v případě tuzemského leasingu nemáte s čím vypořádat. Povinnost snížení nároku na odpočet se vztahuje k majetku, který plátce eviduje v OM ke dni zrušení registrace.
Podle chytré knížky by se povinnost dodanění týkala dovezeného zboží, které plátce užívá na základě smlouvy o finančním pronájmu, které bylo propuštěno do režimu volného oběhu i když není ke dni zrušení registrace součástí plátcova obchodního majetku.

Upřesňuji: v případě tuzemského a vnitrounijního leasingu DPH nevypořádáváte - předmět není ke dni zrušení registrace v OM.
Zajímavost: z pohledu daně z příjmů je leasing službou, z pohledu DPH je leasing pořízením zboží:-)

Offline

 

#5 2009-04-03 05:45:47

JANAA
Člen/ka

Re: DPH a přerušení živnosti

Paní Zdeno, prosím, jakou chytrou knížku zde máte na mysli? Děkuji, J.

Offline

 

#6 2009-04-03 12:26:20

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a přerušení živnosti

DPH v příkladech od Anagu, autorka Ing. Jana Ledvinková.

Offline

 

#7 2012-05-15 16:11:40

helibery
Člen/ka

Re: DPH a přerušení živnosti

Dobrý den, můj známý během prázdnin přeruší svou živnost (hlavní činnost). Musí si nadále platit sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak kolik?
Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#8 2012-05-17 23:42:08

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a přerušení živnosti

Pokud oznámil přerušení činnosti na OSSZ a na ZP, tak za měsíce, ve kterých ani jeden den nepodnikal, platí jen zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a přerušení živnosti

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB