Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-05-04 17:48:26

michaela7
Člen/ka

Osobní účet pro podnikání

Dobrý den,

měla bych na Vás hned 2 dotazy:

1) Dnes jsem se byla zaregistrovat na finančním úřadě jako OSVČ. Bylo mi tam řečeno, že osobní účet nemohu používat pro podnikání. V tomto diskusním fóru jsem se dočetla, že to lze. Jak to tedy je? Kde případně najdu tyto informace, abych příště na FU svoje tvrzení měla čím doložit?

2) Můj obor činnosti je zprostředkování služeb. Od zákazníků budu vybírat zálohu řekněme 200,-. V případě, že se mi nepodaří tuto službu zprostředkovat, zálohu jim vrátím. V případě, že ano, doplatí mi ještě dalších 800,-. Jaké doklady mám v obou případech vystavovat a jak účtovat v daňové evidenci?

Děkuji mockrát za Váš čas.

M.

Offline

 

#2 2011-05-05 22:28:40

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

1) Nenajdete žádný předpis, který by vám nařizoval mít jakýkoliv bankovní účet. V daňových zákonech nenajdete žádné ustanovení, podle kterého byste k podnikání byla povinna používat podnikatelský účet. Jediné, co vás omezuje, jsou podmínky banky, která si ve smlouvě o vedení osobního účtu může vymínit, že nebudete tento účet používat k podnikání (z podnikatelských účtů má totiž vyšší poplatky).

2) Podle živnostenského zákona jste povinna vystavit doklad o poskytnutí služby jen na vyžádání zákazníka. Při vystavování dokladů bych se tedy řídila hlavně přáním zákazníka. Pokud bude platit hotově, tak by mu mohl stačit váš příjmový pokladní doklad, pokud bude vyžadovat fakturu, tak mu ji vystavte, jde vám přece o kšeft:-) Přijatá záloha i doplatek jsou v daňové evidenci daňovým příjmem v okamžiku přijetí peněz. Vrácení zálohy bych evidovala jako snížení daňových příjmů, ale můžete evidovat i jako daňový výdaj.

Offline

 

#3 2011-05-06 09:06:03

michaela7
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Dobrý den,

mockrát děkuji za Vaši odpověď.

Bankovní účet tedy vůbec nemusím hlásit na FÚ? I přesto, že ho budu k podnikání používat (zákazníci mi budou platit za služby právě na něj)?

V případě, že tedy budu používat svůj osobní účet, kde budu mít zároveň soukromé platby, tak si po obdržení výpisu podtrhám veškeré příjmy a výdaje související s podnikáním a zaúčtuji? Takhle to úplně stačí?

S pozdravem,
M.

Offline

 

#4 2011-05-08 21:11:04

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Podle § 127 daňového řádku jste při registraci povinna oznámit finančnímu úřadu čísla všech účtů, které používáte v souvislosti s podnikáním. Je jedno, zda jde o soukromé, nebo podnikatelské účty. Pokud budete využívat osobní účet, tak postačí, když budete evidovat pouze platby, které mají souvislost s podnikáním. Bankovní poplatky uplatněte pouze v poměru, v jakém účet využíváte pro podnikání, případně je vůbec neuplatňujte ve výdajích.

Offline

 

#5 2011-06-29 22:54:02

lízátko
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Dobrý den, pokud vedu daňovou evidenci v informačním systému a účtuji převážně vše v hotovosti, jen určité výdaje placené z účtu (soukromý účet podnikatele) potřebuji dostat do daňově uznatelných výdajů - např. telefonní poplatky, je nutné vést také zůstatek na účtu ?
Nechci účtovat položky, které s podnikáním nesouvisejí a tedy na zůstatek se nemohu nikdy napasovat.

Děkuji za Váš názor
L*

Offline

 

#6 2011-06-29 23:42:49

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Není nutné sledovat zůstatek na soukromém účtu, ani pohyby na účtu, které nesouvisejí s podnikáním.

Offline

 

#7 2011-10-19 16:52:41

JarinR
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Zdena napsal(a):

Podle § 127 daňového řádku jste při registraci povinna oznámit finančnímu úřadu čísla všech účtů, které používáte v souvislosti s podnikáním. Je jedno, zda jde o soukromé, nebo podnikatelské účty. Pokud budete využívat osobní účet, tak postačí, když budete evidovat pouze platby, které mají souvislost s podnikáním. Bankovní poplatky uplatněte pouze v poměru, v jakém účet využíváte pro podnikání, případně je vůbec neuplatňujte ve výdajích.

Dobrý den,

chtěl bych se k tomuto tématu zeptat. Platí toto ("Pokud budete využívat osobní účet, tak postačí, když budete evidovat pouze platby, které mají souvislost s podnikáním.") i když jsem plátce DPH? Vedu daňovou evidenci v Pohodě. Používám soukromý účet pro podnikání, chodí mi tam i soukromé platby atd.. Někdo mi říkal, že musím na účtě na konci roku mít skutečně tolik peněz kolik vykážu v daňové evidenci a že musím každý výběr, vklad, došlou a odešlou platbu, která je soukromá mít v Pohodě zapsanou jako převody pro osobní potřebu podnikatele.

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#8 2011-10-20 23:01:58

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Plátcovství DPH a způsob vedení daňové evidence pro účely daně z příjmů spolu nijak nesouvisí. Pro účely DPH vedete daňovou evidenci podle § 100 ZDPH, tzn. evidenci přijatých a uskutečněných plnění v takovém členění, abyste dokázal sestavit přiznání k DPH, případně souhrnné hlášení.
Způsob vedení DE pro účely daně z příjmů je zcela na poplatníkovi, stačí evidovat daňové příjmy a výdaje. Stav pokladny a bankovního účtu nemusí sledovat. Pokud vedete banku, tak je dobré mít kontrolu zůstatku. Řeším tak, že daňové příjmy a výdaje eviduji podle jednotlivých položek, soukromé příjmy a výdaje (pokud je jich hodně) sečtu a eviduji jen dvěma řádky jako příjmy a výdaje neovlivňující základ daně.

Offline

 

#9 2011-10-21 10:13:53

JarinR
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Děkuji za odpověď. Položek je celkem dost, viděl bych to za ten rok tak na pár stovek, ale je to pořád jednodušší než každou položku dávat do Pohody. Ještě mám dvě otázky, pokud bych toto udělal příjmem a výdajem na konci roku, jak to napíši do Pohody - do banky na výpis nebo jak je nejjenodušší. A ještě jedna drobnost. S tímto SW jsem začal od tohoto roku, minulý jsem vedl pouze v excelu. Musím tedy ještě k 1.1. do Pohody připsat zústatek na účtu k 1.1.2011? Opět výpisem nebo jiným dokladem?

Děkuji mnohokrát za odpověd.

Editoval JarinR (2011-10-21 10:25:18)

Offline

 

#10 2011-10-24 22:17:04

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Součty dělám měsíčně (zapisuji do banky), abych měla každý měsíc kontrolu zůstatku na BÚ.
S Pohodou nepracuji, ale počáteční zůstatky banky a pokladny k 1.1.2011 snad půjdou zadat ručně i bez dokladu.

Offline

 

#11 2011-12-09 09:24:58

vanda.vp
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

"Způsob vedení DE pro účely daně z příjmů je zcela na poplatníkovi, stačí evidovat daňové příjmy a výdaje. Stav pokladny a bankovního účtu nemusí sledovat. Pokud vedete banku, tak je dobré mít kontrolu zůstatku. Řeším tak, že daňové příjmy a výdaje eviduji podle jednotlivých položek, soukromé příjmy a výdaje (pokud je jich hodně) sečtu a eviduji jen dvěma řádky jako příjmy a výdaje neovlivňující základ daně."
Dobrý den,
takže jestli jsem to dobře pochopila, tak stav zůstatku na BÚ, který mi generuje účetní program mě vůbec nemusí zajímat i když jsem tam v mínusu? Soukromý účet používám pro platby sociálního a zdravotního pojištění a pár faktur za rok, které v programu eviduji. Je to asi 6 položek měsíčně.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#12 2011-12-12 00:08:36

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Pokud vytisknete daňovou evidenci (pouze příjmy a výdaje bez sledování pokladní hotovosti a bankovního účtu), tak se nemusíte zajímat o zůstatek na BÚ.

Offline

 

#13 2012-04-25 10:33:02

deninek
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Dobrý den,

jsem OSVČ, plátce DPH, výdaje uplatňuji paušálem (60% - volná živnost). Prodávám zboží v ČR a SR a nepoužívám podnikatelské účty. Mohou mi ČR zákaznici platit na český osobní účet a Slováci na osobní účet manželky která má založený účet na Slovensku? Vedu DE a to jen příjmy a výpisy obou účtů mám, pro doložení příjmů pro FÚ. Stačí to takto, nebo bych musel být alespoň spolumajitelem slovenského účtu?

Díky za odpověď

Offline

 

#14 2012-04-27 23:06:54

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Podle mého názoru stačí účet manželky.

Offline

 

#15 2013-01-30 09:59:24

ivetreb
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Dobrý den,
vedu daňovou evidenci nejsem plátcem DPH.Prodala jsem auto které bylo v majetku polovinu zaplatila pojištovna/auto bylo nabourané na totalni odpis/-příjem ovlivnující ZD a vrak auta prodán na součástky -taktéž příjem ovlivňující ZD,poté jsem koupila nové-odpisy 5let. Doufám,že je to tak správně.A další otázka se kterou si nevím rady a nikde jsem nenašla odpověď:mám účet v Kč kde účtuji normálně do DE a ještě mám druhý účet vedený v EUR soukromý.Omylem jsem uhradila 3xPHM v Eurového účtu a nevím jak to zaúčtovat- dle paragonu od čerpací stanice nebo dle účtu kde je cena stržena v Eurech?

Offline

 

#16 2013-01-31 18:14:02

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Auta bych řešila stejně, jako Vy. Pokud prodané auto (vrak) ještě nebylo odepsané, tak zůstatková cena je daňovým výdajem. Pak je tu ještě varianta, při které před nehodou auto vyřadíte z OM a plnění od pojišťovny nezdaňujete (ale je to obcházení zákona).

PHM bych dala do pokladny a evidovala podle paragonu. Pokud by to případná kontrola požadovala, tak bych předložila výpis z eurového účtu, který potvrzuje, že jsem platila já.

Offline

 

#17 2013-12-06 16:02:00

guru
Člen/ka

Re: Osobní účet pro podnikání

Dobrý den,

když využívám osobní účet a chci vystavit fakturu s platbou předem, mám na faktuře uvést osobní účet, nebo stačí napsat emaile kam osoba má poslat peníze a v přiložené faktuře neuvádět číslo účtu.

Offline

 

#18 2013-12-06 17:09:16

Zdena
Moderátorka

Re: Osobní účet pro podnikání

Uveďte na fakturu osobní účet.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB