Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-04-03 15:39:05

Marie66
Člen/ka

Darování daru

Jsem v takové zvláštní situaci.
Před ČTYŘMI lety jsem darovala svobodné dceři nějaké pozemky (les, orná půda - žádný stavební pozemek)
a stala se tedy plátce daně z nemovitosti.
Jelikož došlo ke změně okolností, bude mi, stále svobodná, dcera pozemky bez jakýchkoliv zásahů a změn "darovat zpět" :-)

Od daně darovací jsme osvobozeni.

Domnívám se správně, když si myslím, že:
1. nebudeme platit  daň z převodu nemovitosti?
2. ani daň z příjmu, protože se jedná o NEÚPLATNÝ převod?
3.Vše bude zaevidováno na základě Přiznáni k dani z nemovitosti do 31.1.2013?

Moc děkuju za odpověď. Marie

Offline

 

#2 2012-04-04 17:48:01

Zdena
Moderátorka

Re: Darování daru

Domnívám se, že se domníváte správně:_)
1. daň se platí při ÚPLATNÉM převodu nemovitosti. Darování je bezúplatné, takže nebudete platit daň z převodu nemovitosti
2. dcera nebude platit daň z příjmů, neboť žádný příjem neměla. Vy sice přijmete dar, ale ten podléhá dani darovací (od které je osvobozen), nikoliv dani z příjmů (předpokládám, že nebude přijat v souvislosti s podnikáním)
3. bude zaevidováno na katastru nemovitostí na základě darovací smlouvy. Přiznání podáte do 31.1.2013. Jestli dcera nebude mít v územním obvodu správce daně už žádnou nemovitost, tak mu to musí písemně oznámit nejpozději do 31.1.2013.  Tuto povinnost ukládá ustanovení § 13a/8 zákona o dani z nemovitosti.

Offline

 

#3 2012-04-04 18:45:43

Marie66
Člen/ka

Re: Darování daru

Děkuji za vyčerpávající odpověď. (Nebudu využívat k podnikání, to ne :-) )

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB