Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-03-15 13:53:37

Kříž
Člen/ka

Co znamená "zařadit auto do OM" ?

Jsem důchodce s vedlejší činností jako OSVČ , neplátce DPH, nevedu účetnictví, pouze příjmy a výdaje. Mám  nové auto pořízené z předchozích úspor, které využívám k podnikání a rád bych jej zařadil do OM. Auto jsme pořídili jako SJM a je v evidenci vozidel zapsáno na mne,  fyzickou osobu. Pokud jej chci zařadit do OM stačí, když jej zapíši do inventární knihy a zvolím odpisy, nebo jej musím přehlásit  v evidenciv vozidel  jako firemní (IČO), případně provést i další operace, např. finanční?

Offline

 

#2 2012-03-15 14:48:51

Zdena
Moderátorka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

K zařazení auta do OM stačí, když je zapíšete do inventární knihy. Přepis v technickém průkazu není nutný. Nemusíte provádět žádné další operace.

Upozorňuji, že auto, které bylo zařazeno do obchodního majetku, musíte sledovat ještě 5 let po jeho vyřazení z OM. Pokud byste v tomto období po vyřazení auto prodal, pak příjem z prodeje bude podléhat dani z příjmů.

Offline

 

#3 2012-03-16 08:58:20

sanjasin
Člen/ka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

Zdena napsal(a):

K zařazení auta do OM stačí, když je zapíšete do inventární knihy. Přepis v technickém průkazu není nutný. Nemusíte provádět žádné další operace.

Upozorňuji, že auto, které bylo zařazeno do obchodního majetku, musíte sledovat ještě 5 let po jeho vyřazení z OM. Pokud byste v tomto období po vyřazení auto prodal, pak příjem z prodeje bude podléhat dani z příjmů.

Toto platí i u ojetého auta, které mám v osobním vlastnictví, používám k podnikání, mám v OM, ale neuplatňuji na něj odpisy, ani odpočet dph při pořízení? Děkuji

Pokud se ptáte na pětiletou lhůtu od vyřazení z OM, tak ano.

Offline

 

#4 2012-03-16 16:03:59

Kříž
Člen/ka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

Velice děkuji za vyjádření, které je pro mne vítané neboť stejný názor mám i já ale při neformální diskusi s kolegy podnikateli k němu byly pochybnosti.

Offline

 

#5 2012-03-29 12:36:10

Pampeliška
Člen/ka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

Dobrý den,
řeším situaci.........na auto chci uplatňovat paušál, dále odpočet DPH z lístků za benzin, nechci odepisovat.
Je to možné u auta nezařazeného do OM?
Je rozdíl jen v tom, že když dám do majetku, mohu přidat do nákladů navíc jen opravy a odpisy, jinak z toho žádná jiná výhoda nevyplívá?
Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#6 2012-03-29 13:35:26

jaromira
Člen/ka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

I u auta nezařazeného do OM lze nárokovat odpočet  DPH z nakoupených PHM prokázaných daňovými doklady a účelem využití pro "zdanitelnou
ekonomickou činnost " -  kniha jízd .

Offline

 

#7 2012-03-29 14:53:58

Pampeliška
Člen/ka

Re: Co znamená "zařadit auto do OM" ?

A pokud auto z os.vlastnictví zařadím do OM za cenu 40000,-, stačí jen založit kartu majetku jako drobný maj. a víc nic? Žádný nákup, výdej z pokladny apod?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB