Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-09 16:53:46

Keert
Člen/ka

Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den,

V příloze 1 daňového přiznání na druhé stránce hned ta první část C - Údaje o podnikání.........

Datum zahájení činnosti je jasné. :) Ale počet měsíců činnosti se bere celkem? Nebo v tom konkrétním roce? Mám stažený nějaký interaktivní formulář a automaticky mi to tam hází 12 měsíců.

Podnikat jsem začal 15.10.2009.

A ještě se zeptám...kladné úroky z banky (každý měsíc něco naskočí na účtu navíc jako úrok) se dávají do příjmu z kapitálu že?

Díky za radu.

Editoval Keert (2011-02-09 16:55:38)

Offline

 

#2 2011-02-09 19:21:59

dagis
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

pane Keert, tak jak píšete v příloze č. 1 -údaje o podnikání se zapisují jenom údaje, které se uskutečnily v roce 2010, to znamená, že nemáte uvádět údaje o skutečnostech , které vznikly před 1.1.2010 ( citace z pokynů přílohy č.1)

kladné úroky z banky   uvádíte v řádku 38 DPFO jako dílčí základ daně z kapitálového majetku podle §8

Offline

 

#3 2011-02-14 12:55:29

Keert
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den. Děkuji za informace.

Chtěl bych se ještě zeptat na jednu věc....pokud uplatňuji výdaje paušálem a výjde mi ta částka (60%) včetně haléřových čísel....můžu to v té příloze 1, řádek 102 zaokrouhlit na celé koruny? V pokynech stojí tohle:

"Částky uveďte v celých Kč. Číselné hodnoty počítané v průběhu výpočtu daňové povinnosti jsou ukazateli ve smyslu
ustanovení § 146 daňového řádu a jejich zaokrouhlení se provádí s přesností na dvě desetinná místa. Postupné zaokrouhlování
ve dvou nebo více stupních je nepřípustné."

Ovšem jestli je to už průběh výpočtu to bohužel nevím.

To stejné je i v přehledech pro pojišťovny.

Díky za pomoc.

Editoval Keert (2011-02-14 12:59:55)

Offline

 

#4 2011-02-14 22:07:30

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Výdaje zaokrouhlete matematicky (do padesátníku dolů, padesátník a více nahoru) na celé koruny. Nejde o ukazatele.

Offline

 

#5 2011-07-21 18:31:46

paf
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz k tomuto tématu

nejsem plátce, vedu DE.

Mám podnikatelský účet, připisují se mi každý měsíc kladné úroky v řádu haléřů - předpokládám, že se jedná o ten výnos z kapitálového majetku? Jak toto mám zaevidovat do daňové evidence aby mi pak seděl zůstatek na účtě v DE?

Ještě jedna otázka z jiné oblasti: Když mám vlastní e-shop, můžu být zaměstnaná u zaměstnavatele taky jako správce jeho e-shopu stačí k tomu třeba jen jeho souhlas - či písemný?

Moc děkuji za odpovědi.

Offline

 

#6 2011-07-25 22:19:19

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Nezdaněný úrok z běžného účtu eviduji jako příjem bez vlivu na základ daně pod zkratkou PKM (příjem z kapitálového majetku). Úroky za celý rok pak uvádím na řádku 38 daňového přiznání. Vstupují pouze do výpočtu daně z příjmů, nezapočítávají se do výpočtu pojistného na ZP a SP.

Zaměstnavatel má stejný předmět činnosti (maloobchod, velkoobchod), podle ustanovení § 304 zákoníku práce byste měla mít jeho písemný souhlas s vedlejší činností.

Offline

 

#7 2011-07-27 09:04:27

paf
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den,

ještě doplnění: takže když jsem dříve měla soukromý účet, bylo správně, když jsem tento kladný úrok dávala do nedaňových příjmů a v DP jsem nic neřešila a teď, když mám podnikatelský účet, tak v DE to budu dávat také do nedaňových příjmů a na konci roku to sečtu a zapíši jen do toho řádku 38 DP? Pochopila jsem to dobře?

Děkuji za odpověď

Offline

 

#8 2011-07-27 23:36:48

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Ano, pochopila jste to dobře. Úroky ze soukromého účtu zdaní banka, dál se o ně nestaráte, ani je neuvádíte v daňovém přiznání. Úroky z běžného účtu banka připisuje nezdaněné. Nejsou to příjmy z podnikání, proto jsou v peněžním deníku vedené jako nedaňové, aby neovlivnily základ daně podle § 7 ZDP, nýbrž příjmy z kapitálového majetku (příjmy podle § 8 ZDP), které se zapisují do řádku 38 přiznání.

Offline

 

#9 2011-07-29 13:08:33

paf
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

A ještě jeden dotaz ohledně těch souhlasů od zaměstnavatelů,

naskytla se mi příležitost pracovat v supermarketu ještě přesně nevím na jaké pozici a co konkrétně budu dělat (to původní - správce jiného e-shopu padlo), zároveň bych chtěla provozovat e-shop jako OSVČ na vedlejší činnost - v tomto případě budu také potřebovat souhlas zaměstnavatele, že můžu provozovat jako OSVČ vedl. vlastní e-shop? Jsou na to případně nějaké formuláře nebo to má k dispozici zaměstnavatel a nebo si to předepíšu sama a dám mu to potvrdit?

Ještě jedna věc: budu se stěhovat do bytu, který kupují rodiče, já ten byt budu užívat, bude tam moje trvalé bydliště, potřebuji jejich souhlas s užíváním bytu pro podnikatelské účely e-shop? Je to někde předepsané jak to má vypadat nebo si to také můžu napsat sama a nechat jen podepsat bez nějakého ověřování?

Děkuji za vyčerpávající odpovědi :-)

Offline

 

#10 2011-07-31 22:52:03

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Je jedno, co budete v supermarketu dělat. Předmětem Vaší činnosti je velkoobchod a maloobchod, předmětem činnosti supermarketu je též velkoobchod a maloobchod, takže byste měla mít souhlas zaměstnavatele s vedlejší činností. Žádné oficiální formuláře nejsou, možná má provozovatel supermarketu své vlastní, jinak stačí napsat jednou větou žádost o vyslovení souhlasu a nechat potvrdit od zaměstnavatele.

Pokud posíláte zboží poštou a při osobním odběru předáváte zboží mimo byt (třeba před domem), tak nemusíte mít provozovnu, tím pádem ani nemusíte mít souhlas majitele bytu s umístěním provozovny. Pokud budete mít v bytě trvalé bydliště, tak nechejte na ŽÚ zapsat novou adresu jako místo podnikání.

Offline

 

#11 2012-02-25 17:51:35

paf
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den,

k výše zmiňovanému zaokrouhlování: u úroků z banky mi vyšla celková částka jen 0,17 Kč, mám tedy do kolonky kapitálového majetku uvést 0,-Kč? A jak již psal pán výše ohledně zaokrouhlování u příjmů a výdajů z podnikání, když vedu DE, píši tam také do jednotlivých kolonek jen celé částky zaokrouhlené matematicky?

Děkuji

Offline

 

#12 2012-02-28 00:19:33

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Do příjmů z kapitálového majetku bych dala nulu. Do daňové evidence se zapisují částky nezaokrouhlené, zaokrouhluje se až celková částka, kterou uvádíte do daňového přiznání.

Offline

 

#13 2012-03-03 21:42:31

mihamau
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den, ještě by mě zajímalo toto: manžel má pouze soukromý účet, na který mu chodí veškeré příjmy, ale odchází i platby "nepodnikatelského" charakteru. Do DP ř. 38 neuvádím žádné úroky z měsíčních výpisů, že? A může mít soukromý účet, když podniká, nebo je nutné si založit podnikatelský účet? Děkuji.

Offline

 

#14 2012-03-04 00:10:54

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Jestliže má manžel soukromý účet, tak mu banka připisuje úroky již zdaněné, které se do daňového přiznání neuvádějí. Pokud to bance nevadí tak může používat soukromý účet i pro podnikání. Finančnímu úřadu je to jedno.

Offline

 

#15 2012-03-13 01:46:50

RosárieS
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den,
jen mi není jasné, zda-li připsané úroky z podnikatelského bankovního účtu (např. ve výši 0,01 Kč) jsou nebo nejsou součástí celkových příjmů FO v příloze č.1 řádek č. 101???

Z předešlých diskuzí již chápu, že se ale uvádějí jako "dílčí základ daně z kapitálového majetku..."

A ještě jedna otázka - když mám po roce podnikání daňovou ztrátu, tak žádnou daň z příjmu neplatím? Na řádku č. 42 ("Základ daně") mám tedy proškrtlé políčko, zato na řádku 61 ("Daňová ztráta - zaokrouhlená na celé Kč, bez znaménka mínus") mám určitou částku, kterou jsem ve ztrátě, ale bez znaménka mínus?

Předem děkuji za ospověď.

Offline

 

#16 2012-03-13 08:02:18

jaromira
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Ano, úroky z podnikatelského účtu  = § 8 ZDP = ř.38 DAP

Daňová ztráta = ř.42 a ř.61 = ano, přesně tak, jak píšete

Offline

 

#17 2012-03-13 11:44:29

RosárieS
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Díky za odpověď.
Ještě se zeptám na otázku, které jste si v předchozí otázce asi nevšimla. Připsané úroky z podnikatelského bankovního účtu (např. ve výši 0,01 Kč) jsou nebo nejsou součástí celkových příjmů FO v příloze č.1 řádek č. 101???

Díky...

Offline

 

#18 2012-03-13 17:19:06

jaromira
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Nejsou součástí příjmů dle §7 - příloha č.1, uvedete je jen v řádku 38 DAP

Offline

 

#19 2012-03-13 20:41:32

RosárieS
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Děkuji Jaromíro za odpověď.

Ještě jsem narazila při vyplňování na jednu věc v příloze č. 1 část D - "tabulka pro poplatníky, kteří vedou daňovou evidenci podle §7B zákona". Konkrétně u "Pohledávek včetně poskytnutých úvěrů a půjček" - patří tam částky za faktury, které byly vystaveny v účtovacím období a nebyly do 31.12. splaceny?

Mám dvě faktury obě vystavené v prosinci 2011, jedna měla datum splatnosti do konce 31.12. 2011 a nebyla do konce roku splacena a druha měla datum splatnosti do 9.1. 2012 a do te doby splacena byla. Patří tam obě dve nebo jen ta první faktura (tedy odpovidajici castka)

Děkuji

Offline

 

#20 2012-03-13 22:04:05

Zdena
Moderátorka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Patří tam faktury, které k 31. 12. 2011 nebyly zaplaceny.

Offline

 

#21 2012-03-16 11:35:01

RosárieS
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat na přílohu č. 1 doplňující údaje na straně 1: B.druh činnosti - vyplňuji celý tento řádek pokud neuplatňují % výdaje z příjmu???
Děkuji

Offline

 

#22 2012-03-16 12:19:50

JANAA
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Dobrý den, vyplníte jen název činnosti, ostatní kolonky nechte prázdné. Jana

Offline

 

#23 2012-03-19 15:19:13

RosárieS
Člen/ka

Re: Příloha 1 - daňové přiznání

Děkuji Vám Jano...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB