Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-03-12 09:40:57

Pampeliška
Člen/ka

Nedobytné pohledávky v DE

Dobrý den,
prosím o radu...................máme v daňové evidenci asi 12 faktur (pohledávek) za období od r.2006 do r.2008. Faktury nebudou již nikdy proplaceny, firma již neexistuje. Jsou to nedobytné pohledávky? A jak se jich prosím zbavit v daň.evidenci. Právě při přechodu na výdaje paušálem bychom z nich museli v dodat.DP platit daň a přitom penízky už nikdy nepřijdou.
Předem moc moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2012-03-12 09:52:30

Marie66
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

Je to přesně tak, jak píšete. V DE se pohledávek nezbavíte.
Při přechodu na výdaje %, při přechodu na vedení účetnictví, pří ukončení činnosti - ve všech případech musíte provést úpravu základu daně a odvést dan.

Offline

 

#3 2012-03-12 10:04:42

Pampeliška
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

Paní Marie,
velmi děkuji za bleskovou odpověď, i když mě nepotěšila. :-)
Částka mi tedy bude stále figurovat mezi pohledávkami a při jakékoli změně budu nucena zdanit.
Ještě jednou děkuji!

Offline

 

#4 2012-03-12 10:46:25

Marie66
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

Bohužel, pohledávky z let 2006-2008 jsou, nebou brzy budou promlčené, pokud jste nepodnikli žádné kroky k jejich vymožení.
(Já jsem v DE na pohledávku ve výši několika set korun vypsala pokladní doklad a zahrnula do pokladny. Zbavila jsem se pohledávky. Vím, že to není zcela OK, ale záleží na konkrétní OSVC. A Fú dostal svoje. :-)  )

Offline

 

#5 2012-03-12 10:53:53

Pampeliška
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

U nás bohužel součet faktur činí asi 100 000,- :-(
Jak byste to tedy prosím řešila Vy? Nechala dál v evidenci pohledávek a nic nedělala nebo dala do příjmu a tím se sice pohledávky zbavila, ale zároveň zdanila. (což se nám samozřejmě nechce)
Je to nespravedlivé. Už tak jsme přišli o peníze za nákup zboží, který jsme firmě doručili. A teď ještě budu danit příjem, který nikdy neproběhl. Chjo.

Offline

 

#6 2012-03-12 11:05:57

Marie66
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

V takovém případě, pokud nechcete přecházet na paušál, bych to zatím nechala tak.
Budiž Vám jedinou útěchou, že peníze za nákup zboží jste si dali do nákladů :-).
Věřte mi, že moc dobře vím, jaké to je.

Offline

 

#7 2012-03-12 15:18:08

Pampeliška
Člen/ka

Re: Nedobytné pohledávky v DE

Původně jsme právě přejít chtěli, ale pak při propočtu dodaňování všech pohledávek (i těch nedobytných) se nám to nevyplatí.
Paní Marie, ještě jednou díky za odpovědi a za Váš čas. Jste zlatá :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB