Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-03-02 21:19:34

Kidney
Člen/ka

Daň z klinické lékové studie

Pracuji jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr v malém zdravotnickém zařízení. Mimo tohoto zaměstnání se účastním provádění klinických lékových studií pro různé farmaceutické firmy na základě dvoustranných smluvních vztahů. Nevlastním živnostenský list na tuto činnost. Příjmy z těchto činností přesahují 20 000 Kč/rok.
Při zahajování těchto aktivit mi daňový poradce doporučil, že mám tyto příjmy uvádět jako ostatní příjmy podle paragrafu 10 daně z příjmu fyzických osob, což jsem v uplynulých letech dělal s tím, že je jedná o činnost víceméně nepravidelnou, náhodnou. Stejný názor na věc jsem našel u jiného daňového poradce v rámci internetové poradny, jiný poradce však na internetu uvádí, že tyto příjmy by se měly danit podle paragrafu 7 zákona s tím, že by současně bylo možno uplatnit paušální daňový odpočet 40%. Který z těchto postupů je správný? Je to možné danit podle par. 7, i když nemám živnostenský list? Vztahovalo by se na tuto činnost označení  "příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů" nebo  "příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů"?

Jaký postup byste mi doporučovali do budoucna? Založit si živnostenský list na "zpracování odborných posudků a studií" jako vedlejší činnost při hlavním zaměstnaneckém poměru?

Offline

 

#2 2012-03-02 22:58:27

Lenka.muf
Člen/ka

Re: Daň z klinické lékové studie

Dobrý den, myslím si, že jste sám uvedl všechny Vaše možnosti:

1. dál přiznat vaše příjmy (pokud jsou vyšší než 20000 ročně) podle §10, kde si můžete uplatnit jen výdaje prokazatelně vynaložené na zajištění příjmů.

2. nebo podle §7 příjmy z jiného povolání podle zvláštních předpisů, uplatnit si paušální výdaje 40%, zaplatit soc. a zdr. poj. z vykázaných příjmů.

3.nebo udělat si ŽL přiznat příjmy podle §7, tam si můžete uplatnit výdaje paušálem 60%, a zase zaplatit soc. a zdr. poj. z vedlejší činnosti

Záleží také na tom o jak vysoké příjmy se jedná, ale podle mého názoru by varianta 3. byla nejvýhodnější.
Lenka

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB