Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-07-08 15:25:56

Roman
Host

Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Dobrý den,
> chci si založit živnost;
- jsem student
- mám možnost pracovat
        - buďto na Dohodu o provedení práce (bude mi strženo 15 % ze zisku a o nic víc se nestarám)
        - nebo na Živnostenský list
- a ptám se, co je pro studenta výhodnější?
- podotýkám, že budu pracovat přes internet, výdaje mít žádné (krom svého času a elektřiny na provoz pc) nebudu

> Co jsem zatím zjistil:
Při ŽL se strhává ze zisku:
- zdravotní ... 6,75 %
- daň ... 15 %
- sociální ... 14,8 %

Naproti tomu jsou odečitatelné položky snižující mi - daň ?
- sleva na poplatníka 24 840 Kč / rok
- sleva na studenta 4 020 Kč / rok

PŘÍKLAD: Pokud tomu dobře rozumím; dejme tomu že budu mít za rok 2008 zisk 50 000:
(tím pádem budu v daňovém přiznání do března 09 muset zaplatit:)
- zdravotní ... 3 375 Kč
- daň ... 7 500 Kč
- sociální ... 7 400 Kč
____________________________
Zisk (50 000) - {pojistné,daň, pojištění (18275) - odečitatelné položky (24 840+4020)} =
50000 - 0 = zbyde mi 50 000 čistého (tj. nic nezaplatím na dani, pojištění ani zdravotním)

Nebo se toto vztahuje jen na daň (15 %) - tím pádem bych zde neplatil žádnou daň; nicméně zdravotní a sociální bych platil v plné výši?? (tj. přišel bych o 21,55% ze zisku?)



Předem děkuji za pomoc,
Roman

PS: Snažil jsem se najít vše co šlo sám, dokonce byl i na ŽÚ, kde ale "vůbec nevěděli jak to student s živností má"...
Myslím že když se tento dotaz upraví do správných údajů a i s tím příkladem publikuje na Vašem webu, pomůže hodně mladým lidem.

 

#2 2008-07-10 13:31:36

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Dohoda o provedení práce:
nepodléhá odvodům zdravotního, ani sociálního pojištění. Pokud podepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani, pak si uplatníte slevy na poplatníka i na studenta, daň z příjmů může být nulová a nebude vám strženo nic. Případně bude odvedena záloha, kterou si můžete po skončení roku vyúčtovat, záleží na výši odměny v měsíci její výplaty. Podrobněji jsem odpovídala zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=614

Živnostenský list:
Při ročním zisku ( tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji) ve výši 50 tis. Kč nebudete platit daň z příjmů, neboť vypočtenou daň bohatě pokryje sleva na poplatníka. Pojistné zdravotní bude ve výši 3.375,- Kč, jak jste uvedl. U sociálního pojištění bude hrát roli počet měsíců podnikání. Při celoročním podnikání se vejdete průměrným měsíčním příjmem pod hranici 4.312,- Kč a nevznikne vám povinná účast na pojištění. Pokud byste podnikal například je půl roku, pak zaplatíte pojistné ve výši 7.400,- Kč.
Pokud jste ziskem za rok myslel příjem z podnikání (aby bylo možné srovnat s odměnou za DoPP), pak si k tomuto příjmu můžete uplatnit výdaje ve výši 50%, tedy 25 tis. Kč. Daň z příjmů bude opět nulová, ZP 1.688,- Kč, povinnost platit SP opět podle počtu měsíců podnikání.

Dle mého názoru je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce.

Offline

 

#3 2008-09-03 13:02:41

vladka
Host

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Dobrý den ráda bych se zeptala k tomuto tématu.Manžel je živnostník a ještě by chtěl dělat jedno zaměstnání a nabízejí mu dohodu o provedení práce.Chtěla bych se zeptat jak se to s tím dá skloubit.Jaký to má vliv na odvody a na danění té dohody,když už odvádí normální odvody soc,zdrav a daně k živnosti???? Předem děkuji za odpově´D

 

#4 2008-09-03 23:58:45

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Z dohod o provedení práce se zdravotní, ani sociální pojištění neodvádí, takže příjmy z DoPP nemají žádný vliv na výši pojistného.
Způsob zdanění bude závislý jednak na výši odměny, která bude manželovi zúčtována k výplatě v příslušném měsíci a jednak na tom, zda u zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani (růžový dvoulist).
Při podepsaném prohlášení budou odměny bez ohledu na jejich výši zdaněny zálohovou daní. Manžel si příští rok vyžádá od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách za rok 2008 a tyto příjmy uvede do svého daňového přiznání - bude se jednat o příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP.
Při nepodepsaném prohlášení mu budou příjmy do výše 5.000,- Kč měsíčně zdaněny srážkovou daní, kterou odvede zaměstnavatel a manžel už je nebude nikde uvádět. Při měsíční odměně vyšší, než 5 tis. Kč, bude manželovi sražena zálohová daň a tyto příjmy bude manžel uvádět ve svém daňovém přiznání.

Offline

 

#5 2009-02-12 21:02:13

webi
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Dobrý den, mám obdobný dotaz. Jsem na RD, pracuji na DoPP a momentálně se chystám založit si ŽL (kvůli svému podnikání v jiném oboru než DoPP). Dá se obecně říct co by bylo pro mě výhodnější: 1. založit si ŽL i na práci, kteoru vykonávám jako DoPP a fakturovat jednotlivé částky, nebo 2. založit si ŽL jenom pro "svoje" podnikání a u zaměstnavatele pracovat na DoPP a podepisovat růžový papír nebo 3. to samé jako bod 2, akorát s nepodepsaným růžovým papírem? Na DoPP mám příjem cca. jednou za 2-3 měsíce a nepřesáhne 5.000, na podnikání předpokládám, že by byl zisk velmi nízky, jenom přivydělání, cca. do 1.000 měsičně. Děkuji za radu.

Offline

 

#6 2009-02-15 11:43:10

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Podle mého názoru bude nejšikovnější varianta č. 2. Příjem z dohody bude zdaněn zálohovou daní, takže si ji budete moci vyúčtovat ve svém daňovém přiznání, které budete zpracovávat jako OSVČ. Varianta č, 1 je nevýhodná v tom, že kdybyste práci fakturovala, tak z těchto příjmů budete platit pojistné, kdežto DoPP nepodléhá povinným odvodům pojistného. U varianty č.3 byste přišla o možnost vyúčtovat sražené zálohy na daň.

Offline

 

#7 2009-02-15 19:20:20

webi
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Děkuji moc za radu, váš web je super :) Webi

Offline

 

#8 2009-03-21 22:35:58

webi
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Dobrý den, obracím se znovu k Vám o radu. již jsem si založila ŽL, jsem pořád na RD a občas mám přívydělek na DoPP. Bavily jsme se minule, že je výhodné podepisovat růžový papír, abych si mohla vyúčtovat sraženou daň. Zajímalo by mě, jak se příjme DoPP zanese pak do mého daňového přiznání. Nerada bych, aby se mě tím pádem o hodně navýšil zisk a musela bych pak platit navíc sociální pojištění, pokud bych překročila danou hranici (tuším je to kolem 50.000 ročně). Nebo se takto příjem na DoPP nezahrnuje? Doufám, že jsem to popsala srozumitelně.

Offline

 

#9 2009-03-23 23:15:41

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Příjem za DoPP (jde o zpříjem ze závislé činnosti) budete přiznávat odděleně od příjmu z podnikání (příjem ze samostatné činnosti) a nebude mít žádný vliv na váš zisk, ani na zdravotní a sociální pojištění.

Zaměstnavatel vám po skončení roku vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje zapíšete jen do daňového přiznání - jaký jste měla za rok příjem ze závislé činnosti a kolik vám srazili na zálohách. Tím to skončí:-)

Příjmy z podnikání se uvádějí v jiných částech daňového přiznání. Tyto příjmy a výdaje (u sociálního pojistného to bude základ daně) pak uvedete též do přehledů o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ.

Offline

 

#10 2009-03-23 23:20:05

webi
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

TAk to je super informace. Děkuji moc. Zuzana

Offline

 

#11 2009-03-24 19:22:54

webi
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Zdeni, ještě poslední věc. Těch 24.000 za poplatníka se pak bude odečítavat z příjmu OSVČ? A co úroky z úvěrů a život. pojištění....lze různě odečítat (buď OSVČ nebo DoPP), tak, abych si co nejvíce snížila daně? Děkuji Zuzana

Offline

 

#12 2009-03-24 23:07:47

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Napřed sečtete základy daně ze všech druhů příjmů (živnost, DoPP, pronájem, kapitálový majetek), pak teprve uplatňujete nezdanitelné části základu daně (úroky, životko, penzijko, dary ..). Z takto sníženého základu vypočítáte daň, ke které uplatníte slevy - na poplatníka, na studium, na vyživovaného potomka .... tím si co nejvíce snížíte daně:-)

Offline

 

#13 2009-08-05 12:14:10

Ivanna
Člen/ka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

Můžete mi, prosím, poradit, za jakých podmínek může zaměstnavatel zaměstnat na dohodu o provedení práce osobu ve věku 15-17 let a co je k tomu potřeba (např. zda je nutný podpis zákonného zástupce atd.). Děkuji

Offline

 

#14 2009-08-09 22:30:59

Zdena
Moderátorka

Re: Student: Dohoda o provedení práce vs Živnostenstký list

DoPP je možné uzavřít nejdříve dnem, kdy dítko dosáhne 15 let věku a zároveň musí mít ukončenou povinnou školní docházku ( § 6 ZP) + zákaz práce mladistvých  (§ 2/6 ZP). Délka směny nesmí u zaměstnance mladšího 18 let přesáhnout 8 hodin denně, týdenní pracovní doba max. 40 hodin. Podpis zákonného zástupce není třeba, při splnění podmínky věku a ukončené školní docházky má podle zákoníku práce mladistvý způsobilost k právním úkonům.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB