Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-07-03 20:21:00

liška
Host

ŽL od 1.7.

Dobrý den,prosím o radu od 1.7.stačí pro zřízení internetového obchodu: ŽL živnost volná č.48 velkoobchod a maloobchod?
Děkuji za odpověď.

 

#2 2008-07-04 10:16:58

Zdena
Moderátorka

Re: ŽL od 1.7.

Ano.

Offline

 

#3 2008-07-10 15:17:41

Kamil
Host

Re: ŽL od 1.7.

Dobrý den,

dokončil jsem studium na VŠ a chtěl bych začít vytvářet a prodávat svůj software (jako hlavní činnost). Myslíte si, že je lepší pořídit si živnostenský list nebo danou činnost uvádět jako autorský honorář v §7 (nevím zda to jde, když bych tuto činnost vykonával soustavně). V případě §7 je možné uplatňovat paušální výdaje ve výši 40 %, v případě ŽL 50 % jestli to dobře chápu (pokud nebudu vést daňovou evidenci). Je tedy rozumnější pořídit si ŽL? A jaká činnost by to měla přesně být? A pokud jsem v min. roce měl příjem právě v §7 a uplatnil na něj 40 % výdaj a byl jsem student - vznikl mi určitý vyměřovací základ na zdravotním (musel jsem ho zaplatit)...Ovlivní mi tento vyměřovací základ další výši záloh při podnikání?

Děkuji moc.

 

#4 2008-08-01 22:35:51

Zdena
Moderátorka

Re: ŽL od 1.7.

Myslím si, že bude na místě pořídit si živnostenský list. Činnost budete vykonávat soustavně, samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku a tím naplníte znaky živnostenského podnikání. Stejně potřebujete nějak vyřešit své zdravotní a sociální pojištění.
Zdravotní pojištění by za vás platil stát ještě měsíc poté, co jste řádně ukončil studium VŠ, za předpokladu, že byste celý tento následující měsíc nebyl výdělečně činný. Obávám se ale, že pokud jste podával své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2007, tak na vás automaticky hledí jako na výdělečně činného. Pokud jste dělal státnice v červnu, tak byste od července měl platit ZP v minimální výši 1.456,- Kč. Určitě se co nejrychleji spojte se ZP a ověřte si, jaké máte vůči ní povinnosti.
Sociální pojištění - pokud byste považoval svoji činnost za nesoustavnou a nevyřídil jste si ŽL, pak byste nebyl povinen platit SP. Zvažte ale rizika takového postupu. Může vám pak například chybět pojištěná doba pro případ invalidity - více na těchto stránkách zde: http://www.duchody-duchodci.cz/doba-poj … duchod.php
nebo vám - při neúspěchu podnikání - nevznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud se rozhodnete pro ŽL, pak by se jednalo živnost volnou, obor č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály.

K příjmům z této živnosti můžete uplatnit výdaje ve výši 50%.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB