Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DZP a přenesení datové povinnosti

#1 2012-02-03 00:09:33

Kamilka
Člen/ka

DZP a přenesení datové povinnosti

Dobrý večer, paní Zdeno.
1) Chtěla jsem se zeptat na DZP u přijatých faktur. Pokud přijmu fakturu, dám datum zd.plnění den, kdy jsem ji skutečně přijala. Pokud ale přijmu fakturu s přenesením daně, dávám tam DZP které je na faktuře. Je to tak ?
2) Normální faktury mohu zaúčtovat i následující daň.období ale co s fakturou, která má přen.daň.plnění a já ji obdržím pozdě, až po podání přizn. k DPH? Musím dělat opravné přiznání? Pěkně se v tom motám a myslím, že nejsem sama. Děkuji Kamila

Offline

 

#2 2012-02-03 08:25:12

jaromira
Člen/ka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

1)  ano, je to tak, jak píšete

2)  dodatečné přiznání

Offline

 

#3 2012-02-03 08:49:43

jaromira
Člen/ka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

Dotaz byl směrován na paní Zdenu, ale snad potvrdí moji odpověď.

Offline

 

#4 2012-02-03 10:26:04

simmka
Člen/ka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

Dobrý den,
jsme stavební firma (plátce DPH) a bude provádět stavební práce pro jinou stavební firmu (plátce DPH) na budově, kterou zmíněná firma vlastní a sídlí v ní, lez to považovat za ekonomickou činnosti a tudíž vznikla tu povinnost přenesení daňové povinnosti?
Dále jsem se dočetla, že formulář související s přenesenou daňovou povinností je nutné odeslat pouze v elektronické formě? Je to pravda, musím si kvůli tomu datovou schránku?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#5 2012-02-03 10:49:18

jaromira
Člen/ka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

Podle mě se jedná o RPDP.

Datovou schránku zřizovat nemusíte, evidenci lze vyplnit  pomocí aplikace EPO, odeslat, vytisknout potvrzení, tzv. "E-tiskopis", které     podepíšete a do 5 dnů doručíte na FÚ.


  Aplikace je dostupná na stránce Daňového portálu.

Offline

 

#6 2012-02-03 11:08:06

simmka
Člen/ka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

Děkuji moc jste mi pomohla :-)

ale ještě to upřesním, co jsem zjistila, ta budova je majetkem firmy, ale nesídlí tam, jedná se rodinný dům, kde bydlí jednatel firmy. Nevím, zda firmě platí nájem, jestli je to teda rozhodující. Ale, když je to v majetku firmy, tak snad by to mohla být RPDP.

Offline

 

#7 2012-02-03 11:10:20

Zdena
Moderátorka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

Kamilka napsal(a):

Dobrý večer, paní Zdeno.
1) Chtěla jsem se zeptat na DZP u přijatých faktur. Pokud přijmu fakturu, dám datum zd.plnění den, kdy jsem ji skutečně přijala. Pokud ale přijmu fakturu s přenesením daně, dávám tam DZP které je na faktuře. Je to tak ?
2) Normální faktury mohu zaúčtovat i následující daň.období ale co s fakturou, která má přen.daň.plnění a já ji obdržím pozdě, až po podání přizn. k DPH? Musím dělat opravné přiznání? Pěkně se v tom motám a myslím, že nejsem sama. Děkuji Kamila

Mám stejný názor, jako paní Jaromíra.

1) Ano, podle ustanovení § 92a/1 ZDPH: (1) V režimu přenesení daňové povinnosti je plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněno, povinen přiznat a zaplatit daň KE DNI USKUTEČNĚNÍ ZDANITELNÉHO PLNĚNÍ.

2) Pokud obdržíte fakturu pozdě, tak budete muset podat opravné (pokud jste podali přiznání před termínem) nebo dodatečné přiznání (po termínu) k DPH + výpis z evidence.

Offline

 

#8 2012-02-03 11:15:05

Zdena
Moderátorka

Re: DZP a přenesení datové povinnosti

simmka napsal(a):

Děkuji moc jste mi pomohla :-)

ale ještě to upřesním, co jsem zjistila, ta budova je majetkem firmy, ale nesídlí tam, jedná se rodinný dům, kde bydlí jednatel firmy. Nevím, zda firmě platí nájem, jestli je to teda rozhodující. Ale, když je to v majetku firmy, tak snad by to mohla být RPDP.

Jestliže se jedná o právnickou osobu, která je plátcem DPH (opravu vlastní nemovitosti si objednala firma, která poskytla své DIČ), tak bych  asi vůbec nezkoumala, co se v domě děje, a uplatnila RPDP.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DZP a přenesení datové povinnosti

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB