Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-01-22 23:07:22

Lucie02
Člen/ka

Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Dobrý den, Měla bych otázku k výši stravného pro naše zaměstnance a současně pro nás, jako OSVČ. Minimální sazba pro zaměstnance je pro r 2012 při cestě 5 až 12 hod 64 Kč. Můžeme dávat i více, ale pouze 64 Kč je daňově uznatelných, chápu to správně?
Pro OSVČ je to totožné, nebo tam jsou jiná omezení? Nějak se nemohu srovnat s informacemi z http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady-stravne.php.
Z kratších tras do 12 hod nelze pro OSVČ poskytnout nic? U delších tras (12 - 18 hod) lze u OSVČ uplatnit daňově celých 116 Kč a pro zaměstnance jen dolní hranice 96 Kč?
Děkuji za vysvětlení. Opravdu se v tom ztrácím.
Lucie

Offline

 

#2 2012-01-23 16:37:20

Zdena
Moderátorka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Zaměstnanci: (prac. cesta 5 až 12hodin, nebylo bezplatně poskytnuto žádné jídlo) musejí dostat NEJMÉNĚ dolní limit 64,- Kč. Zaměstnavatel ale může před vysláním zaměstnance určit stravné jakkoliv vyšší, třeba 1.000,- Kč.  Ovšem částka, která přesáhne horní limit stravného 76,- Kč, podléhá dani z příjmů a odvodům na ZP a SP. Daňová uznatelnost stravného, které se pohybuje mezi dolním a horním limitem by podle mého názoru měla být podložena vnitřní směrnicí, kolektivní smlouvou nebo jakýmkoliv jiným ujednáním se zaměstnancem. Nad horní limit je to samozřejmostí.

OSVČ: při tuzemských cestách má nárok na stravné až z delších tras nad 12 hodin. Daňově může uplatnit celých 112,- Kč.

Offline

 

#3 2012-01-23 18:34:10

Lucie02
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Mnohokrát děkuji za odpověď.
ještě bych Vás poprosila o upřesnění. Čili pro zaměstnance v podnikatelské sféře existuje také rozmezí? domnívala jsem se, že pouze dolní hranice a že pro státní sféru je rozmezí, viz.

"Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné podle §  163 odst. 1 zákoníku práce nejméně ve výši:

?64 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
?96 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
?151 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné podle §  176 odst. 1  zákoníku práce (státní sféra) ve výši:

?64 Kč až 76 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
?96 Kč až 116 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
?151 Kč až 181 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin."

Mohu tedy za zaměstnance uplatnit od 64 do 76 nebo jen oněch 64?

ještě jeden dotaz k zahraničním cestám pro OSVČ - např do AT - nárok na stravné má OSVČ také pouze za cesty delší 12 hod? výpočet je pak stejný jako u zaměstnanců? 12 - 18 hod 2/3 z 45 EUR, déle jak 18hod 45 EUR?

Děkuji

Offline

 

#4 2012-01-25 18:44:29

Zdena
Moderátorka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Za zaměstnance můžete uplatnit v daňových výdajích od 64 do nekonečna:-)
Pokud uplatníte od 64 do 76, tak nemusíte zaměstnanci nic přidaňovat. Nárok na stravné vyšší než 64 bych zakotvila do vnitřního předpisu, kolektivní smlouvy, nebo jinak sjednala se zaměstnancem před nástupem pracovní cesty.

U zahraničních cest OSVČ je výpočet stejný, jako pro zaměstnance ve státní sféře. Může si uplatnit i kapesné.

Offline

 

#5 2012-01-28 17:30:02

pepakrat01
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Dobrý večer.

Mám otázku ohledně stravného pro OSVČ. Konkrétně by mě zajímalo, jak mohu jako OSVČ prokázat, že jsem vykonal tuzemskou pracovní cestu delší než 12 hodin a že tedy nám nárok na stravné, pokud nevedu knihu jízd. Stačí nějaké čestné prohlášení? Vůbec mi není jasné, jak přesvědčím FÚ, že jsem pracovní cestu skutečně vykonal pokud nevedu knihu jízd (uplatňuji paušál na auto, ale ne DPH z PHM, proto knihu jízd nevedu).

Předem moc děkuji za radu.

Offline

 

#6 2012-01-29 22:46:05

Zdena
Moderátorka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Bude muset stačit čestné prohlášení. Záleží i na druhu činnosti. Pokud například jedete za zákazníkem přes celou republiku a potřebujete nějaký čas na výkon činnosti na místě, tak může cesta trvat 12 a více hodin a kontrola to zřejmě nebude zpochybňovat.

Offline

 

#7 2012-01-31 17:54:31

pepakrat01
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Dobrý den paní Zdeno.

Moc děkuji za odpověď. Pracuji jako truhlář, montuji hlavně zahradní dřevostavby přímo u zákazníka, takže jezdím na montáže. Vše budu mít podloženo smlouvou o dílo, ze které bude patrné, že musím zhotovit a namontovat zahradní dřevostavbu. Každou dřevostavbu montuji minimálně dva dny a montáž (hlavně v létě) trvá běžně těch 12 hodin. To by mohl FÚ uznat, nebo ne?

Offline

 

#8 2012-01-31 23:02:34

Zdena
Moderátorka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Ano, to by podle mého názoru měl bez problémů uznat.

Offline

 

#9 2012-02-08 15:23:51

Lucie02
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

Zdravím,

chtěla bych se ještě zeptat, jak je to se souběhem zahraniční cesty a tuzemské cesty u OSVČ. v Případě zaměstnanců je mi to jasné, ale u OSVČ? Je tedy směrodatných oněch 18 hodin či nikoliv? z článku na tomto webu zatím nezmizely....
U OSVČ se tuzemské stravné přiznává po 12hodinách, tzn pokud bude 8 hodin v ČR a 6 za hranicemi, uznává se kolik? V této diskusi výše bylo zmíněno, že by se mělo zahraniční stravné OSVČ řídit jako u státní sféry, tzn. po 5 hod - tedy 1/3 náhrady?
Takzvaně v tom plavu....
Nikde jsem nenalezla nějaké názorné příklady....

4 hod ČR + 5 hod zahraniční - pro OSVČ 1/3 náhrady nebo nic? pro zaměstnance 1/3, že?
6 hod ČR + 6 hod zahraničí - ..............?
Kde jsou ony limity pro ČR a zahraničí? Zůstává i v tomto případě oněch 12 hod pro ČR?

Budu moc vděčná za vysvětlení na příkladech

Lucie

Editoval Lucie02 (2012-02-09 07:08:37)

Offline

 

#10 2012-02-09 18:28:26

Lucie02
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

na FÚ mi bylo řečeno, že se mám řídit zákonem, ale kde je to uvedeno? Takové trochu alibistické, ale vysvětlení na názorných ukázkách se nedočkám... snad alespoň někdo z Vás, bude schopen poradit....

Offline

 

#11 2012-02-13 07:10:10

Lucie02
Člen/ka

Re: Stravné - pracovní cesty Zaměstnanci x OSVČ

opravdu nikdo nemá ve firmě stejný případ? Jak Vy vyčíslujete nárok na stravné??? Moc prosím o vyjádření...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB