Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-01-18 18:59:04

madman650
Člen/ka

Musím platit sil. daň?

Dobrý večer.Rád bych se zeptal,jestli musím platit silniční daň u soukromého automobilu,kterým dojíždím na pracoviště na kterém provádím jako OSVČ svou práci-zednické práce.Přešel jsem z prokazatelných výdajů na paušální a tudíž jsem přestal uplatňovat i cestovní náhrady na vozido.Děkuji.

Offline

 

#2 2012-01-18 21:53:43

Zdena
Moderátorka

Re: Musím platit sil. daň?

Podle zákona o dani silniční byste měl platit, neboť auto využíváte k podnikání. Způsob uplatňování výdajů nehraje roli. Jestli na fakturách účtujete i za cestovné, tak určitě plaťte.

Offline

 

#3 2012-01-24 19:20:18

marbes
Člen/ka

Re: Musím platit sil. daň?

Dobrý večer, mám dotaz, zda je nutnost silniční daň platit i v případě, že bychom si neuplatňovali žádné výdaje. Auto máme jako soukromé a manžel (OSVČ) s ním jezdí do práce. Daň si už druhý rok platíme po konzultaci s referentem FÚ, ale výkladů jsem slyšela vícero - co účetní, to jiný názor :-o Protože máme SD zaplacenou, tak si uplatňujeme v DE i paušál a do výdajů dáváme další náklady (opravy...), ale zajímá mě, zda je to skutečně tak, že daň bychom museli platit i v případě, že bychom si do výdajů nic uplatňovat nechtěli?

Offline

 

#4 2012-01-25 06:42:20

jaromira
Člen/ka

Re: Musím platit sil. daň?

Paní Zdena už vám odpověděla.

Ale píšete, že auto máte soukromé, které manžel používá k podnikání a  "....si uplatňujeme v DE i paušál a do výdajů dáváme další náklady
( opravy... )...". To nelze, jestliže máte auto soukromé, tak můžete :  paušál 4 000 Kč/měsíc - nemusí být vedena"kniha jízd"
                                                                                                                            nebo
                                                                                                      paušál 4 000 Kč/měsíc + 3,70 Kč/km - musí být vedena "kniha jízd"

dalším daňovým výdajem je už jen platba silniční daně.

Offline

 

#5 2012-01-25 08:21:33

marbes
Člen/ka

Re: Musím platit sil. daň?

Dobrý den, moc děkuji za odpověď, ale asi jsem otázku neformulovala úplně dobře.
1) zajímalo mě, zda je povinnost platit SD i v případě, že bychom si neuplatňovaly ŽÁDNÉ náklady
- daň si platíme, ale zajímá mě, jak to ve skutečnosti je
2) referentka FÚ nám řekla, že pokud budeme uplatňovat 80% paušál, nesmíme si do nákladů dát PHM a parkovné, ale vše ostatní kolem auta, jako opravy, dálničku, zákonnou, havarijku... to vše prý ano, samozřejmě sníženo na 80%
Tak teď babo raď... ;-)

Offline

 

#6 2012-01-25 10:42:41

jaromira
Člen/ka

Re: Musím platit sil. daň?

ad 1)  už odpověděla paní Zdena, pokud auto užíváte k podnikání , je povinnost platit SD. To, že uplatníte výdaje paušálem, s tím nemá nic
          společného.

ad 2)  referentka FÚ asi měla na mysli paušál za užívání auta do výdajů při vedení DE, ten nahrazuje PHM + parkovné.
          Ostatní náklady kolem auta - záleží, zda máte v OM nebo používáte soukromé ( nezařazené do OM)
                                                     a) pokud máte v OM       - můžete ostatní dát do výdajů ( případně krátit při používání k soukr.jízdám)
                                                     b) pokud nemáte v OM    - viz má předešlá odpověď

Vy jste v dotaze uvedla, že vedete DE, proto jsem odpověděla tak jak jsem odpověděla.
Pokud by jste uplatnila výdaje procentem z příjmů, tak tento výdajový paušál už obsahuje veškeré výdaje.

Offline

 

#7 2012-01-25 10:58:55

jaromira
Člen/ka

Re: Musím platit sil. daň?

k bodu ad 2,b) pokud nemáte v OM, je ještě další možnost uplatnění do výdajů :
                                                    počet  ujetých  "služebních" km x 3,70/km + spotřeba dle TP x  cena PHM
                                                    při této variantě je potřeba vedení "knihy jízd"

Způsob uplatnění výdajů bych volila podle toho, kolik potřebujete dostat do výdajů.

stanovené ceny PHM pro rok 2011 :  Benzín automobilový 91 oktanů      =     31,40 Kč
                                                                                    95 oktanů      =      31,60 Kč
                                                                                    98 oktanů      =      33,40 Kč
                                                      Motorová nafta                             =      30,80 Kč

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB