Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-06-29 21:32:12

alecram
Host

Silniční daň za přívěsný vozík

Dobrý večer. Mám živnostenský list na přípravné práce pro stavby. Pracuji s bagrem, který mám v majetku. Koupil jsem přívěsný vozík za osobní automobil, který nemám v účetnictví, ale dopravuji se s ním po celý rok na různé stavby. Píši si knihu jízd a na konci roku si spočítám cesťák. Vozík používám na dopravení lžic k bagru na stavbu. Musím zaplatit paušální sazbu silniční daně, v mém případě by to bylo 1.800,-- ročně, nebo je možné použít denní nebo měsíční sazbu pouze za období, kdy jsem vozík používal k podnikání? Děkuji za odpověď.

 

#2 2008-06-30 12:25:47

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň za přívěsný vozík

Denní sazbu je možné použít pouze u zaměstnanců. OSVČ musí použít roční sazbu daně a silniční daň pak platí pouze za měsíce, ve kterých bylo vozidlo (přívěsné vozidlo) používáno k podnikání.

Offline

 

#3 2008-07-08 11:14:30

alecram
Host

Re: Silniční daň za přívěsný vozík

Dobrý den. Děkuji za odpověď. Ještě mi, prosím, poraďte k jakému datumu mám zaplatit silniční daň za jednotlivé měsíce (zda jednou ročně a kdy, nebo čtvrtletně). Děkuji.

 

#4 2008-07-08 17:45:55

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň za přívěsný vozík

Zálohy na silniční daň se platí čtvrtletně, do 15. dubna (záloha na leden - březen), do 15. července (duben - červen), do 15. října (na červenec - září), do 15. prosince (na říjen a listopad), prosinec se doplácí nejpozději do 31. ledna následujícího roku, k tomuto datu také podáváte přiznání k dani silniční. Můžete také zaplatit daň na celý rok už při první záloze, ale u vozíku zřejmě nevíte předem, jak často bude využíván.
Roční sazba daně u přívěsného vozíku je 1.800,- Kč  (pokud nemáte nárok na snížení sazby), což dělá 150,- Kč na 1  měsíc. Jestliže jste přívěsný vozík používal už v prvním čtvrtletí, například pouze v březnu, tak měla být k 15. dubnu zaplacena záloha ve výši 150,- Kč. Do 15. července má být zaplacena záloha za duben až červen 2008 a pokud jste přívěsný vozík používal celé čtvrtletí, pak byste měl uhradit  zálohu 450,- Kč (3 x 150,-).
V těchto dnech vstoupila v platnost novela zákona o dani silniční, která snižuje sazby daně u vozidel podle data jejich první registrace, kopíruji ze zákona:  o 48 % po dobu následujících 36 kalendářních měsíců od data jejich první registrace a o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců. Nárok na příslušné snížení sazby daně vzniká počínaje kalendářním měsícem prvé registrace vozidla a končí u téhož vozidla po 108 kalendářních měsících. Úplné znění novelizovaného zákona najdete na stránkách české daňové správy:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … tml?year=0

Podívejte se do technického průkazu na datum první registrace a podle toho si vypočítejte zálohu - pokud se vozík vejde do snížené sazby, pak můžete snížit i zálohu. Také můžete zaplatit plnou zálohu a případné snížení sazby uplatnit až v daňovém přiznání, kde by vám pak vyšel přeplatek.
Pokud byl vozík poprvé registrován v ČR do 31.12.1989, pak budete letos zvyšovat sazbu daně o 15%, od příštího roku zvýšíte sazbu o 25% pokud byl před uvedeným datem poprvé registrován v ČR, nebo i v zahraničí.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB