Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-01-11 08:22:15

mariesv
Člen/ka

Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý den,
chci se zeptat, jak správně postupovat. OSVČ vede daňovou evidenci. V prosinci 2011 byla vystavena faktura (i kupní smlouva) na prodej automobilu zařazeného v obchodním majetku OSVČ - (auto je převedeno na nového majitele již v 12/2011). Tato faktura byla zaplacena až v lednu 2012. Příjmy tedy bude mít OSVČ až v roce 2012, ale jak je to s uplatněním výdajů - zůstatkové ceny auta? Ta se dá do výdajů v roce 2011?
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2012-01-11 21:41:59

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Zůstatkovou cenu bych uplatnila ve výdajích v roce 2012, kdy jste obdrželi peníze.

Offline

 

#3 2012-01-12 19:40:59

pejitv
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Zdravím, k danénu tématu. OSVČ, plátce DPH, v r.2004 koupeno auto od neplátce za KC 100000,-/r.v.1996- více majitelů/, zařazeno do OM, odepsáno a nyní prosinec 2011 vyřazeno z OM a prodáno. Během té doby uplatňovány výdaje za pojistné, náhradní díly, PHM, s uplatněním odpočtu DPH. Prodejní cena za 25000,- a neuvádět DPH? Dám do DPFO zvlášť.řádek , ale ne do DPH za 4.čtvrtletí/2011? 
Současně zakoupeno auto r.v.2002 za 290000,- s DPH, prosím, poraďte mi odpisy - výdaje potřebuje co nejvyšší a co paušál za PHM? Ještě uvedu, že je OSVČ sám a má 2 automobily - osobní a dodávku - řemeslník. Osobní auto je v OM 2 roky a odepisuje se, ale paušál neužívá.
Díky za radu J.

Editoval pejitv (2012-02-25 21:10:24)

Offline

 

#4 2012-01-15 21:18:45

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, jsem OSVČ, vedu DE a nejsem plátce DPH. V říijnu roku 2011 jsem prodal osobní automobil, který jsem měl zařazen v majetku a odepisoval ho. Auto bylo staré již 13 let. Prodal jsem ho za hotovost ve výši 10 000 Kč. Prosím poraďte, jak teď postupovat. Mám ho v září převést do osobního užívání (a hlavně jak to provést) a v říjnu ho prodat nebo to udělat jen že bylo v říjnu prodané - příjem do pokladny. Vůbec totiž nevím, jaké všechny účetní náležitosti musím udělat.
Ještě se chci zeptat, když bych ho vyřadil již v září, tak za ten říjen nebudu platit silniční daň?
Jak to celé zapsat do daňového přiznání?
Předem moc děkuji za odpověď, protože si s tímto vážně vůbec nevím rady.

Offline

 

#5 2012-01-15 22:17:45

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Ještě jsem zapomněl, že jsem si uplatňoval výdaje na auto paušálem 4000 Kč/měs.

Offline

 

#6 2012-01-15 23:24:14

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Napřed si spočítejte, jak příjem z prodeje ovlivní vyměřovací základy pro výpočet pojistného na ZP a SP. Pokud neovlivní, máte například nízký zisk nebo vykazujete ztrátu, ale stejně musíte odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, tak není třeba auto vyřazovat z obchodního majetku. Příjem zaevidujte do pokladny, bude součástí příjmů z podnikání. Jestliže jste prodal během měsíce, tak za tento měsíc zkraťte paušální výdaj na dopravu (např. při prodeji v polovině měsíce si můžete uplatnit jen polovinu paušálu, tedy 2.000,- Kč).To je snad všechno:-)

Pokud by Vám příjem zbytečně zvýšil pojistné na ZP a SP, tak je vhodné auto vyřadit před prodejem z obchodního majetku. Vyřazení spočívá v tom, že zapíšete na kartu majetku datum vyřazení, důvod: do osobního užívání a od té doby si přestanete uplatňovat výdaje, které by byly nějak spojeny s autem. Pokud vyřadíte v září, tak za říjen už nebudete platit silniční daň. Příjem z prodeje auta uvedete v příloze 2 přiznání do tabulky Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona). Pokud jste vynložil v souvislosti s prodejem auta nějaké výdaje (za sepsání kupní smlouvy, provize autobazaru), tak je můžete zapsat do sloupce 3, ale jen do výše příjmů. Jako druh příjmu uveďte prodej vyřazeného obchodního majetku.

Offline

 

#7 2012-01-15 23:43:18

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Moc děkuji za detailní odpověď!
Když bych volil vámi druhou popisovanou variantu, tak v DE nic neúčtuji a nezapisuji?

Offline

 

#8 2012-01-15 23:48:27

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Takže by bylo možné, že bych auto vyřadil k 30. 9. i když jsem ho potom prodal 9. 10.? Tím pádem ale musím v kupní smlouvě figurovat jako fyz. osoba a neuvádět IČ? Je to moc otázek, že? Omlouvám se!

Offline

 

#9 2012-01-16 00:10:17

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

host19 napsal(a):

Moc děkuji za detailní odpověď!
Když bych volil vámi druhou popisovanou variantu, tak v DE nic neúčtuji a nezapisuji?

Do daňové evidence nic, jenom údaj o vyřazení na kartu hmotného majetku.

Offline

 

#10 2012-01-16 00:11:38

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

host19 napsal(a):

Takže by bylo možné, že bych auto vyřadil k 30. 9. i když jsem ho potom prodal 9. 10.? Tím pádem ale musím v kupní smlouvě figurovat jako fyz. osoba a neuvádět IČ? Je to moc otázek, že? Omlouvám se!

Ano, můžete vyřadit k 30.9. a prodat 9.10. jako soukromý majetek, v kupní smlouvě neuvádějte IČ.

Offline

 

#11 2012-01-17 21:25:37

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý večer, moc děkuji za odpovědi.
Ještě bych se chtěl zeptat, zda když jsem prodal auto a odhlašuji se od silniční daně, zda musím na FÚ předkládat kupní smouvu nebo jestli se musí předkládat při daňovém přiznání? Auto bych vyřadil z DE do osobního vlastnictví a pak následně prodal jako soukromá osoba.
Děkuji.

Offline

 

#12 2012-01-17 21:36:21

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Kupní smlouva se nemusí předkládat při odhlášení ze silniční daně, ani se nemusí přikládat k daňovému přiznání.

Offline

 

#13 2012-01-17 22:11:42

host19
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Opět moc děkuji za odpověď a opět mám ještě jednu otázku: Když vyřadím auto z obchodního majetku do osobního užívání, musí se to přepsat v technickém průkazu, když moje adresa podnikání je jiná než adresa bydliště? Předem se omlouvám za své časté otázky!

Offline

 

#14 2012-01-17 22:35:09

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Přepis v TP není nutný.

Offline

 

#15 2012-01-26 14:49:29

JanaXX
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý den, chci se zeptat podnikatel FO plátce DPH má auto zařazené v majetku, odepisované bude do června 2012 (2 roky), lze auto vyřadit v červenci 2012 a darovat auto manželce a použít ho při vypořádání SJM při rozvodu? Při darování manželce se neplatí daň z příjmu i když je staré jen 2 roky? Odpis za rok 2012 za měsíce 1-6 mohu normálně uplatnit na konci roku v přiznání? děkuji za odpověď

Offline

 

#16 2013-11-21 15:58:46

verkazem
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý den,paní Zdeno, stále mi vrtá hlavou odpověď u hosta 19 - prodej auta z majetku, odpisovaného, a příjem z prodeje. Je-li vyřazeno před prodejem, přímy jsou podle § 10 jako z prodeje movitých věcí, jinak jako příjmy z podnikání. Proč by měl být rozdíl, auto je  pořád autem, tedy majetkem. Navíc jsem četla i diskuse o tom, že do §10 to nepatří, tak jsem z toho již delší dobu lehce zmatená.
A proč podle §10 nejdou příjmy do základu na odvody ZP a SP, do základu daně se nasčítávají, ten se pak uvádí i pro ZP s SP, nebo se mýlím?-viz dále podle řádků DP:
Příjmy podle §10 jdou v interakt.formuláři rovnou do ř. 40 DP, přičtou se k ř. 37 (př. z podnikání) a pak běží jen součty v ř. 41 a 41a)
a výpočty skončí ř. 42, který se uvádí i pro základy ZP a SP.

Za odpověď děkuji, snad to nepíši moc zmateně.
Zemenová

Offline

 

#17 2013-11-22 21:08:28

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Pokud prodáváte auto z obchodního majetku, tak máte příjem z podnikání podle § 7. Tyto příjmy podléhají odvodům ZP a SP.

Pokud prodáváte auto, které bylo zařazeno v OM a mezi vyřazením a prodejem uplynula doba kratší 5 let (případně prodáváte auto do 1 roku od nabytí), tak máte ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Tyto příjmy nepodléhají odvodům ZP a SP, neboť se nejedná o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Pro základ SP berete daňový základ z řádku 37. Kdybyste počítala z ř. 42, tak odvedete pojistné i z příjmů ze zaměstnání, z pronájmu, z kapitálového majetku a například z prodeje domu. Základ ZP se počítá z rozdílu příjmů a výdajů, ř. 104.

Offline

 

#18 2013-11-23 16:04:56

verkazem
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Vážená paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď. Vydedukovala jsem to nakonec podobně, dala jste mi jasnou jistotu v názoru na danou problematiku. Poradna je velice přínosná a inspirativní. Díky a zdravím Vás
Zem.

Offline

 

#19 2013-11-23 16:14:20

verkazem
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Paní Zdeno, ještě připomínka pro základ pro odvod ZP: z ř. 104, resp. 113,pokud se rozdělují příjmy a výdaje u spolupracujících osob, že?
zdravím
Zem

Offline

 

#20 2013-11-23 17:41:49

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Ne:-)

SP vypočítáváte z daňového základu (§ 5b zák. 589/1992 Sb.). V daňovém základu mohou být zahrnuté i případné úpravy základu daně, které provádíte například při změně způsobu uplatňování výdajů nebo při dlouhodobém přerušení činnosti.

ZP vypočítáváte jen z rozdílu příjmů a výdajů (§ 3a zák. 592/1992 Sb.) a to i v případě, že jste provedla úpravy daňového základu.

Kde jsou ty časy, kdy byly vyměřovací základy pro výpočet obou pojistných stejné. Páni poslanci zřejmě usoudili, že se nudíme, tak nám výpočet pojistných poněkud zpestřili. Nu což, alespoň nám nezakrní mozky:-)

Offline

 

#21 2013-11-24 21:13:16

verkazem
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Paní Zdeno, ach ouvej, čím víc se v tom jeden vrtá...
1. poplatník: v případě, že v Příloze č. 1 bude případně na ř. 104 ztráta, nebo řekněme i nula, ale podnikatel je spolupracující osobou a přijímá na ř. 109 část příjmů a na ř. 110 část výdajů, pak předpokládám, že jejich rozdíl se musí projevit  v základu pro ZP,( v základu pro SP je, neboť ř. 37 Přiznání přejímá částku ze součtu v Příloze 1 (ř. 113=ř. 37), ale  ř. 104 neobsahuje "přijaté příjmy a výdaje od spolupracující osoby").
2. poplatník:   ten, co příjmy a výdaje rozděluje na spolupracující osoby by musel mít  základ pro ZP z celého společného  podnikání a jen z ř. 104, který neobsahuje rozdělované příjmy a výdaje na spolupr. os., ale pro SP se částky z ř. 113 Přílohy přece stanou (z ř. 37 ) součástí základu pro SP!
To se mi tedy logické nezdá - i když ti zákonodárci, co u nich hledat za logiku, že? A fakt je, že kdyby to bylo tak, jak říkáte Vy, stát by si přišel na výběr pojistného od 2. poplatníka z podnikání de facto obou spolupracujících a ten bez svých příjmů nebo se ztrátou by ještě platil minimální odvod.
Tak fakt nevím, zamyslete se nad tím, jestli chcete a budu ráda, když se podělíte o výsledek úvahy se mnou...
Děkuji a moc Vás zdravím
Zemenová

Offline

 

#22 2013-11-24 23:47:07

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Špatně jsem pochopila otázku, odpovídala jsem pouze obecně, jaké jsou rozdíly ve výpočtu ZP a SP. Omlouvám se, měla jsem odpovědět ano.

1. Poplatník, který vykáže ve svém podnikání ztrátu, případně nulu, a přijímá na řádcích 109 a 110 část příjmů a výdajů od jiné osoby, je promítne do základu pro ZP.

2. Poplatník, který rozděluje příjmy a výdaje na spolupracující osobu, uvádí příjmy a výdaje snížené po rozdělení na spolupracující osobu. Pokud by ale prováděl nějaké úpravy daňového základu na řádcích 105 a 106, tak by se neměly promítnout v přehledu pro zdravotní pojišťovnu.

Offline

 

#23 2013-11-25 16:27:47

verkazem
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý den, paní Zdeno!
Velice Vám děkuji za vsřtícnost a rychlost, s jakou se vyjádříte k danému tématu. A taky za to, že jsme se shodly. Věřím, že naše diskuse též někomu pomůže! Hezký den
Zem

Offline

 

#24 2014-01-07 22:16:34

Matulka
Člen/ka

Re: Prodej auta v daňové evidenci

Dobrý večer, prosím o radu. Jsem FO, plátce DPH. Auto koupeno v roce 2002 na ICO, zařazeno v  OM, každý rok platba silniční daně. Od 1.1.2014 bych chtela auto vyřadit z OM do osobního užívání. Prosím jak spávně postupovat ? Díky

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB