Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-01-15 12:42:39

petra.m
Člen/ka

Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý den,
prosím o radu. Vedu matce jednoduché účetnictví v oblasti kosmetika, masáže,.... Koupila si nový CDpřehrávač, na kterém v práci pouští relaxační CD při masážích, apod. Je možné uplatnit alespoň část pořizovací ceny přehraváče ve výdajích? Moc díky za odpověď a čas, který nám tu věnujete. Petra

Offline

 

#2 2012-01-15 20:25:49

Marie66
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Pokud obhájí, že relaxační CD je využívané  pri masážích a nikde jinde, tak není důvod, aby si neuplatnila celý náklad. Další věc jsou CD a autorská práva - OSA, nebo jestli je v přehrávači i rádio-poplatek.

Offline

 

#3 2012-01-15 20:46:20

Zdena
Moderátorka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý večer, paní Marie, Vy mi snad čtete myšlenky. Když jsem přečetla dotaz, tak mě napadly 2 věci: proč neuplatnit v plné výši
pozor na poplatky pro OSA, Intergram a podobné vyděrače:-)

Offline

 

#4 2012-01-15 21:25:39

petra.m
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý večer,
děkuji za odpovědi, ale teď tedy nevím, co bude lepší, jestli do nákladů snad ani nedávat. V přehrávači je i radio, které si pouští během dne, relaxaci pouze při masážích. Omlouvám se, asi vypadám hloupě, ale moc zkušeností zatím nemám. Díky Petra

Offline

 

#5 2012-01-15 23:25:22

Zdena
Moderátorka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Finanční úřad nevybírá rozhlasové poplatky ani poplatky za šíření autorských děl. Pochybuji, že by na Vás FÚ někde žaloval, kdyby našel přehrávač v nákladech. Za rádio, používané k podnikání byste měli platit rozhlasový poplatek. Pak jsou ještě firmy, které zastupují umělce a vybírají autorské poplatky. Ty by měl platit každý, kdo zpřístupní veřejnosti (zákazníkovi) nějaký umělecký výkon prostřednictvím rozhlasového nebo televizního přijímače. Naposledy se dožadovali výpalného od firem za to, že mají ve služebních vozech autorádia. Jestli maminka provozuje masáže ve větší provozovně, kterou by mohl navštívit kontrolor Intergramu nebo OSA, tak byste mohli mít problém.
Pročtěte diskusi zde:
http://www.businessinfo.cz/cz/forum/cla … vky/25162/

Offline

 

#6 2012-01-16 11:38:25

petra.m
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Moc děkuji za ochotu a jasnou odpověď. Petra

Offline

 

#7 2012-02-20 19:06:04

Ivanna
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý den, vedu kamarádce daňovou evidenci, prodává při zaměstnání produkty JUSTu. Na fakturách má kromě zboží pro zákazníky tyto fakturované položky:
- Fakturace produktů pro hostitelky (odměna hostitelce za organizování party - je zde poznámka, že to není určeno k prodeji)
- produkty pro podporu prodeje (kde JUST fakturuje svým prodejcům zboží s velkou slevou s tím, že je to určeno pro podporu prodeje)
- poskytnuté slevy - v ceně nějakého produktu (tj. za dosažený obrat obdrží prodejce nějaký produkt se slevou)
- fakturace produktů speciální - doplňkový a podpůrný materiál (tj. režie - katalogy, pytlíky, obaly, objednávkové listy atd) - to je většinou s nulovou hodnotou, ale někdy také v plné ceně.
Nejsem si jista, zda mohu vše účtovat jako daňový výdaj - třeba poskytnuté slevy. Poraďte, prosím, jsou to všechno daňové výdaje a záleží jen na ní, aby si to při kontrole FÚ obhájila?
Děkuji, Ivana

Offline

 

#8 2012-02-21 19:54:51

Ivanna
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý den, nemáte, prosím, někdo zkušenost s výše uvedenou problematikou (prodejce JUSTu) - poraďte mi prosím. Děkuji moc. Ivana

Offline

 

#9 2012-02-21 23:53:21

Zdena
Moderátorka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Všechny uvedené produkty bych evidovala jako daňový výdaj, nakupovala je za účelem dosažení příjmů. Jestliže nakoupila nějaký produkt se slevou, tak zaplatila méně, daňovým výdajem bude cena snížená o slevu.

Offline

 

#10 2012-02-25 19:14:18

Ivanna
Člen/ka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Dobrý den, paní Zdeno,
děkuji za odpověď, jen si nejsem jista, zda jsem dotaz zadala přesně. Jednalo se mi o to, zda všechny čtyři vyjmenované položky mohou být daňovým výdajem, jestliže kamarádka ani jednu z těchto položek neprodává - tudíž nemá z nich žádný příjem. Jsou pouze pro její potřebu, pro podporu prodeje, jako odměna apod. Prodává pouze zboží, které jsem jmenovala v úvodu a příjem z něj uvádí jako daňový příjem.
Myslíte, že i přesto lze všechny 4 vyjmenované položky účtovat jako daňový výdaj?
Děkuji moc za upřesnění. I.

Offline

 

#11 2012-02-28 00:20:06

Zdena
Moderátorka

Re: Lze uplatnit jako výdaj?

Podle mého názoru mohou být všechny čtyři položky daňovým výdajem. Odměny hostitelce a produkty pro podporu prodeje mohou být výdaji na propagaci.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB