Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

#26 2012-01-14 09:32:38

granatek
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Prosím o radu, manžel vytyčuje kabely, žádné opravy ani montáž, spadá taky do režimu přenesení daň. povinnosti? Děkuji

Offline

 

#27 2012-01-14 11:44:31

Jurásková
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, prosím, nevím si rady se zatříděním práce : zapojování statorových svazků, jejich zkoušení a revize. Zapojujeme motory pro Siemens a nevím, jestli se nás týká přenesení daňové povinnosti. Myslím si , že ne, ale byla bych ráda, kdyby mi to někdo potvrdit.

Děkuji moc

Offline

 

#28 2012-01-14 22:51:30

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Režimu přenesení daňové povinnosti podléhají montážní práce, které se vztahují ke stavbám.

Subdodavatelské práce při výrobě motorů jsem našla v Klasifikaci produkce CZ_CPA oddílu 28 (při výrobě motorů a turbín kromě motorů pro letadla, automobily a motocykly), zbytek v oddílu 29. Tedy mimo režim přenesení daňové povinnosti.

Offline

 

#29 2012-01-14 22:56:38

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

granatek napsal(a):

Prosím o radu, manžel vytyčuje kabely, žádné opravy ani montáž, spadá taky do režimu přenesení daň. povinnosti? Děkuji

Vytyčení bych spíš viděla jako zeměměřičskou službu v kategorii 71.12., tedy mimo režim přenesení daňové povinnosti.

Offline

 

#30 2012-01-15 11:29:44

Jurásková
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, děkuji moc, moc za radu, to se mi opravdu ulevilo, jsem moc vděčná, ještě jednou děkuji a pěkný den.

Offline

 

#31 2012-01-15 13:38:40

granatek
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Paní Zdenko, děkuji za odpověď, myslím si to taky, ale na FÚ mi to nepotvrdili, ani nevyvrátili, 100% jistotu tedy nemám. Majka

Offline

 

#32 2012-01-18 08:22:54

Marty007
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den. Měla bych takový dotaz. Podnikám v truhlářství, jsem plátce DPH, beru materiál od jiných firem. Z lamino desek vyrábíme dílce pro vest.skříně, kuchyně, korpusy kuch.linek a posuvné dveře. Jak mám účtovat plátcům DPH (oni si pak budou účtovat dál svým zákazníkům) prodej těchto dílců, na kterých jsme vlastně prováděli nějakou truhlářskou činnost (řezání, hranění, zakování apod.)?

Offline

 

#33 2012-01-18 09:35:06

Stáňa
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den.
Když budu vystavovat na jinou firmu obratový bonus za 2011 je s DPH?
Vím že dříve nebyl.

Děkuji moc.

Offline

 

#34 2012-01-18 12:03:08

Stáňa
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dále se chci optat. Když vydám ze skladu zboží jako propagační materiál do 500,Kč  musím uplatnit na výstupu DPH? A jak ,inretním dokladem?

Děkuji .

Offline

 

#35 2012-01-18 13:41:30

Jana Orl.
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, taky se zkusím zeptat   :-)
Vyrobili jsme rozvaděče el.zařízení a nainstalovali jsme je (jako subdodavatelé) v nově se stavící budově. Jsme ve vztahu plátce DPH vůči plátci DPH, jedná se o ekonomickou činnost. Ale můžeme spadat pod kód 43.21 CZ-CPA, ale i pod kód 27.12.31.
Sice na školení nám bylo řečeno, že u této změny zákona je všechno jasně dané a že nikdo nemůže chybovat, ale moc tomu nevěřím  :-)
Díky

Offline

 

#36 2012-01-18 21:49:51

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Marty007 napsal(a):

Dobrý den. Měla bych takový dotaz. Podnikám v truhlářství, jsem plátce DPH, beru materiál od jiných firem. Z lamino desek vyrábíme dílce pro vest.skříně, kuchyně, korpusy kuch.linek a posuvné dveře. Jak mám účtovat plátcům DPH (oni si pak budou účtovat dál svým zákazníkům) prodej těchto dílců, na kterých jsme vlastně prováděli nějakou truhlářskou činnost (řezání, hranění, zakování apod.)?

Pokud pouze prodáváte dílce, neprovádíte zároveň jejich zabudování do stavby, tak účtujte s DPH.  Z pohledu zákona o DPH jde o dodání zboží. Je to stejné, jako když dodavatel stavby nakupuje například cihly. Obchodník se ho neptá, na jaké stavbě je použije (kvůli správné sazbě) a komu bude fakturovat dál (zda v režimu přenesení) a naúčtuje mu je s daní.

Offline

 

#37 2012-01-18 21:50:38

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Stáňa napsal(a):

Dobrý den.
Když budu vystavovat na jinou firmu obratový bonus za 2011 je s DPH?
Vím že dříve nebyl.

Děkuji moc.

Od 1.4.2011 je obratový bonus s DPH. Co má společného s režimem přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví?

Offline

 

#38 2012-01-18 21:53:01

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Jana Orl. napsal(a):

Dobrý den, taky se zkusím zeptat   :-)
Vyrobili jsme rozvaděče el.zařízení a nainstalovali jsme je (jako subdodavatelé) v nově se stavící budově. Jsme ve vztahu plátce DPH vůči plátci DPH, jedná se o ekonomickou činnost. Ale můžeme spadat pod kód 43.21 CZ-CPA, ale i pod kód 27.12.31.
Sice na školení nám bylo řečeno, že u této změny zákona je všechno jasně dané a že nikdo nemůže chybovat, ale moc tomu nevěřím  :-)
Díky

Klidně tomu věřte, v tom se prostě nedá udělat chyba, hlavně při zatřiďování:-)

Jestli si nejste jistí, tak radši fakturujte s daní (Černého Petra bude mít druhá strana) a teprve když bude objednatel řvát, nebo odmítne zaplatit, se zamyslete nad RPDP:-) 

Ve vysvětlivkách k oddílu 27 (Elektrická zařízení včetně SUBDODAVATELSKÝCH PRACÍ) jsem našla jen subdodavatelské práce při VÝROBĚ elektrických rozvodných a kontrolních zařízení (27.12.99).
Můj skromný názor: pokud byste si výrobu rozvaděče objednali u subdodavatele, tak vám bude fakturovat s daní a bude mu jedno, kam si ten rozvaděč str ... namontujete. Pokud byste si u subky objednali výrobu i s montáží, tak by Vám měl fakturovat v režimu přenesení, neboť kromě výroby spáchal též stavebně instalační práce. Totéž platí u Vás, vyrobili jste rozvaděč a v rámci subdodávky stavebně montážních prací jste jej nainstalovali v budově a tím jste se dostali do režimu přenesení daňové povinnosti, činnost spadá pod kód 43.21. (zahrnuje specializované elektroinstalační práce týkající se instalace základních elektrických sítí v budovách a jiných stavbách. Může elektrická síť fungovat bez rozvaděčů?). Pokud byste dodali jen rozvaděč bez instalace, tak byste fakturovali s daní, šlo by o dodání zboží, nikoliv o poskytnutí služby.   

Toto je pouze můj osobní názor, poslední a rozhodující slovo bude mít FÚ. Vy musíte určit správný postup hned, protože potřebujete fakturovat. Financové mají 3 roky na to, aby nějaký správný postup vykoumali a podle toho doměřovali:-)

Offline

 

#39 2012-01-19 08:56:50

Jana Orl.
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zdeno, díky.
Ještě jsem pátrala a souhlasím s vámi.
Hezký den!

Offline

 

#40 2012-01-19 12:44:21

rarera
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, dodáváme a montujeme zámky, vložky a kování na dveře (plátce pro plátce DPH a jejich ek.činnost) a nevím si rady se zařazením dle klasifikace CZ-CPA a přenosem daňové povinnosti.  Poradíte? Děkuji

Offline

 

#41 2012-01-26 10:52:45

Tomilis
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li je dodavatel v režimu přenesení daňové odpovědnosti povinen na faktury uvádět sazbu DPH např. 20% nebo sníženou. Nemyslím tím samotný výpočet DPH, ale jen sazbu. Děkuji

Editoval Tomilis (2012-01-26 12:04:34)

Offline

 

#42 2012-01-26 17:59:59

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Pokud udavatel uplatní RPDP, tak je povinen uvést na daňovém dokladu sazbu daně. Ukládá mu to zákon o DPH ( § 92a/2 s odkazem na § 28/2/písmena a) až k)).

Offline

 

#43 2012-01-28 11:12:24

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den paní Zdeno, naše firma má v majetku domíchávač betonu. U firmy Cemex nakoupíme beton (firma Cemex nám fakturuje včetně DPH 20% - předpokládám že jako beton k lití, na který se RPDP nevztahuje). Náš řidič tento beton odveze na stavbu odběrateli (plátci DPH) a pouze tam beton vylije do připraveného bednění, které ale pro stavbu připravil odběratel a tento si i sám provádí betonářské práce svými zaměstnanci. Nejsem si jista, zda bychom neměli odběrateli fakturovat v režimu přenesení daňové povinnosti dle zatřídění 43.99.40 - betonářské práce, kde je uvedeno, že sem patří i lití betonu do bednění a jiné práce obecně používající beton, nebo zda se i na nás vztahuje zatřídění 23.63.10 - beton připravený k lití. Děkuji moc za váš názor.

Offline

 

#44 2012-01-28 11:26:29

Marie66
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den. Dovolím se připojit, protože přesně tuto problematiku znám a týká se mě. Autodomíchávač sice vyleje beton do bednění, ale to je všechno. Na stavbě je stavební firma nebo vlastník stavby, kteří ten řídký beton "upraví" do požadovaného tvaru a nechá ztuhnout. Jelikož řidič mixu je sám a  neprovádí žádné úpravy tvaru betonu, když vyklopí třeba 5 m3 nebo i 9 m3 betonu najednou, tak podle mě se  jedná o dodávku materiálu včetně dopravy. Žádnou další práci již řidič neprovádí.
Paní Zdeno, jaký je prosím Váš názor? Děkuji.

Offline

 

#45 2012-01-28 17:03:00

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

To je docela dilema:-)

Beton připravený k lití (23.63.10) určitě nespadá do režimu přenesení daňové povinnosti. Je to podle mého názoru stejné, jak kdybyste si koupili cihly. Zkrátka koupíte zboží a nikdo se neptá, jak s ním naložíte.

Kdybyste beton jen vylili na volné prostranství, ať si s ním odběratel dělá, co uzná za vhodné, tak jste pouze prodali zboží.

Pokud jste ale beton (připravený k lití) vylili do bednění, tak už jste se zřejmě službou lití do stavby podíleli na stavebních pracích, a služba (včetně použitého betonu) by měla podléhat režimu přenesení.

Offline

 

#46 2012-01-28 17:49:19

lenny40
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Paní Zdeno, děkuji za názor, je to dilema i pro nás:-) necháme si to asi zatřídit a bude klid:-)

Offline

 

#47 2012-01-28 18:41:03

Zdena
Moderátorka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Teď jsem zabrousila do vysvětlivek a našla jsem:
43.99.4 Betonářské práce. Zahrnuje lití betonu do bednění. Takže jsme v režimu přenesení.

Offline

 

#48 2012-01-31 10:27:05

kofola17
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
potřebuji poradit s tímto zatříděním:

1.Ze zařízení-výměníkové stanice vymontujeme čerpadlo nebo armatury,opravíme na dílně a zpětně namontujeme.
   Zařadil jsem to jako 33.12.12 - oprava ostatní čerpadla-potrubních armatur , ale odběratel chce RPDP s tím,že se jedná o montáže,ale není mi schopen říci zařazení.Nic nového mimo dílů do opravy nedodáváme.
2.Přímo na VS opravujeme výměník tepla - lze 33.11.12 Opravy a údržba kovových nádrží, zásobníků a podobných nádob z kovu?
3.Opravovali jsme na kotelně plynový kotel-měnili jsme vadný manometr+ventil a měnili staré odpadní potrubí u kotle-nejedná se o kotel na výrobu páry pro vytápění,ale pro technologii prádelny - tady nevím-43.22?.
4.Montovali jsme na potrubní rozvod páry nové dodané armatury - název ale je oprava potrubí tj.33.11

Díky.

Offline

 

#49 2012-02-01 13:14:26

JiříBo
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den, prosím paní moderátorku i účastníky fóra o radu, případně již o zkušenosti se zatříděním naší činnosti dle CZ-CPA:
Montujeme zabezpečovací systémy, kamerové systémy a strukturovanou kabeláž (i optickou) sítě LAN . Od výrobce zabezpečovacích systémů jsme dostali doporučení, že montážní práce spadají do PDP (zřejmě 43.21.10 - Special.elektroinst.práce), prodej a samostatné revize těchto systémů do PDP nespadají.
Nevím jestli kamerové systémy (kamery jsou elektr.optická zařízení a rovněž je lze připojit do LAN sítí) a strukturovanou (též optická)  kabeláž zařadit stejně jako zabezpečovací systémy do 43.21.10 (viz.výše) nebo např. do 33.20.4 Instalace elektronických a optických zařízení . Od ofico firem, které k CZ-CPA mohou podat nějaké vysvětlení většinou odpověď nedostaneme nebo jen odkaz na metodiku zatřídění a kódovník.  Od zkušenějších účetních máme postupovat dle rady co je na pevno přidělané k budově apod. bude v PDP , jinak ne. Děkuji všem za pomoc a rady.   
Hezký den JiříBo

Offline

 

#50 2012-02-02 18:01:40

jitkaSz
Člen/ka

Re: §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Dobrý den,
mám problém s režimem PDP, a to pro servis systému měření a regulace pro ustřední topení  a nebo pro vzduchotechniku. Jsou to smluvní servisy těchto zařízení, někdy je to i s případnou opravou. Dále je to servis kotlů (pojem průmyslový a neprůmyslový kotel mi doposud nebyl jasně vysvětlen). Rovněž servis či případná oprava klimatizačních jednotek (co je to průmyslová KJ ?- 43.22.12 nebo 33.12.18).Nechápu vyjmutí z režimu  u průmyslových kotlů nebo klimatizací, jak se to má rozlišovat?  Mám v tom zmatek  a potřebuji fakturovat. Děkuji za případnou pomoc.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » §92 e - přenesení daň.povinnosti ve stavebnictví

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB