Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH - přenesení danové povinnosti

#1 2012-01-11 18:42:22

Ajkahp
Člen/ka

DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý večer, nemohu nalézt mezi kody klasifikace činnost MONTÁŽ BEZPEČNOSTNÍHO ZAŘÍZENÍ  a jedná se konkrétně o motnáže (instalaci) hasících přístrojů.
Mohu poprosit o radu zda spadá tato činnost do režimu přenesení danové povinnosti? Jsem plátce DPH a ve většině případech provádíme instalace pro ekonomický účel a plátce DPH. Děkuji mnohokrát.

Offline

 

#2 2012-01-12 00:30:17

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Hasicí přístroje jsou považovány za nedílnou součást stavby, takže jejich montáž by podle mého názoru měla podléhat režimu přenesení daňové povinnosti.

Kopíruji část Informace k uplatňování zákona o DPH u výstavby po 1.1.2008
kterou naleznete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … _8659.html

Při provedení stavebních a montážních prací základ daně také zahrnuje konstrukce, materiál, stroje a zařízení, které se do stavby jako její součást montážními a stavebními pracemi spojenými s opravou nebo změnou dokončené stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu a příslušenství bytového domu, rodinného domu nebo bytu  zabudují nebo zamontují. Jedná se například o vnitřní rozvody studené a teplé vody, vnitřní  odpadové šachty, vnitřní rozvody elektroinstalace, včetně nástropních a nástěnných svítidel, rozvody zabezpečovacích a bezpečnostních zařízení, klozety, vany, umyvadla, dřezy, baterie, kuchyňské odsavače par, karmy, boilery, ústřední vytápění včetně kotlů, krby, tepelná čerpadla, vestavěný nábytek, protipožární zařízení včetně rozvodů a hasicích přístrojů, technologie osobního výtahu, centrálního vysavače, klimatizačního zařízení, dále o zabudované  kuchyňské  linky včetně  vestavných  spotřebičů,  obklady stěn a stropů, okenice, mříže, žaluzie, rolety, markýzy, pevně spojené podlahové krytiny apod.

Offline

 

#3 2012-01-12 10:42:32

Ajkahp
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Zdeničko, moc Vám děkuji za odpověď, sice jste mne nepotěšila, ale pomohla. Krásný den

Offline

 

#4 2012-01-12 13:42:14

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Nevím, zda se dočkáte nějaké odpovědi, ale zkuste položit dotaz přímo ministerstvu na e_mailovou adresu:

  RC-stavebnictvi@ds.mfcr.cz

která bude veřejnosti dostupná do 30. dubna 2012.

Offline

 

#5 2012-01-12 13:43:03

JANAA
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den, a když podnikatel s hasící technikou uvádí na faktuře revize hasících přístrojů, revize hydrantů, nebo dodání nových hasících přístrojů, stále jsem v přenesení? Děkuji, Jana  Jana

Offline

 

#6 2012-01-12 13:48:33

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Pravidelné revize nejsou podle mého názoru stavební či montážní prací a neměly by proto podléhat režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud byste provedli kontrolu funkčnosti hasičáků v souvislosti s opravou nebo rekonstrukcí stavby, pak by zřejmě měly podléhat.

Zkuste poslat dotaz na výše uvedenou e_mailovou adresu.

Offline

 

#7 2012-01-12 14:11:57

JANAA
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobré odpoledne, paní Zdeno, moc děkuji za odpověď.  Už se začínám děsit, jestli do přenesení nespadají i geodetické služby...ale to snad už ne....
Nejde o můj problém, přenesení chápu, ale už se vidím, jak to vysvětluji klientovi....Jana

Offline

 

#8 2012-01-12 15:53:40

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den, paní Jano, teď jsem zbledla a možná i zezelenala závistí. Já to přenesení daňové povinnosti při poskytnutí stavebních nebo montážních prací prostě nechápu:-)

Geodetické služby spadají podle mého názoru do kategorie 71.12.3 Geologické geofyzikální a související průzkumné a poradenské služby.

Zkušení vrty a jádrové vrtání pro stavební, geofyzikální geologické a podobné účely podléhají režimu přenesení (kategorie 43.13.1).

Offline

 

#9 2012-01-12 16:01:01

JANAA
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Paní Zdeno, teď naopak  zatrnulo mně.... jestli Vy nechápete, tak já jen spím, a ve snu si myslím, že přenesení chápu... to bude tedy probuzení....

Děkuji za názor a uklidnění ohledně geodeta. Jana

Offline

 

#10 2012-01-13 11:15:32

Ajkahp
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den,

tak ted jste mne zaskočily dámy s větou, že pokud se týká revize hasících přístrojů stavby, která je v rekonstrukci, a podotýkám, že jde pouze o kontrolu HP, tak proč spadá právě pouhá revize HP do režimu přenesení?

Offline

 

#11 2012-01-13 13:15:29

Ajkahp
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji

Editoval Ajkahp (2012-01-13 13:35:01)

Offline

 

#12 2012-01-15 00:48:47

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Ajkahp napsal(a):

Dobrý den,

tak ted jste mne zaskočily dámy s větou, že pokud se týká revize hasících přístrojů stavby, která je v rekonstrukci, a podotýkám, že jde pouze o kontrolu HP, tak proč spadá právě pouhá revize HP do režimu přenesení?

Do režimu přenesení spadnou u zhotovitele, který bude fakturovat za rekonstrukci, revize před kolaudací bude součástí dodávky stavebních prací. Vy byste měli podle mého názoru fakturovat všechny revize s daní _ neposkytli jste stavební či montážní práci.

Offline

 

#13 2012-01-15 00:50:59

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Ajkahp napsal(a):

V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji

Nevím, možná ano. No, a když nevím, tak budu raději fakturovat s daní. Nanejvýš odvedu daň, kterou jsem odvést nemusela, ale nebudu FÚ nic dlužit. Předpokládám, že odběratel zaplatí. Černého Petra bude mít odběratel, kterému FÚ nemusí z takového dokladu uznat nárok na odpočet.

Offline

 

#14 2012-01-16 08:27:08

Ajkahp
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Děkuji za odpověď paní Zdeno

Zdena napsal(a):

Ajkahp napsal(a):

V souvislosti s fakturací mne napadla otázka zda spadá také do režimu přenesení DPH provedená práce spojená s kontrolou hasícího přístroje a konkrétně VÝMĚNA POJISTKY U DANÉHO HP? Starou pojistku musí technik nahradit novou. Jedná se v tomto případě o montáž? A pokud správně chápu předešlé diskuze tak v případě, že technik převezme hasící přístroj do opravy či údržby a provede tak na dílně údržbu, spadá pak i tato činnost do režimu nebo ne? Mohla by mi paní Zdena, prosím, poradit? Děkuji

Nevím, možná ano. No, a když nevím, tak budu raději fakturovat s daní. Nanejvýš odvedu daň, kterou jsem odvést nemusela, ale nebudu FÚ nic dlužit. Předpokládám, že odběratel zaplatí. Černého Petra bude mít odběratel, kterému FÚ nemusí z takového dokladu uznat nárok na odpočet.

Offline

 

#15 2012-01-20 10:19:46

majahra
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den,
struska spadá do systému přenesení daňové odpovědnosti.
Jsme dopravce. Účtujeme v DE.
Odběratel si u nás objedná dovoz strusky. My koupíme strusku za hotové - struskárna nám dá doklad s DPH. Strusku dopravíme odběrateli.
Pak potřebujeme nafakturovat firmě dopravu + cenu strusky. Můžeme vše dát do jedné faktury a připočítat DPH?
Nebo musíme dát 1 fakturu na dopravu + DPH
a další fakturu na strusku - bez DPH (přenesení daňové odpovědnosti)?
Děkuji

Offline

 

#16 2012-01-20 11:22:19

jaromira
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Podle mě se nejedná o PDP. vy nakoupíte zboží a prodáte zase zboží, neprovádíte montážní práce.

Offline

 

#17 2012-01-24 12:13:36

majahra
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

jaromira napsal(a):

Podle mě se nejedná o PDP. vy nakoupíte zboží a prodáte zase zboží, neprovádíte montážní práce.

Děkuji moc. Ale ještě něco...

A když nám struskárna vydá k nakoupené strusce za hotové fakturu na naše DIČ - nezapočítá nám DPH a upozorní, že jsme povinni doplatit a přiznat DPH, tak to bude přenesení daňové odpovědnosti na nás. My však odvezeme strusku tomu, kdo si ji objednal a tomu pak budeme muset rovněž vystavit na strusku fakturu bez DPH - PDP a jinou fakturu na dopravu s DPH. Nebo tam to taky můžeme dát dohromady a připočíst DPH?
Děkuji, plavu v tom.

Offline

 

#18 2012-01-25 06:58:46

misaciz
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den, ráda bych se ujistila, že budeme dobře fakturovat následující (jsme čtvrtletní plátci DPH). Nakoupíme materiál na podlahy, odvezeme na stavbu a podlahu položíme. Předpokládám že uplatníme PDP. Pokud jen dovezeme nebude se jednat o DPD? Jsme subdodavatelé větší firmy.
Ještě bych se chtěla zeptat na sazbu DPH, pokud dodáváme materiál a montujeme na soukromé stavbě (byt, dům), ale fakturujeme generální dodavatelské firmě, nikoli soukromé osobě.
Děkuji Michala

Offline

 

#19 2012-01-25 18:07:17

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Nakoupíte materiál, odvezete na stavbu a položíte podlahu: pokud fakturujete plátci DPH, tak v režimu přenesení daňové povinnosti.

Odvezete cizí materiál na stavbu, fakturujete jen za dopravu: fakturujete s DPH.

Nakoupíte materiál na podlahy a odvezete na stavbu, fakturujete za materiál a dopravu: fakturujete s DPH. Pouze jste prodali zboží (doprava je součástí ceny), neprovádíte stavební práce.

K sazbě DPH: není důležité, komu fakturujete, ale na jaké stavbě pracujete. Pokud půjde o stavby podle § 48 nebo 48a ZDPH, tak budete účtovat sníženou sazbu.  U nové výstavby zkoumáte splnění podmínek pro sociální bydlení. Pokud jde o opravy či rekonstrukce dokončených bytů, RD a BD, tam může být bydlení asociální:-)

Offline

 

#20 2012-01-26 10:49:47

MilenaK
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den,
celá tato diskuze mě velmi zaujala. Alespoň vidím, kolik lidí bojuje stejně jako já s novým §92e.
Prosím, mám obdobný problém - naše firma dodává jeřáby vč. montáže a instalace. Na školení mi bylo řečeno, že toto by nemělo spadat pod nový §92e. Součástí dodávky může být vedle dodávky a montáže samotného jeřábu i dodávka a montáž jeřábové dráhy  (fakturováno jako celek), jak je to v tomto případě?
A ještě jeden související dotaz - pokud si nechám vyrobit a namontovat jeřábovou dráhu od subdodavatele - bude mi on fakturovat dle §92e?
Děkuji předem za Váš názor
MilenaK

Offline

 

#21 2012-01-27 00:19:55

Zdena
Moderátorka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Vzhledem k tomu, že půjde o nemalé částky, doporučuji konzultovat problém s daňovým poradcem.

Jeřábová dráha je součástí nemovitosti, fakturovala bych v režimu přenesení daňové povinnosti. Jeřáb se nestane nedílnou součástí nemovitosti, účtovala bych zvlášť a s DPH.

Offline

 

#22 2012-01-27 06:43:25

aneleh.m
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den,
požádám o vyjádření k problematice přenesení daňové povinnosti:
dodavatelská firma, která se zabývá činností truhlářství, nám vyfakturovala stojany na pečivo. Fakturu vystavila s odkazem na přenesení daňové povinnosti bez DPH.
Je to prosím správně?
Vznesla jsem dotaz na jejich účetní a odpověď byla, že se jedná : kopíruji: " Dle klasifikace činností, které jsou uvedeny v CZ-CPA pod čísly 41-43 je uvedena i truhlářská výroba."
Já jsem v klasifikaci produkce objevila : 43.32 - Truhlářské práce.
Moc děkuji a s pozdravem
Helena M.

Offline

 

#23 2012-01-27 07:29:39

jaromira
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Podle mě záleží na tom, jestli vám to prodávali  jako zboží nebo i s montáží.
Prodej s montáží by byl PDP, prodej zboží klasicky s DPH.

Počkejte na další reakce.

Offline

 

#24 2012-01-27 08:36:14

aneleh.m
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

jaromira napsal(a):

Podle mě záleží na tom, jestli vám to prodávali  jako zboží nebo i s montáží.
Prodej s montáží by byl PDP, prodej zboží klasicky s DPH.

Počkejte na další reakce.

Děkuji za Váš názor,
již jsem i získala vyjádření z FÚ  - jedná se o dodání zboží - tedy s DPH. Dodavatel se mylně domnívá, že jejich  truhlářská výroba bez rozdílu zda s montáží nebo bez patří
do přenesení daňové povinnosti.
Hezký den

Offline

 

#25 2012-01-30 13:30:30

kiss2009
Člen/ka

Re: DPH - přenesení danové povinnosti

Dobrý den, pročítám si diskuzi o §92e a vidím, že je nás hodně, kdo tápe.
Mám jeden  dotaz: jako podnikající fyzická osoba si nechám (jako službu) zákazníkovi zasklít obraz, na dokladu je uvedeno sklenářské práce, pro které jsem našla  2 kódy, jaký je rozdíl  kódu 43.34.2 a 43.34.20, případně dá se někde najít bližší specifikace?
Další věc je možná problém softwaru. Zaúčovat doklad přímo v evidenci (deníku)se mi nepodařilo, v číselníku DPH není kod pro režim přenesení daňové ovinnosti, pokud doklad na částku 480 Kč zaúčtuji  jako fakturu přijatou, vyčíslím DPH 14%, základ - částka 421,05 se v evidenci DPH  objeví jak v PZP tak UZP. To je mi celkem jasné, ale pokud chci provést hotovou uhradu faktury, uhradí se mi  částka 421,05 a z pokladny bylo vydáno 480Kč.
Prominte možná se ptám hloupě, ale nějak v tom zatím plavu..

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH - přenesení danové povinnosti

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB