Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Daň z příjmu
  •  » Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva

#1 2012-01-09 19:20:34

miruska.j
Člen/ka

Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva

Dobrý den, kamarádka se na mě obrátila s dotazem ohledně dodanění příjmů z penzijního připojištění a já nejsem schopná ji poradit. Nerozumím tomu :-((  Skončila v roce 2011 v zaměstnání, kde ji zaměstnavatel přispíval na penzijní připojištění. Smlouvu o penzijním připojištění ukončila. Napíšu konkrétní čísla, jak byla vypočtena výplata. Na výpisu jsou podle mě důležité tyto údaje:

Přijato celkem:   248244,80 (z toho účastník - 136299, z toho zaměstnavatel - 111945,80)
Z příjmů celkem je zhodnocení: 21033,-
Bez nároku na výplatu: 20347,80
Výplata (brutto): 227 897,-
Daň a haléřové vyrovnání: 18 374,-
Částka k výplatě: 209 523,- Kč

Musí ještě něco dodaňovat? Nebo je vše vyrovnáno díky vypočtené dani a do přiznání nemusí žádný příjem přiznávat. Jen asi pokud by si uplaňovala nezdanitelnou částku v předchozích letech, tak by musela uplatněnou částku dodanit § 10.

Ve formuláři je totiž ještě napsáno, že podle novely zákona o daních z příjmů, jsou vklady zaměstnavatele a veškeré zhodnocení zdaněny při výplatě jednorázového vyrovnání a odbytného zdaněny sazbou 15%.
Když si sečtu vklad zaměstnavatele 111945,80 a zhodnocení 21033 - tj. celkem 122 497 a 15% z toho opravdu vychází 18374 Kč, které si strhli a nevyplatili.

Myslíte, že je to takto v pořádku a už není nutné žádný příjem dodaňovat.

Offline

 

#2 2012-01-09 22:22:43

Zdena
Moderátorka

Re: Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva

Myslím, že je to tak, jak píšete. Příspěvky zaměstnavatele zdanil PF, kamarádka by dodaňovala v §10 jen částky, o které si od roku 2006 při ročním zúčtování u zaměstnavatele případně ve vlastním daňovém přiznání snížila základ daně.

Offline

 

#3 2012-01-10 07:56:15

miruska.j
Člen/ka

Re: Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva

Děkuji mockrát za odpověď. Nebyla jsem si vůbec jistá.

Přeji hezký den a klidné období, které nastane (myslím tím, období plné přiznání) ;-)

Offline

 
  • Index
  •  » Daň z příjmu
  •  » Výplata penzijního připojištění - předčasně ukončená smlouva

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB