Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-05-09 15:44:31

JaroslavCH
Člen/ka

dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den,

jakým způsobem mohu uplatňovat cestovní náklady za vůz, který je v osobním vlastnictví a používán většinou pro podnikání?

Jsem OSVČ plátce DPH.

1) mohu při vedení knihy jízd uplatňovat reálné náklady na PHM i odečet dph?
2) + náhrada za ujeté KM na které se dph již nevstahuje?
3) ostatní náklady se týkají mé osoby jako vlastníka - nové pneu,výbava vozu,servis,atd. Je to tak?
4) jak je to např. s parkovným, myčkou?
5) silniční daň se neplatí!


Děkuji moc za odpověď

S pozdravem

Jaroslav

Offline

 

#2 2011-05-10 22:52:38

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

1) Pokud auto vložíte do obchodního majetku, tak ano. Místo prokázaných výdajů na PHM a parkovné můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu a při vedení knihy jízd odpočet DPH.
2) Náhrady, případně paušální výdaj na dopravu se používají v případě, že auto není vloženo do OM
3, 4) U auta vloženého do OM je možné uplatňovat výdaje za opravy, vybavení vozidla, pojistné, dálniční známku atd., je třeba krátit v poměru, v jakém je auto využíváno pro podnikání a pro soukromé účely.
5) Silniční daň se platí.

Offline

 

#3 2011-07-20 19:05:44

InkaC.
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den,
   jak mám rozumět tomuto:
"Nárok na odpočet DPH z nákupů benzínu atd. nám zůstává, i když uplatňujeme výdaje na auto paušálem. Tento nárok musíme patřičně zdokladovat a zaevidovat v evidenci pro DPH, vhodné je i vedení deníku jízd."

Je tedy možné uplatňovat výdaje paušálem, nevést deník jízd a přesto uplatňovat odpočet dph? "patřičně zdokladovat" znamená uchovat účtenky za benzín?

Velice děkuji za radu.

Offline

 

#4 2011-07-21 08:26:00

Marie66
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

" Tento nárok musíme patřičně zdokladovat a zaevidovat v evidenci pro DPH, vhodné je i vedení deníku jízd."
Tedy : VHODNÉ JE I VEDENÍ DENÍKU JÍZD. Je to nejvhodnější způsob, jak prokázat, že  uplatněný odpočet DPH byl v souvislosti s Vaší ekonomickou činností.
Vedete-li DE nebo výdaje %, a uplatňujete DPH, jste povinna archivovat daňové doklady alespoň 10 let.

Offline

 

#5 2012-01-04 20:29:12

arcyk
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den, tak čtu a čtu a pěkně to mám popletené...
Takže když je auto v osobním vlastnictví, nemohu uplatnit žádné odpisy DPH?

Offline

 

#6 2012-01-05 00:08:47

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Můžete uplatnit odpočty DPH.

Offline

 

#7 2012-01-05 15:12:30

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Taky v tom mám hokej, co čtu tady a články na webu.

Takže, pokud jsem plátce Dph, používám soukromý auto k podnikání, na které platím silniční daň, ale nemám ho v obchodním majetku a vedu knihu jízd, můžu si odečítat Dph z paliva nebo náhradních dílů např. pneumatik atd.?

Dík

Offline

 

#8 2012-01-05 17:47:36

jaromira
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

U vozidla, které nemáte v obchodním majetku a vedete knihu jízd, můžete uplatnit  DPH pouze  z PHM.

Offline

 

#9 2012-01-05 21:32:54

arcyk
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Mohu DPH odvádět z průměrných cen pohonných hmot, nebo musí být paragony? Děkuji

Offline

 

#10 2012-01-05 21:44:31

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Musí být paragony. Na průměrnou cenu Vám nikdo nedá daňový doklad, který potřebujete pro uplatnění odpočtu:-) Všechny lístky si zkopírujete pokud možno hned jak přijedete od pumpy, rychle vyblednou.

Offline

 

#11 2012-01-05 22:43:10

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Kde zjistím, z čeho všeho si můžu uplatnit odpočet Dph, když mám živnost na služby v lesnictví, zemědělství...., předpokládám, že z věcí, které souvisí s touto činností, ale jakým přespisem je toto vymezeno?

Offline

 

#12 2012-01-06 16:59:35

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

sanjasin napsal(a):

Taky v tom mám hokej, co čtu tady a články na webu.

Takže, pokud jsem plátce Dph, používám soukromý auto k podnikání, na které platím silniční daň, ale nemám ho v obchodním majetku a vedu knihu jízd, můžu si odečítat Dph z paliva nebo náhradních dílů např. pneumatik atd.?

Dík

Ptal jsem se i na jiných webech a tam tvrdí, že v tomto případě nelze odečíst Dph z PHM, zajímavý.

Offline

 

#13 2012-01-06 18:43:20

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Když na jiných webech tvrdí, že nelze odečíst, tak neodečítejte.

Offline

 

#14 2012-01-06 18:44:01

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

sanjasin napsal(a):

Kde zjistím, z čeho všeho si můžu uplatnit odpočet Dph, když mám živnost na služby v lesnictví, zemědělství...., předpokládám, že z věcí, které souvisí s touto činností, ale jakým přespisem je toto vymezeno?

Upravuje § 72 až 79 zákona o dani z přidané hodnoty. V zásadě můžete uplatnit nárok na odpočet z těch přijatých plnění, která využijete pro uskutečňování své ekonomické činnosti.

Offline

 

#15 2012-01-08 18:29:40

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Zdena napsal(a):

Když na jiných webech tvrdí, že nelze odečíst, tak neodečítejte.

Právě mě mate, že je na toto vícero pohledů.

Offline

 

#16 2012-01-08 18:47:42

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Ano, na toto je více pohledů.

Paní Jaromíra už vám napsala, že pokud povedete knihu jízd, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet.
Já jsem uvedla, že podle § 72 ZDPH můžete uplatnit nárok na odpočet daně z přijatých plnění (třeba například z nákupu PHM), která využijete k uskutečňování svých ekonomických činností.
Nárok na odpočet je třeba krátit v případě, že přijaté plnění použijete i pro jiné účely, např. pro soukromou spotřebu. 

Pokud máte obavy, že byste nárok na odpočet neobhájil, tak jej neuplatňujte.

Offline

 

#17 2012-01-24 19:42:45

marbes
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý večer, jsem trochu zmatená z toho, co tu čtu a proto bych si do věci potřebovala trochu vnést pořádek :-)
- osobní automobil nemáme zapsaný v OM, platíme si silniční daň a výdaje na PHM uplatňujeme paušálem
- jakým způsobem si v DE máme máme uplatnit odpočet DPH k nakoupeným PHM (knihu jízd vedeme), když výdaje na pohonné hmoty jsou uplatněné skrz paušál? Doklad za PHM přeci nemohu do výdajů už dát, když uplatňujeme paušál a jak si tedy uplatním odpočet DPH?
Předem velmi děkuji!

Offline

 

#18 2012-01-27 14:07:53

jaromira
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Já v peněžním deníků účtuji jako JVY = jiné výdaje bez vlivu...zadám DUZP a tím se mi DPH promítne v záznamní povinnosti i v Přiznání k DPH
a do výdajů daňových se mi nezapočítá. Po ukončení roku si zkontroluji, zda je pro mě opravdu lepší paušál a kdyby né, tak částku ZD z na-
koupených PHM dám do uzávěrkových operací a tím se mi dostanou do výdajů ovl.ZD.

Offline

 

#19 2012-02-02 16:13:38

marbes
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Moc díky, tak nějak podobně jsem se s tím poprala. Moc nenajezdíme, tak paušál je pro nás výrazně výhodnější. Ještě jednou děkuji! Co se tady člověk všechno nedozví ;-)

Editoval marbes (2012-02-02 16:13:50)

Offline

 

#20 2012-02-15 14:41:36

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Jak je to s povinným ručením, lze si z něj taky odečíst DPH, pokud jsme plátce, platím silniční daň a auto je v OM? Děkuji

Offline

 

#21 2012-02-15 16:43:51

JANAA
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Povinné ručení? Pojišťovna v tomto případě snad není plátce DPH, takže nemůžete odečíst dph...J

Offline

 

#22 2012-02-15 18:49:26

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Já právě nevím, tak se ptám :), neměly by být pojišťovny povinný plátce?

Offline

 

#23 2012-02-15 18:50:55

JANAA
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Jestli by měly nebo něměly pojišťovny být plátci, to je na diskusi...ale určitě v zákonném pojištění auta dph nenajdete. Bohužel. J

Offline

 

#24 2012-02-15 18:54:57

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Pojišťovací činnosti jsou podle § 55 ZDPH osvobozeny od daně.

Offline

 

#25 2012-02-16 08:16:37

JANAA
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den, paní Zdeno, jak Vy to děláte, já sice tuším správnou odpověď, ale Vy hned přidáte i paragraf příslušného zákona, stále víc a víc Vás obdivuji... ráda bych si s Vámi dala někdy kafe ... poznat ženu s takovým přehledem v daňovém pralese by bylo úžasné. Pěkný zasněžený den Vám paní Zdeno i všem ostatním. Jana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB