Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-12-12 18:29:55

pepakrat01
Člen/ka

Zásoby vlastní výroby

Dobrý den.

Jsem OSVČ, neplátce DPH, vedu dobrovolně účetnictví, o zásobách účtuji metodou B.
Potřeboval bych poradit, jakými učty zaúčtuji výrobu výrobků, které budu používat v podnikání. Abych byl konkrétnější: nakoupil jsem si dřevo a jiný materiál (501/211). Tento materiál zpracuji a vyrobím si pracovní stůl, regály, poličky a další výrobky, kterými si vybavím svoji dílnu a budu je dále používat v podnikání.
Můžete mi prosím někdo poradit, jaké účty mám v podvojném účetnictví použít k této výrobě a vypsat mi přesně účtovací předpisy? Změnu stavu zásob nebo aktivaci? Vážně nevím.

Předem moc děkuji za radu.

Offline

 

#2 2011-12-18 13:11:21

pepakrat01
Člen/ka

Re: Zásoby vlastní výroby

Dobrý den.

Opravdu se tu nenajde nikdo, kdo by mi mohl poradit?

Předem děkuju.

Offline

 

#3 2011-12-26 15:53:09

pepakrat01
Člen/ka

Re: Zásoby vlastní výroby

Dobrý den.

Opravdu bych potřeboval poradit na výše napsanou otázku. Zajímalo by mě, zda se mi výrobou vlastních výrobků zvýší výnosy, ale tím, že své vlastní výrobky budu spotřebovávat se mi zase sníží, nebo ne? Je to tak? Je pro mě výhodnější účetně materiál ponechat na skladu, nebo jej použít k výrobě vlastních výrobků, které budu spotřebovávat pro vlastní potřebu?
Předem moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2011-12-26 23:36:57

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby vlastní výroby

Drobný majetek (cena do 40 tis. Kč) bych považovala za materiál. Aktivace materiálu vyrobeného vlastní činností při účtování způsobem B:
MD 501 (zavedla bych si analytiku pro drobný majetek)
DAL 621     
Předpokládám, že jiné náklady na výrobu drobného majetku nebyly, například mzdy zaměstnanců. V tom případě by se účtovalo jen o ceně spotřebovaného materiálu.

Účet 621 je sice výnosový, ale účet 501 je nákladový, takže se náklady a výnosy z této účetní operace vyrovnají.

Osobně bych jenom přeúčtovala v rámci účtu 501:
MD 501xx (analytika pro drobný majetek)
D 501xx (případně MD 501 mínusem, co dovolí SW)

Offline

 

#5 2011-12-27 12:35:12

pepakrat01
Člen/ka

Re: Zásoby vlastní výroby

Dobrý den paní Zdeno.

Moc děkuji za pomoc. Přeji hezký den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB